سرمایه+>سرمایه‌گذاری>آلودگی به اندازه مجموع سیگار و مالاریا می‌کشد>

تحقیقات زیست محیطی نشان می‌دهد:

آلودگی به اندازه مجموع سیگار و مالاریا می‌کشد

  • اشتراک‌گذاری
  • 8
  • 0

  یکی از مهمترین موضوعاتی که بشر امروز با آن روبرو است، معضل آلودگی هوا است. این آلودگی در مناطق صنعتی و جاهایی که بنزین و زغال سنگ سوزانده می‌شود، بیشتر است. نکته قابل توجه این است که آلودگی موجب مرگ 8.7 میلیون نفر در سال شده است. در ادامه نگاهی به میزان مرگ و میر آلودگی و خطرات آن می‌اندازیم.

  آلودگی، قاتل بزرگ خاموش

  براساس تحقیقاتی که از سوی دانشگاه هاروارد انجام شده است، آلودگی هوای ناشی از سوخت‌های فسیلی علت مرگ حدود یک پنجم افراد در سال 2018 بوده است. نکته جالب اینجا است که این حجم از مرگ و میر بیش از مجموع مرگ و میر بر اثر مصرف سیگار و مالاریا است. مجموع این مرگ و میر به 8.7 میلیون نفر می‌رسد.

  تحقیقات دیگری هم که از سوی موسسه پژوهش‌های زیست محیطی صورت گرفته است، نشان می‌دهد زغال سنگ، بنزین و گازوییل متهمان اصلی این اتفاق هستند. هنگامی که این موارد سوزانده می‌شوند، ذراتی را تولید می‌کنند که برای سلامتی انسان مضر است.

  آلودگی چقدر می‌کشد؟

  مناطقی که بدترین میزان آلودگی فسیلی را دارند، شاهد بیشترین میزان مرگ و میر هستند. از جمله این مناطق می‌توان جنوب شرقی آسیا، برخی مناطق اروپا و بخش شرقی آمریکای شمالی را نام برد. مرگ 8.7 میلیون نفر تعداد بسیار زیادی است اما در سال 2012 محققان تخمین زده بودند که آلودگی ناشی از سوخت‌های فسیلی 10.2 میلیون نفر را کشته است. همان طور که می‌توان دید تعداد مرگ و میر فعلی نسبت به آن زمان کاهش یافته است. اما چرا؟ تا حدودی به این دلیل که کشوری مانند چین در بازه زمانی بین سال‌های 2012-2018 میزان انتشار سوخت‌های فسیلی خود را به نصف کاهش داده است. این کاهش تا سال 2018 سالانه موجب حفظ جان 2.4 میلیون نفر در سرتاسر جهان می‌شود. از این میزان 1.5 میلیون نفر تنها در کشور چین زندگی می‌کنند.

  توافق پاریس جان چند نفر را نجات می‌دهد؟

  مطالعه دیگری نشان می‌دهد که کاهش سوخت‌های فسیلی برای رسیدن به میزان و هدفی که در توافق پاریس مشخص شده است، یعنی محدود کردن گرمایش جهانی به 1.5 درجه سانتیگراد تا سال 2030، می‌تواند موجب نجات جان 1.2 میلیون نفر در هر سال شود. این نجات به دلیل هوای پاک تری است که مردم تنفس می‌کنند.

  بیشتر بخوانید: ۵ راه حل کاهش آلودگی هوا / توصیه‌های کارشناسان جهانی برای هوایی پاک‌‌تر

  جمع‌بندی

  آلودگی هوا معضلی است که بیش از آنچه فکر می‌کنیم بر سلامت و زندگی ما تاثیر می‌گذارد. همان طور که تحقیقات نشان می‌دهد میزان مرگ و میر بر اثر آن بسیار زیاد است. همین موضوع هم باعث می‌شود این مساله اهمیت زیادی برای سیاست‌گذاران و مردم داشته باشد.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...