سرمایه+>مشاوره سرمایه گذاری>راه‌های سرمایه گذاری کم ریسک و کسب سود مطمئن>

راه‌های سرمایه گذاری کم ریسک و کسب سود مطمئن

  • اشتراک‌گذاری
  • 23
  • 0
کاور پست

گاهی نه راه پیش داریم و نه پس. از یک طرف تورم، روز به روز از قدرت وجوه نقدمان کم می‌کند و از طرف دیگر، ریسک سرمایه گذاری‌هایی که شاید بتواند ما را از این وضعیت نجات دهد، بسیار زیاد است و معقول به نظر نمی‎رسد که به این راحتی‎ها دل را به دریا بزنیم و سرمایه گذاری پر ریسک را شروع کنیم. از این‎ها گذشته اصلا بر اساس سنجش ریسک، بسیاری از ما افراد ریسک پذیری نیستیم و نمی‎خواهیم اندوخته‎‌ای که به سختی جمع کرده‌‎ایم را وارد حوزه‌‏های پر ریسک سرمایه گذاری کنیم. پس چه باید کرد که مانند یک کوهنورد ماهر از دره‌‎ای که یک طرفش را تورم ساخته است و طرف دیگرش را ریسک، پیروزمندانه بالا بیاییم و به قله اهداف و آزادی مالی دست پیدا کنیم؟ سرمایه گذاری کم ریسک می‌تواند اهرم مستحکمی برای عبور از این مسیر باشد که با کم‎ترین آسیب ارزش پول‏مان را حفظ کند.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

راه های سرمایه گذاری کم ریسک

باید به دنبال جایی بود که در این اوضاع آشفته اقتصادی بتوان آسوده خاطرتر عمل کرد. راه‌های سرمایه گذاری کم ریسک می‎تواند تا حد قابل توجه‌ای در این مسیر ما را یاری کنند. بر خلاف آن‌چه که تصور می‌کنیم مسیرهایی که می‌توانند اطمینان خاطر را برای ما به ارمغان بیاورند کم نیستند. به عنوان مثال می‏توان به صندوق ‎های سرمایه گذاری قابل معامله در بورس (ETF) اشاره کرد. اما سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری چطور به حفظ ارزش پول ما در برابر تورم کمک می‌کنند؟

ضرر تورم بیشتر برای چه کسانی است؟

یکی از خسته کننده‌ترین مسائل همیشگی در اقتصاد ایران، تورم همیشه رو به افزایش بوده است. به ویژه در سال‌های اخیر شاهد تورم حدودا 50 درصدی بوده‌ایم و بسیاری از کسانی که دستی در خرج و مخارج زندگی دارند، به وضوح احساس کردند که این میزان بالاتر از آمارهای اعلام شده بوده است. حال این که چه موارد و عواملی باعث به وجود آمدن تورم می‌شوند را باید به دست متخصصان این امر سپرد. ما باید به نوبه خود سعی کنیم با سرمایه گذاری در جای درست، خود و سرمایه‌مان را از مغلوب شدن در چنین وضعیتی نجات دهیم. اما به راستی کدام دسته از افراد هستند که از تورم آسیب می‌بینند؟ آیا تنها کسانی از این وضعیت آسیب می‌بینند که عایدی ماهیانه‌شان با نرخ تورم برابری نمی‌کند؟ در جواب باید گفت خیر. باید گفت که تورم با خود امواج دیگری را به همراه دارد که یکی از آن‌ها رکود و نزول بازارهای سرمایه است. از سال پیش به چشم خود دیدیم و حتی تجربه کردیم که بسیاری از افراد با ورود سرمایه‌های خود به بازارهای سرمایه – آن هم بدون بهره‌مندی از نظر کارشناسان حوزه سرمایه گذاری و سرمایه گذاری کم ریسک – متحمل ضررهای هنگفتی شدند. افرادی که به طور مستقیم به سرمایه گذاری در بازار بورس پرداختند از عمده افرادی هستند که ضرر کردند و نه تنها نتوانستند ارزش پول خود را در برابر تورم حفظ کنند بلکه با ضرر و کاهش ارزش سهام مواجه شدند؛ بنابراین تنها افرادی که از عایدی کمی برخوردار هستند متضررین اوضاع متورم نیستند و عده‌‌ای از افراد که اتفاقا پول را به صورت وجوه نقد در دست داشتند و آن را سرمایه‌گذاری نکردند نیز در صف متضررین قرار گرفتند.

