سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا نیمه اردیبهشت 1400>

وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا نیمه اردیبهشت 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 45
  • 0
وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری تا نیمه اردیبهشت 1400

در ماه‌های اخیر، به دلیل کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، بازارهای سرمایه‌گذاری وضعیت چندان مساعدی نداشته‌اند. نگاهی به این بازارها نشان می‌دهد عمده صندوق‌ها با افت روبرو بوده‌اند اما در همین حال صندوق‌های درآمد ثابت توانسته‌اند بهترین بازدهی را کسب کنند. در ادامه نگاهی به9 وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در نیمه اردیبهشت 1400 می‌اندازیم.

افت دلار در بازار آزاد

در ابتدا اشاره کردیم که دلار در نیمه اول اردیبهشت با کاهش قابل توجهی روبرو بود. در روز پایانی فروردین 1400 بهای هر دلار در بازار آزاد 24 هزار و 180 تومان بود که تا نیمه اردیبهشت به قیمت 21 هزار و 50 تومان کاهش پیدا کرد. این افت نشان می‎دهد که دلار در نیمه اردیبهشت دلار با 12.94 درصد کاهش ارزش در بازار آزاد مواجه بوده است. مهمترین دلیل این اتفاق، افزایش احتمال توافق سیاسی میان ایران و کشورهای بزرگ است. با این همه، هنوز سرنوشت نهایی این توافق و زمان دستیابی به آن مشخص نیست. اگر این اتفاق انجام شود، دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای شرق آسیا می‌تواند آزاد شود و به این ترتیب بهای دلار شاید بیش از این نیز افت کند. این افت روی بازارهایی مانند طلا و بورس نیز موثر است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

بورس تهران در واکنش به افت دلار در بازار آزاد، کاهش قابل توجهی پیدا کرده بود. در نیمه اردیبهشت 1400 شاخص بورس تهران نسبت به پایان فروردین امسال 3.88 درصد افت کرده بود. شاخص هم‌وزن بازار سهام نیز در این مدت 2 درصد افت کرد. این در حالی است که صندوق آوای کیان در نیمه اول اردیبهشت 1400 حدود 2.56 درصد افت کرده است که بهتر از شاخص کل است. با این حال، به طور کلی صندوق‌های سهام در این بازه نتوانسته‌اند سود عاید سرمایه‌گذاران خود کنند.

صندوق‌های طلا

در نیمه اول اردیبهشت 1400 قیمت طلا و سکه نیز با کاهش روبرو بودند. در بازه زمانی فوق، هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی با 12.2 درصد افت روبرو بود و هر سکه امامی نیز 7.72 درصد افت کرد. صندوق‌های طلا نیز در این بازه با افت ارزش روبرو بودند. به طور میانگین صندوق‌های طلا در این بازه زمانی 8.85 درصد افت کرده‌اند. با این حساب طلا و صندوق‌های طلا نیر در نیمه اول اردیبهشت نتوانست انتظارات سرمایه‌گذاران را برآورده کند.

صندوق‌های درآمد ثابت

در میان صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلف و سایر گزینه‌های سرمایه‌گذاری، به نظر می‌رسد صندوق‌هاغی درآمد ثابت جزو معدود گزینه‌های سودده بوده‌اند. به عنوان مثال، صندوق درآمد ثابت کیان در این بازه زمانی توانست عایدی 0.78 درصدی را برای سرمایه‌گذاران خود فراهم کند. این بازدهی در شرایط فعلی معقول و مناسب است و ریسک آن هم پایین است. به این ترتیب، صندوق‌های درآمد ثابت را باید برنده بزرگ نیمه اول اردیبهشت 1400 در رقابت میان بازارها دانست.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها