سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>مقایسه سرمایه‌گذاری در بانک و صندوق درآمد ثابت در سال 1399>

صندوق‌های درآمد ثابت در سال 99 چقدر سود دادند؟

مقایسه سرمایه‌گذاری در بانک و صندوق درآمد ثابت در سال 1399

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 1300
  • 0
  مقایسه سرمایه‌گذاری در بانک و صندوق درآمد ثابت در سال 1399

  حتما برای شما هم پیش آمده که بخواهید پولتان را در جایی سرمایه‌گذاری کنید اما از ریسک آن ترسیده باشید. معمولا افراد ریسک‌گریز به بانک‌ها و سرمایه‌گذاری در آنها گرایش پیدا می‌کنند، با این حال، بانک نمی‌تواند گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری باشد. چرا؟ چون در یک اقتصاد تورمی ارزش پول ملی کاهش قابل ملاحظه‌ای پیدا می‌کند و میزان سودی که بانک‌ها می‌دهند، با نرخ تورم همخوانی ندارد. اما چه راه‌های دیگری برای افراد ریسک‌گریز وجود دارد؟ گزینه‌ای که همانند بانک است و به افراد ریسک‌گریز معرفی می‌شود، صندوق درآمد ثابت است. اما این صندوق چیست؟ و صندوق درآمد ثابت در سال 1399 چقدر بازدهی داشته است؟ در ادامه به این صندوق‌ها و میزان عایدی آنها در سال 1399 می‌پردازیم.

  صندوق درآمد ثابت چیست؟

  صندوق‌های درآمد ثابت یکی از گزینه‌های متنوع سرمایه‌گذاری هستند که به دلیل نوع سرمایه‌گذاری خود با ریسک کمی روبرو است. این صندوق‌ها بخش بزرگی از سرمایه‌گذاری خود را در گزینه‌های درآمد ثابت سرمایه‌گذاری می‌کنند که از این جمله می‌توان به سپرده بانکی، اوراق مشارکت اشاره کرد. علاوه بر این، بخش اندکی از سرمایه آنها نیز در سهام، وجه نقد و دارایی‌های دیگر قرار دارد. در واقع، حداقل 70 درصد از دارایی این صندوق‌ها در اوراق درآمد ثابت قرار دارد و همین موضوع ریسک آنها را پایین و تقریبا نزدیک بانک نگه می‌دارد. از سوی دیگر این نوع سرمایه‌گذاری عایدی بالاتری نسبت به بانک دارد.

  صندوق درآمد ثابت در سال 1399 چقدر عایدی داشت؟

  صندوق‌های درآمد ثابت در سال 1399 مانند سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری رشد قابل توجهی را تجربه کردند. از میام 77 صندوق‌ درآمد ثابتی که بالای یک سال عمر دارند، همگی بالای 18 درصد عایدی سالانه را تجربه کردند، یعنی حداقل به اندازه سود بانکی عایدی داشتند. این در حالی است که صرف نظر از صندوق‌های نیکوکاری، عایدی برخی صندوق‌های درآمد ثابت حتی به بیش از دو برابر سود سالانه بانکی نیز می‌رسید.

  مقایسه بازده سالانه بانک و صندوق درآمد ثابت کیان

  صندوق درآمد ثابت کیان یکی از صندوق‌های درآمد ثابت مهم و معتبر است که در یک سال اخیر بیش از 33 درصد بازدهی داشته است. این میزان عایدی دو برابر نرخ سود بانکی است و اگرچه هنوز هم با نرخ تورم برابری نمی‌کند اما مقایسه بازدهی آن با گزینه درآمد ثابت نشان می‌دهد چطور افراد ریسک‌گریز می‌توانند با ریسکی اندک بازدهی بسیار بیشتری در مقایسه با بانک به دست بیاورند. در واقع اگر شما در آخرین روز سال 1398 گذشته 100 میلیون تومان در بانک گذاشته بودید، در پایان سال 99 این پول 118 میلیون تومان شده بود. این در حالی است که اگر همین مبلغ را در صندوق درآمد ثابت کیان قرار داده بودید، بیش از 133 میلیون تومان شده بود.

  مقایسه بازدهی ماهانه صندوق‌های درآمد ثابت

  همان طور که گفتیم، صندوق‌های درآمد ثابت در طیف گسترده‌ای سرمایه‌گذاری می‌کنند که البته قسمت عمده آن در گزینه‌های درآمد ثابت مانند اوراق مشارکت و سپرده بانکی است. بخش اندکی از آنها نیز وارد سهام می‌شود. همین موضوع هم باعث می‌شود در صورت رشد بازار سهام، این صندوق‌ها تا حدودی رشد کنند. این موضوع خود فرصتی برای بهره‌مندی از رشد بازار سرمایه با حفظ روحیه ریسک‌گریزی افراد فراهم می‌آورد.

  همان طور که در نمودار مشخص است، در چهار ماه نخست سال که بازار سهام در کشور اوج می‌گرفت، صندوق‌های درآمد ثابت نیز بازدهی خوبی ارائه می‌دادند. در بهار 1399، صندوق درآمد ثابت کیان به طور متوسط ماهانه 4 درصد بازدهی داشت که بسیار بالاتر و نزدیک به 3 برابر سود بانکی ماهانه است. این عایدی در تیر به 6 درصد نیز افزایش یافت. در واقع در 4 ماه نخست سال صندوق درآمد ثابت کیان 19.7 درصد عایدی داده بود که بالاتر از سود بانکی یک ساله است. البته در ماه‌های بعدی، این رشد قابل توجه تکرار نشد. با این حال در زمستان بار دیگر صندوق درآمد ثابت کیان عملکرد مناسبی داشت و بهتر از بانک عمل کرد.

  عملکرد فصلی صندوق درآمد ثابت کیان در جدول زیر نشان داده شده است. مقایسه این آمار و ارقام با سود بانکی نشان می‌دهد تنها در پاییز 1399 بود که سود بانکی بهتر از این صندوق عمل کرده است. باید توجه کرد که در پاییز امسال بازارها با نااطمینانی روبرو بودند و نتایج انتخابات آمریکا نیز در آنها اثر داشت. در 3 فصل دیگر عایدی صندوق بهتر بوده است زیرا میانگین سود بانکی فصلی تقریبا 4.5 درصد است. اما آیا در سال آینده نیز صندوق‌های درآمد ثابت چنین عملکردی خواهند داشت؟

  وضعیت اقتصاد کلان ایران در 1400

  به نظر می‌رسد وضعیت تورمی در اقتصاد ایران در سال آینده نیز ادامه پیدا کند البته به نظر می‌رسد میزان آن کمتر از سال جاری و بر اساس تخمین سازمان‌های معتبر بین‌المللی بین 20 تا 30 درصد باشد. با این حساب، اهمیت سرمایه‌گذاری دوباره مطرح خواهد بود. در این میان گزینه‌ای که برای ریسک‌گریزها مطرح می‌شود، این است که دوباره به گزینه‌های ممکن سرمایه‌گذاری در شرایط تورمی جدی‌تر فکر کنند و از سرمایه خود حفاظت نمایند. همان طور که دیدیم، در شرایط تورمی صندوق‌های درآمد ثابت مناسب از بانک‌ها بهتر عمل می‌کنند. از سوی دیگر، تورم می‌تواند بار دیگر موجب رشد بورس شود و همین امر دوباره یادآور بازدهی ماه‌های نخست سال قبل صندوق‌ها باشد. در شرایطی که هنوز هم تکلیف برجام و احیای آن چندان مشخص نیست، این صندوق‌ها با تمام موارد گفته شده می‌توانند جانشین خوبی به جای سرمایه‌گذاری در بانک باشند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها