3 موضوع طلایی در انتخاب سرمایه گذاری مناسب

  • اشتراک‌گذاری
  • 111
  • 0
3 موضوع طلایی در انتخاب سرمایه گذاری مناسب

اگر برای یک بار هم به فکر سرمایه گذاری افتاده باشید این سوال در ذهن‌تان شکل گرفته است که نکات مهم برای انجام یک سرمایه گذاری مناسب کدام است؟ پرسیدن این سوال کاملا درست و به جا است اما این که بدون شناخت از خودمان و نکاتی که باید بدانیم انتظار داشته باشیم یک گزینه سرمایه گذاری مناسب را به سرعت و بدون تحلیل انتخاب کنیم کاری بس اشتباه است. بی شک تمام زمینه‌های سرمایه گذاری برای شروع یک فعالیت آینده نگرانه مانند سرمایه گذاری مناسب هستند، اما هر زمینه‌ای مناسب یک نوع شخصیت است و به میزان ریسک‌پذیری و ریسک گریزی یا نوع زندگی وی هم برمی‌گردد. پس بهتر است قبل از هر چیز نکات اولیه را برای این انتخاب مهم بدانیم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

نیازها و اهداف

در همین اول کار بی حوصلگی به خرج ندهید و روی یک برگ کاغذ و در تنهایی بنشینید و بدون قضاوت دیگران شروع به نوشتن نیازها و اهدافی که دارید کنید. در این مرحله تنها خودتان و قلم و کاغذ است که حکم می‌کند. از نوشتن هیچ کدام از نیازها و اهداف خود رودربایستی نداشته باشید. بله، درست است. امکان دارد بعد از گذشت چند روز بعضی از نیازها و اهدافی که نوشته‌اید را خط بزنید اما خود را دچار خودسانسوری نکنید.

زمانبندی

بعد از این که اهداف و نیازهای‌تان را نوشتید و گام اول برای انتخاب زمینه سرمایه گذاری مناسب را برداشتید به سراغ این نکته بروید که برای رسیدن به هر کدام از اهداف و نیازهای‌تان چقدر زمان نیاز دارید. به عنوان مثال اگر یکی از اهداف در اولویت شما این است که خانه بخرید پس باید زمان بیش‌تری را برای سرمایه گذاری و پس انداز در نظر بگیرید و زمینه سرمایه گذاری مناسب برای رسیدن به این هدف را انتخاب کنید. یا اگر می‌خواهید به یک سفر خارج از کشور بروید باید زمانبندی‌تان را مطابق با میزان پولی که می‌خواهید از سرمایه گذاری به دست آورید تنظیم کنید.

برنامه زیری برای سرمایه گذاری

شناخت نیازها و اهداف و زمانبندی برای رسیدن به هر کدام‌شان تا به این جای کار توانسته ما را در مسیر انتخاب زمینه سرمایه گذاری مناسب هدایت کند. اما گفتن یک نکته قبل از انتخاب زمینه سرمایه گذاری مناسب این است که برخی از این زمینه‌ها مانند بورس می‌تواند با رشد و سوددهی پرسرعت، ما را زودتر به هدف‌مان نزدیک کند. اما این واقعیت را باید در نظر داشت که هر چه یک زمینه سرمایه گذاری پربازده باشد از آن طرف میزان ریسک سرمایه گذاری در آن نیز زیاد است. باید قبل از اقدام به انتخاب یکی از زمینه‌ها حتما سنجش ریسک انجام دهیم. بعضی از شخصیت‌های سرمایه گذاری ریسک پذیر هستند و برخی دیگر ریسک گریز؛ هر کدام از ما در مورد خودمان باید بدانیم که جز کدام دسته هستیم.

نتیجه گیری

در مسیر انتخاب زمینه مناسب سرمایه گذاری، دسته بندی‌ها و مشخص شدن اهداف و نیازها اولین نکاتی هستند که باید مدنظر قرار داد. از طرف دیگر روحیه سرمایه گذاری هر شخص بنا بر این که فردی ریسک پذیر است یا ریسک گریز نیز باید مشخص شود تا بتوان سرمایه گذاری درست و عاقلانه‌ای انجام داد.