سرمایه+>سرمایه‌گذاری>شناسایی بازار برتر هفته اول اسفند ماه 1399>

عملکرد بازارها در هفته ای که گذشت

شناسایی بازار برتر هفته اول اسفند ماه 1399

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 126
  • 0
  شناسایی بازار برتر هفته اول اسفند ماه 1399

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار اندکی نسبت به پنجشنبه گذشته کاهش یافت و همین موضوع نوساناتی را نیز در بازارهای دارایی ایجاد کرد. به نظر می‌رسد با توجه به اخبار سیاسی و ابهامات موجود در بازار فعلا نااطمینانی در بازارها وجود داشته باشد و افت و خیزهایی در قیمت دارایی‌های مختلف شاهد باشیم. در ادامه نگاهی به بازار برتر هفته اول اول اسفند ماه می‌اندازیم.

  دلار، آرام گرفتن در کانال 25 هزار تومان

  در هفته اخیر قیمت دلار در بازار آزاد نسبت به پایان پنجشنبه گذشته با افت روبرو بود. پنجشنبه گذشته، قیمت هر دلار در بازار آزاد 25 هزار و 810 تومان بود که در این هفته به 25 هزار و 240 تومان رسیده است. این عدد و رقم به معنی آن است که ارزش دلار در 7 روز اخیر 2.2 درصد کاهش پیدا کرده است. به همین دلیل هم دلار را نمی‌توان بازار برتر هفته اول اسفند دانست. از سوی دیگر، افت قیمت دلار بر سایر بازارها مانند طلا هم اثر گذاشته است.

  تداوم نااطمینانی در بازار سرمایه

  شاخص کل بازار سرمایه در یک هفته اخیر، از یک میلیون و 238 هزار واحد به حدود یک میلیون و 206 هزار واحد کاهش یافت. این کاهش به معنی افت 2.6 درصدی در 7 روز گذشته است. با این حال، وقتی به شاخص هم وزن بازار سرمایه نگاه می‌کنیم، می‌بینیم این شاخص از 438 هزار و 957 واحد به 434 هزار و 396 واحد کاهش یافته است. این عدد و رقم به معنی آن است که شاخص هم وزن بازار سرمایه در یک هفته اخیر شاهد افت یک درصدی بوده است. در واقع به نظر می‌رسد در این بازه زمانی شرکت‌های بزرگ بورس بیش از شرکت‌های کوچک‌تر دچار افت ارزش شده‌اند. با این حساب، بازار سرمایه بازار برتر هفته اول اسفند نبوده است.

  طلا در کش و قوس قیمت جهانی و اخبار سیاسی

  گزینه دیگر مهم این هفته بازار طلا است. اصولا قیمت طلا از دو عامل قیمت جهانی آن و نرخ ارز تبعیت می‌کند که آنها هم به عواملی مانند نااطمینانی ارتباط پیدا می‌کنند. در 7 روزی که گذشت، قیمت جهانی طلا 0.84 درصد رشد کرد، اما قیمت طلا در ایران افت کرد. در این مدت، بهای هر گرم از فلز زرد در ایران از حدود یک میلیون و 141 هزار تومان به حدود یک میلیون و 102 هزار تومان رسید که گویای افت 3.4 درصدی آن در 7 روز اخیر است. بهای هر سکه امامی نیز در این بازه زمانی 4.7 درصد کاهش یافت و به 11 میلیون و 311 هزار تومان رسید. به نظر می‌رسد اگر قیمت دلار با توافقی کاهش یابد، طلا با افت زیادی روبرو شود. با این بازدهی هفتگی، طلا نه تنها بازار برتر هفته اول اسفند نبوده، بلکه بیشترین زیان را نیز در میان گزینه‌های مورد بررسی شاهد بوده است.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  بازار برتر هفته اول اسفند : صندوق‌های درآمد ثابت

  در چنین شرایطی که ریسک بازارها را تهدید می‌کند و بازارها با ترس و لرز به کار خود ادامه می‌دهند، گزینه‌های کم ریسک بازدهی مناسبی به سرمایه گذاران می‌دهند و پناهگاه خوبی برای سرمایه‌های خرد و کلان هستند. به عنوان مثال، نگاهی به صندوق درآمد ثابت کیان نشان می‌دهد در یک هفته گذشته، این صندوق 0.3 درصد بازدهی داشته است. این بازدهی مثبت در شرایطی که بازارها بازدهی منفی دارند، عملکرد مناسبی است. بنابراین صندوق‌های درآمد ثابت را می‌توان بازار برتر هفته اول اسفند ماه دانست که عملکرد مثبتی از خود بجای گذاشته‌اند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها