سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>مقایسه بازده صندوق های طلا در سه سال گذشته با تورم>

اگر پولمان در صندوق طلا بود، چقدر سود می‌کردیم؟

مقایسه بازده صندوق های طلا در سه سال گذشته با تورم

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 840
  • 0
  مقایسه بازده صندوق های طلا در سه سال گذشته با تورم

  صندوق‌های طلا یکی از گزینه‌های سرمایه‌گذاری هستند که برای عموم کمتر شناخته شده‌اند. این صندوق‌ها عمدتا به خرید گواهی سکه طلا می‌پردازند اما این تنها دارایی آنها نیست. صندوق‌های طلا هرچند بخش بزرگی از دارایی خود را در گواهی سکه قرار می‌دهند، اما بخش کوچکتری از آنها را نیز صرف موارد دیگری مانند سهام، اوراق مشارکت، سپرده بانکی و برخی موارد دیگر می‌کنند. سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید آن است که صندوق‌های طلا چقدر سود می‌دهند؟ آیا سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها ارزش دارد؟ در ادامه به مقایسه بازده صندوق های طلا در سه سال گذشته با احتساب تورم می‌پردازیم.

  تورم، عامل از بین رفتن سرمایه

  اولین و مهمترین عاملی که باید به آن اشاره کنیم، موضوع تورم است. همان طور که می‌دانید تورم به بیماری مزمن اقتصاد ایران تبدیل شده است. این بیماری مزمن ارزش پول نقد و قدرت خرید مردم را از بین می‌برد و اهمیت سرمایه‌گذاری را دوچندان می‌کند. برای مقابله با اثر تورمی چه می‌توان کرد؟ در گذشته افراد به طلا و سکه روی می‌آوردند، اما امروز می‌خواهیم یک گزینه دیگر را به شما معرفی کنیم. پیشنهاد ما خرید صندوق‌های طلا و بهره‌مندی از مزایای آن است. در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم.

  مقایسه بازده صندوق های طلا در سال‌های اخیر

  بازدهی صندوق‌های طلا در دو سال اخیر (پایان سال 97 تا پایان سال 99) نشان می‌دهد این صندوق‌ها به طور میانگین حدود 114 درصد عایدی به سرمایه‌گذاران خود داده‌اند. اگر به تورم نگاهی بیندازید خواهید دید که رشد تورم کمتر بوده است. در واقع، در این بازه زمانی سطح قیمت عمومی کالاها و خدمات یا همان تورم حدود 81 درصد رشد داشته است. بنابراین، مقایسه بازده صندوق های طلا با تورم نشان می‌‎دهد در فاصله ابتدای سال 98 تا 1400 در صورت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا، سرمایه شما نه تنها تورم را پوشش می‌داد بلکه 32 درصد هم افزایش پیدا کرده بود.

  علاوه بر این، مروری بر میانگین بازدهی سالانه صندوق‌ های طلا نشان می‌دهد گزینه جالبی برای سرمایه‌گذاری هستند. صندوق های طلا به طور میانگین در سال 97 حدودا 149 درصد، در سال 98 حدودا 29 درصد و در سال 99 قریب به 68 درصد بازدهی داشته‌اند. این بازدهی بسیار بالاتر از تورم سالانه است. بر اساس گزارش بانک مرکزی، تورم سال 97 ایران 31.2 و تورم سال 98 حدودا 41.2 درصد اعلام شده بود. تورم سالانه 1399 نیز بر اساس گزارش مرکز آمار ایران بیش از 36 درصد بوده است. به این ترتیب، باز هم مقایسه بازدهی صندوق های طلا با تورم در سال‌های اخیر حاکی از سودده بودن آنها است.

  فهرست صندوق‌های طلا

  در ایران 4 صندوق وجود دارد که می‌توان در آنها سرمایه‌گذاری کرد. این صندوق‌ها عبارتند از: صندوق سکه طلا کیان، صندوق طلای مفید، صندوق زرافشان و در نهایت صندوق لوتوس. این 4 صندوق با سرمایه‌گذاری در طلا این امکان را برای سرمایه‌گذاران فراهم می‌کنند تا حتی با پول کم هم در طلا سرمایه‌گذاری کنند. در واقع، وقتی قیمت طلا بالا می‌رود، این صندوق‌ها هم که حداقل 70 درصد دارایی‌شان را صرف گواهی خرید سکه کرده‌اند، ارزش بیشتری پیدا می‌کنند و به مشتریان خود سود می‌دهند. این صندوق‌ها مزایا و معایبی نسبت به خرید سکه و طلای فیزیکی دارند که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

  مزایا و معایب خرید صندوق های طلا

  خرید صندوق های طلا مزایای زیادی دارد که مهمترین آن امکان بهره‌مندی از رشد قیمت طلا آن هم با سرمایه گذاری با پول کم است. معمولا با 500 هزار تومان می‌توانید در صندوق طلا مشارکت کنید و این برای افرادی که پول زیادی ندارند هم مناسب است. علاوه بر این، کارمزد مشارکت و خرید صندوق های طلا کم است و قابل مقایسه با طلای فیزیکی نیست. همچنین برخلاف طلای فیزیکی و سکه، صندوق‌های طلا امکان جعل و سرقت ندارند. اما در مورد عیب آنها می‌توان به نقدشوندگی کمتر آنها در مقایسه با طلا و سکه فیزیکی اشاره کرد.

  خرید صندوق های طلا چه زمانی به صرفه است؟

  خرید صندوق طلا عموما زمانی به صرفه است که احتمال افزایش قیمت دلار و به تبعیت آن طلا در بازار وجود دارد. در این صورت این صندوق ها نیز سود خواهند کرد. اما معمولا کمتر از سکه و طلای فیزیکی رشد می‌کنند، زیرا این صندوق‌ها در دارایی‌های دیگری نیز سرمایه‌گذاری کرده‌اند که کم‌ریسک است. از این قبیل سرمایه‌گذاری‌های کم‌ریسک که بخش کوچکی از سبد دارایی آنها را تشکیل می‌دهند، می‌توان به سپرده بانکی و اوراق مشارکت اشاره کرد. به همین دلیل هم ریسک صندوق های طلا از طلا و سکه فیزیکی کمتر است. در نهایت اینکه مقایسه بازده صندوق های طلا در سال‌های اخیر نشان می‌دهد وقتی قیمت دلار در بازار کاهش یابد، یا به هر دلیلی بهای طلا در بازار افت پیدا کند، سرمایه‌گذاران این صندوق‌ها کمتر از خریداران سکه و طلای فیزیکی زیان خواهند کرد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها