سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>صندوق سرمایه‌گذاری طلا چیست و چگونه در بورس طلا بخریم؟>

صندوق سرمایه‌گذاری طلا چیست و چگونه در بورس طلا بخریم؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 43
  • 0
کاور پست

از گذشته تا امروز طلا برای بسیاری از مردم جذابیت داشته است. فلز زرد معمولا پناهگاه خوبی برای حفاظت از سرمایه‌ها به خصوص در شرایط تورمی در نظر گرفته می‌شود. به همین دلیل هم وقتی مردم احساس می‌کنند ارزش پول یک کشور در حال افت است، استقبال آنان از طلا به عنوان سرمایه‌گذاری افزایش پیدا می‌کند. در همین راستا، افراد به چند طریق طلا می‌خرند. دسته‌ای از آنان اقدام به خرید طلا به صورت فیزیکی می‌کنند و برخی دیگر نیز سکه خریداری می‌کنند. اما این روش‌ها با معایبی همراه هستند. گزینه‌ای که بسیاری از آنان اطلاع چندانی ندارند، صندوق‌های طلا و امکان خرید طلا در بورس است. اما صندوق سرمایه‌گذاری در طلا چیست و چگونه در بورس طلا بخریم؟ در ادامه به مزیت‌ها و معایب خرید صندوق طلا اشاره می‌کنیم و خرید طلای فیزیکی را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

علت خرید طلا در ایران

خرید طلا در ایران و حتی کشورهای دیگر، اصولا دو علت دارد. یکی از علل آن خرید طلا برای مصارف زینتی است. از گذشته تا به امروز طلا برای استفاده در مراسم، جشن‌ها و مواردی مشابه استفاده شده است. اما طلا یک کارکرد دیگر هم داشته است. تورم بلندمدت در ایران سالانه حدود 20 درصد بوده و در سال‌های اخیر به نحو قابل توجهی از این میزان فراتر نیز رفته است. تورم عمدتا پدیده‌ای پولی است و از چاپ پول توسط دولت‌ها ناشی می‌شود. این در حالی است که عرضه طلا در جهان محدود است و عوامل کنترلی آن چندان در دست یک کشور قرار ندارد.

بیشتر بخوانید: خرید صندوق طلا بهتر است یا سکه؟

به همین دلیل هم هنگامی که اقتصاد کشوری با بحران روبرو می‌شود و ارزش پولی آن کاهش پیدا می‌کند، خرید طلا به عنوان یک سرمایه‌گذاری که می‌تواند قدرت خرید فرد را حفظ کند، مهم می‌شود. طبیعتا اگر تورم گسترده به مدت چند دهه برقرار باشد، مردم به مرور خواهند آموخت که در آن سرمایه‌گذاری کنند. این نقشی است که مسکن و زمین نیز در ایران تا حدودی پیموده است. اما خرید طلا معایبی نیز دارد.

خرید طلا چه عیب‌هایی دارد؟

هرچند در میان عموم مردم خرید طلا معمولا به صرفه است، اما مسائلی در این راه وجود دارد. خرید طلای فیزیکی درست است که هم می‌تواند به عنوان زینت به کار گرفته شود و هم ارزش آن در یک اقتصاد تورمی بالا برود، اما مشکلاتی هم دارد. طلای فیزیکی اجرت ساخت و مالیات نسبتا بالایی دارد که همین موضوع موجب می‌شود بخشی از پولی که هنگام خرید آن می‌پردازید، به هیچ وجه ارتباطی با میزان طلای به کار رفته در آن نداشته باشد. علاوه بر این، طلای فیزیکی در طول زمان می‌تواند با استهلاک همراه باشد و از ارزش آن کاسته شود. صرف نظر از این موارد، طلا می‌تواند سرقت یا گم شود و ارزش سرمایه‌گذاری فرد از میان برود. اما راهکار چیست؟ یک روش دیگر نیز برای خرید طلا وجود دارد که مشکلاتی مانند گم شدن و مفقودی را نداشته باشد و با پول کم هم بتوان از امکان افزایش قیمت آن استفاده کرد. این روش سرمایه‌گذاری در صندوق‌های طلا و خرید طلا در بورس است. اما این سرمایه‌گذاری چگونه قابل انجام است و آیا ارزش ورود دارد؟

روش‌های خرید طلا در بورس

همان طور که گفتیم، یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری در طلا، خرید طلا در بورس است. ساده‌ترین روش این کار در بورس قابل انجام است. در این روش گواهی سپرده سکه طلا خریداری می‌شود. گواهی سپرده طلا اوراقی است که خریدار با استفاده از آن می‌تواند بعد از خرید، سکه را از خزانه بانک دریافت کند یا اوراق مربوط به آن را نگه دارد و وقتی قیمت آن افزایش پیدا کرد، گواهی فوق را به فروش برساند. برای شرکت در این روش داشتن کد بورسی کافی است. از سوی دیگر، برای خرید گواهی سپرده این سکه‌ها، خریداران باید حداقل یک سکه طلا یا 10 سهم گواهی سپرده خریداری نمایند. یک مثال از نماد گواهی سپرده طلا برای سكه تمام بهارتحويلي 1روزه رفاه، به صورت «سکه 0012پ01» است که در آن 4 رقم سمت راستی بیان کننده تاریخ سررسید گواهی سپرده و دو رقم سمت راست نشانه کد خزانه هستند.

مقایسه بازده صندوق‌های طلا و تورم در 3 سال گذشته

در این مورد 4 رقم سمت راستی به معنای این است که تاریخ سررسید گواهی سپرده سکه ماه 12 سال 1400 است و پ یعنی معاملات آن به صورت پیوسته صورت می‌گیرد. عددا 01 هم کد خزانه‌داری مربوط به بانک رفاه کارگران است.

روش دوم خرید طلا در بورس ؛ صندوق طلا چیست؟

روش دوم خرید طلا در بورس، مشارکت در صندوق‌های طلا است. اما منظور از صندوق طلا چیست؟ صندوق طلا به نوعی از صندوق‌های قابل معامله در بورس گفته می‌شود که بخش قابل توجهی از سرمایه خود را صرف خرید گواهی سپرده طلا و اوراق مبتنی بر طلا می‌کنند. این صندوق‌ها حداقل 70 درصد از دارایی صندوق خود را روی گواهی سپرده طلا سرمایه‌گذاری می‌کنند و مابقی دارایی خود را روی گزینه‌هایی مانند اوراق مشتقه سکه (حداکثر 20 درصد از دارایی صندوق) و اوراق با درآمد ثابت گواهی سپرده و سپرده‌گذاری در بانک (در بیشترین حال 10 درصد از کل دارایی صندوق) قرار می‌دهند.

مزیت خرید صندوق‌های طلا

فایده خرید این صندوق‌ها در آن است که کارمزد و اجرت آنها در مقایسه با طلای فیزیکی بسیار پایین‌تر است. از سوی دیگر، امکان جعل و مفقودی ندارند و با پول کم هم قابل خرید و فروش هستند. از سوی دیگر، به طور کلی به دلیل ماهیت سرمایه‌گذاری‌شان که بخشی از آن در گزینه‌های درآمد ثابت است، ریسک کمتری نسبت به خرید طلای فیزیکی دارند.

صندوق‌های طلا در ایران

در ایران چهار صندوق طلا وجود دارد که عبارتند از: صندوق سکه طلا کیان با نماد گوهر، صندوق مفید با نماد عیار، صندوق زرافشان با نماد زر و صندوق لوتوس با نماد طلا. این صندوق‌ها در یک سال اخیر عایدی خوبی داشته و به طور میانگین 43.4 درصد رشد کرده‌اند. هر چهار صندوق طلای موجود در ایران در فاصله 3 تا 4 سال اخیر تشکیل شده‌اند. این صندوق‌ها همگام با تغییر قیمت طلا در بازار آزاد تغییر می‌کنند. اصولا قیمت طلا در جهان به دو قیمت طلای جهانی و قیمت برابری ریال و دلار ارتباط دارد. در یک تا دو سال اخیر، همگام با رشد قابل توجه دلار در بازار آزاد و تورم چشمگیر در کشور، قیمت طلا رشد زیادی داشته و به تبع آن به ارزش صندوق‌های طلا نیز افزوده شده است.

چطور می‌توان صندوق طلا خرید؟

حال که متوجه شدیم صندوق طلا چیست به نحوه خرید این صندوق‌ها اشاره می‌کنیم. اگر مایل به خرید واحدهای صندوق طلا در بورس هستید، ابتدا باید کد بورسی داشته باشید. پس از این که کد بورسی تهیه کردید، می‌توانید اقدام به خرید واحدهای صندوق طلا کنید و به ازای خرید کارمزد اندکی می‌پردازید. زمان معامله صندوق‌های طلا در بورس از ساعت 12 و 30 دقیقه تا 15 و 30 دقیقه است که ساعت 12 و نیم تا 13 به عنوان مرحله پیش گشایش است و در ساعت 13 تعیین قیمت صورت می‎گیرد.

روش سوم خرید طلا در بورس

روش سومی که برای خرید طلا در بورس پیشنهاد می‌دهند این است که شمش را به صورت فیزیکی در بورس کالا خریداری کرد. این کار در تالار طلا انجام می‌گیرد. برای خرید طلا در بورس در این تالار، بین یک تا 5 کیلوگرم طلا باید خریداری کرد. اما این کار رویه‌ای دارد. برای خرید شمش طلا در بورس باید ابتدا کد بورس کالا را داشت. سپس با کارگزار خود تماس می‌گیریم تا در روز معامله درخواست خرید را ثبت نماییم. پس از آن، کارگزار درخواست را برای خریدار می‌فرستد. در این شرایط 10 درصد از ارزش کل معامله خود را تا قبل از ساعت 12 ظهر، به حساب وکالتی که تعیین کرده‌اید، واریز می‌نمایید تا درخواستتان از سوی کارگزار به تالار فرستاده شود. در پایان، خریدار و فروشده به منظور کشف قیمت طلا در روز معامله، مذاکره می‌کنند و به توافق می‌رسند. مشتری برای پرداخت 90 درصد باقی‌مانده مبلغ، سه روز کاری فرصت پیدا می‌کند. پس از تسویه، حواله دریافت طلا برای خریدار فرستاده خواهد شد.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...