هنوز دیر نشده است!

تلخ‌تر از دست دادن پس انداز در زندگی مالی، ناامیدی است که بعد از آن پدید می‎‌آید که باعث آسیب‌های جسمی و روحی به افراد متضرر می‎‌شود. اما باید امیدوار بود؛ چرا که از طرفی، هیچ ضرری پایدار نبوده است و از طرف دیگر، از هر جا جلوی ضرر را بگیریم، منفعت است. حرف از صندوق های سرمایه گذاری برای مقابله با تورم زدیم. اما کدام صندوق‎‌ها هستند که می‎توانند در چنین اوضاعی به کمک ما بیایند. همگی می‏دانیم که با کم شدن بازدهی واقعی بانک‏ها به دلیل تورم چشمگیر، دیگر نمی‏توانیم با باز کردن حساب‏های بانکی و اتکا به بازدهی آن‏ها به رسیدن به اهداف مالی امیدوار باشیم؛ بنابراین باید به دنبال گزینه سرمایه گذاری کم ریسک به عنوان جایگزین مناسب و با بازدهی بیش‌تر و البته همان امنیت بانک بگردیم. صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت می‌تواند با بازدهی بیش از بانک و سود روزشمار به ما کمک کند تا بتوانیم دوباره به آینده مالی خود امیدوار شویم.

مزایای صندوق با درآمد ثابت

صندوق بادرآمد ثابت در سال اخیر با 26 درصد بازدهی برای افرادی که اقدام به سرمایه گذاری کرده بودند سود بسیار خوبی را به همراه داشته است. به عنوان مثال اگر کسی در یک سال اخیر 100 میلیون تومان در این صندوق سرمایه گذاری کرده بود در حال حاضر رقمی حدود 26 میلیون تومان سود کرده بود. اما جدا از این حساب و کتاب‌هایی که البته مهم هستند، بهتر است به مزایای صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت به عنوان یک گزینه سرمایه گذاری کم ریسک بپردازیم. سود روزشمار که بانک‌ها اجازه انجام آن را ندارند، بازدهی بیش‌تر از بانک و امنیت بالا و شفافیت در عملکرد از مزایای برجسته صندوق بادرآمد ثابت است.

سرمایه گذاری بلند مدت، خنثی سازی ریسک

همان‌طور که بسیاری از افراد به دنبال ریسک کم و بازدهی معقول هستند، باید گفت که هر کدام از دیگر گزینه‌های سرمایه گذاری نیز برای حرکت در مسیر سرمایه گذاری ایمن وجود دارند. صندوق های سرمایه گذاری سهامی نیز از گزینه‌های مناسب در سرمایه گذاری هستند. شاید این پرسش در ذهن شما پدید بیاید که چطور با نزول بازار سهام می‌توان سرمایه گذاری در این زمینه را ایمن تلقی کرد؟ اگر به آمارها و نمودارهای رسمی دقت کنیم متوجه می‌شویم که در بازه‌های زمانی 5 تا 10 سال بیش‌ترین بازدهی به بازار سهام تعلق دارد. در این چارچوب، سرمایه گذاری بلند مدت در زمینه‌های پر ریسکی مانند سهام را هم می‌توان جز سرمایه گذاری کم ریسک به حساب آورد. یک راه دیگر هم استفاده از صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام و استفاده از تخصص و دانش افراد مدیریت کننده صندوق‌ها است. البته باید در انتخاب صندوق مناسب دقت لازم را داشته باشیم. ضمن این که قبل از ورود به چنین زمینه‌های سرمایه گذاری باید از خود بپرسیم که انتظار ما از بازدهی چیست و محدوده زمانی ما و یا همان بازده انتظاری ما از سرمایه گذاری که کرده‌ایم چه میزان است؟ به عبارتی، باید قبل از هر چیز شخصیت سرمایه گذاری خود را بشناسیم تا بتوانیم مناسب‌ترین مسیر در سرمایه گذاری را انتخاب کنیم. چه بسا که اصلا سرمایه گذاری کم ریسک گزینه مورد علاقه ما حتی در این دوران نباشد. به این ترتیب صندوق‌های سهام و طلا در بلندمدت و صندوق‌های درآمد ثابت به طور کلی، می‌توانند گزینه‌های کم‌ریسکی باشند که سود مطمئنی برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌آورند.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...