سرانه مطالعه ایرانیان در جهان چه وضعیتی دارد؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 44
  • 0
  سرانه مطالعه ایرانیان در جهان چه وضعیتی دارد؟

  گزارشی که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد بیش از نیمی از ایرانی‌ها کتاب نمی‌خوانند. گزارش «موج سوم پیمایش سنجش وضعیت مصرف کالاهای فرهنگی در ایران» نشان می‌‌دهد 16.5 درصد از افراد کتاب‌های رمان و داستان خوانده‌اند و پس از آن کتاب‌های تخصصی و کتاب‌های روانشناسی و تربیتی با حدود 9 درصد بیشترین تقاضا را در میان خوانندگان داشته‌اند. اما وضعیت سایر کشورهای جهان در مطالعه چطور است و ما نسبت به آنها در چه جایگاهی قرار داریم؟ در ادامه به این موضوع خواهیم پرداخت.

  ایرانیان چقدر مطالعه می‌کنند؟

  بر اساس این گزارش، با بالا رفتن سطح سواد و منزلت افراد میزان مطالعه هم بالا رفته است. بین افراد مختلف بررسی شده در این گزارش، افرادی که بالاترین منزلت شغلی را داشته‌اند به طور میانگین 5.3 ساعت در هفته مطالعه می‌کنند. این در حالی است افراد با منزلت شغلی پایین حدودا 1.5 ساعت در هفته را صرف مطالعه نموده‌اند. به این ترتیب، میانگین مطالعه در افراد با منزلت‌های شغلی مختلف، حدود 3.8 ساعت در هفته است. اما سایر کشورها چقدر مطالعه می‌کنند؟

  آسیایی‌ها صدرنشین میزان مطالعه

  نکته جالب در مورد آمار کتابخوانی و مطالعه سرانه هفتگی در جهان، به سرانه مطالعه بالای کشورهای جنوب و شرق آسیا برمی‌گردد. بر اساس آماری که سال‌ها پیش از شاخص امتیاز فرهنگی جهانی NOP به دست آمده است، هندی‌ها بیشترین میزان ساعات مطالعه سرانه در هفته را دارند. طبق این گزارش به طور متوسط هر هندی 10 ساعت و 42 دقیقه در هفته مشغول مطالعه است. پس از این کشور، تایلندی‌ها با 9 ساعت و 24 دقیقه، چینی‌ها با 8 ساعت در هفته، فیلیپینی‌ها با 7 ساعت و 36 دقیقه و مصری‌ها با 7 ساعت و نیم در رده دوم تا پنجم قرار گرفته‌اند.

  این آمار مطالعه بالا در حالی است که در این شاخص، سرانه مطالعه جمهوری چک با 7 ساعت و 24 دقیقه در هفته بالاترین میزان در اروپا است. فرانسه با 6 ساعت و 54 دقیقه، کانادا با 5 ساعت و 48 دقیقه و آلمان با 5 ساعت و 42 دقیقه مطالعه در هفته، از جمله مهمترین کشورهای صنعتی هستند.

  بیشتر بخوانید: زنان ایرانی در قاب اقتصاد

  استونی، کشوری با بیشترین انباشت کتاب در نوجوانی!

  جالب است که در میان کشورهایی که جمعیت کتابخوان دارند، اسم استونی را ببینیم. شاید انتظار داشتید نام کشورهای پیشرفته را بالاتر از این کشورذ کم نام و نشان ببینید. اما بر اساس تحقیقاتی که در سال 2018 از سوی دانشگاه ملی استرالیا و دانشگاه نوادا در ایالات متحده انجام شد، اتباع کشور استونی از نظر میزان کتاب داشتن در 16 سالگی، در صدر کشورهای مورد بررسی قرار گرفتند.

  بر اساس این تحقیق، استرالیایی‌های 16 ساله به طور متوسط 148 کتاب در خانه داشتند. این در حالی است که این تعداد برای استونیایی‌ها 218 عدد بود. پس از استونی، نروژ، جمهوری چک، دانمارک، روسیه و آلمان قرار داشتند. نوجوانان 16 ساله در این کشورها، به ترتیب 212، 204، 192، 154 و 151 کتاب در خانه داشتند. این تعداد برای ترکیه 27 کتاب است. جالب اینجاست که بر اساس تحقیقی که در ایران انجام شده، تنها 14 درصد از 11 هزار و 127 نفر مورد بررسی، بیشتر از 50 جلد کتاب غیردرسی در منزل دارند. از این گزارش چنان برمی‌آید که تنها حدود یک چهارم (26 درصد) از افراد مورد بررسی بیش از 20 کتاب غیردرسی در منزل دارند.