3 راهکار برای تعامل موفق با دیگران

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 62
  • 0
  3 راهکار برای تعامل موفق با دیگران

  در تعاریف جامعه‌شناسی، انسان موجودی اجتماعی تعریف شده است. چه بخواهیم و چه نخواهیم به دیگران نیاز داریم. این واقعیت را نه تعاریف بلکه تاریخ بشر ثابت می‌کند. دلیل اصلی که انسان‌ها به‌صورت قبیله‌ای دور هم جمع می‌شده‌اند این است در هزاران سال پیش برای مقابله با حمله حیوانات وحشی و بلایای طبیعی به همکاری یکدیگر نیاز داشته‌ایم و امروز نیز در دادوستدها و تشکیل خانواده و دیگر رخدادها به کمک و همکاری همدیگر نیازمندیم. بر اساس برخی پژوهش‌ها، افرادی موفق بوده‌اند که بیش‌تر به همنوعان خود کمک کرده‌اند. این همکاری‌ها ریشه در یک توافق موفق داشته‌ است. مسئله همین است که ما در بسیاری از مواقع در انجام یک توافق موفق در روابط‌مان شکست می‌خوریم و همین موضوع باعث می‌شود همکاری‌های بالقوه که می‌توانند تبدیل به احسن شوند، از بین برود. اما چه راهکارهایی برای رسیدن به یک تعامل موفق با بقیه وجود دارد؟

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  راهکار اول، کنجکاو باشیم

  فرصت‌ها را از دست ندهیم. زندگی در هر لحظه‌ای که می‌گذرد پر از فرصت‌هایی است که می‌توان به‌خوبی از آن‌ها استفاده کرد. شاید از خودمان بپرسیم که این فرصت‌ها چه زمانی به وجود می‌آید؟ ممکن است باور کردنش سخت باشد اما زمانی که در اتوبوس نشسته‌اید یا زمانی که در اتاق انتظار هستید و یا حتی وقتی‌که در هواپیما یا صف بانک هستید ممکن است این فرصت‌ها برای ما به وقوع بپیوندد. وارد گفتگو شوید. به‌اصطلاح خودمانی‌تر، یخ را آب کنید و در مورد علایق و سلایق صحبت کنید. معاشرت با دید مثبت و رابطه دوستانه باعث می‌شود به توافق موفقی دست پیدا کنید که تا قبل از آن انتظارش را نداشته‌اید. ممکن است برقراری رابطه منجر به شکست شود و به قولی جلو نرود. اما ناامید نشویم و این خصلت را در خود تقویت کنیم.

  راهکار دوم، شنونده خوبی باشیم

  همیشه به یاد داشته باشیم که مکالمه با هرکسی دو وجه دارد؛ گفتن و شنیدن. گاهی پیش می‌آید که بیش از آن که حرف می‌زنیم باید بشنویم. توجه و دقت به آن چه که طرف مقابل در حال تعریف کردن است باعث می‌شود با احساسات، عواطف، طرز تفکر و علایق آن فرد آشنا شویم. به‌این‌ترتیب در زمان هر نوع توافقی، می‌دانیم که طرف مقابل از چه چیزهایی بدش می‌آید که نباید به زبان آورد و چه موضوعاتی مورد علاقه‌اش است. مبادا در زمان گوش‌دادن، گوشی همراه خود را در دست بگیرید و تنها با تکان دادن سر، نشان دهید که در حال گوش‌دادن به حرف‌های طرف مقابل هستید. این حالت نه‌تنها باعث عدم تمرکز ما می‌شود بلکه نوعی بی‌احترامی تلقی می‌‎شود.

  راهکار سوم، محافظه کار نباشیم

  به ما آموخته شده که در مورد احساسات و نظرات‌مان صحبت نکنیم؛ چراکه ممکن است طرف مقابل ما در مکالمه از احساسات و موضوعاتی که به‌عنوان ایده استفاده می‌کنیم به دید یک سلاح استفاده کند. نترسیم. از گفتن ایده‌های سرگرم‌کننده و هوشمندانه خود نترسیم. اشتراک‌گذاری نظرات باعث رسیدن به یک توافق موفق می‌شوند و روی خلاق ما را به دیگران نشان می‌دهند. اصلاً می‌توان به ایده‌ها به چشم کلید طلایی رسیدن به توافق نگاه کرد. اگر از این کلیدها استفاده نشود ممکن است تمام تلاش ما برای رسیدن به یک همکاری موفق نابود شود.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  نتیجه گیری

  مهم‌ترین عامل در رسیدن به یک توافق موفق این است که عزت‌نفس داشته باشیم و از رویارویی و ارتباط برقرار کردن نترسیم. متاسفانه به خاطر افزایش جمعیت شهرنشینان و نبود گردهمایی‌های انسانی، افراد نسبت به یکدیگر دچار ترس ناشی از ناشناختگی شده‌اند و به همین خاطر، یک توافق موفق به سختی صورت می‌گیرد. این واقعیت در حالی اتفاق افتاده است که ما اصل همکاری و همدلی را که بنا اصلی به وجود آمدن تمدن‌ها است را فراموش کرده‌ایم. بسیاری از مشکلات از وجوه اقتصادی گرفته تا روحی در ایجاد روابط درمان می‌شود. باید با راهکارهای ارائه شده تلاش کنیم تا دوباره این اصل خوش یمن انسانی را در خود زنده کنیم.