سرمایه+>سرمایه‌گذاری> 4 راهکار برای ساختن آینده ای مطمئن>

راهنمای گام به گام برنامه ریزی سرمایه گذاری

4 راهکار برای ساختن آینده ای مطمئن

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 84
  • 0
   4 راهکار برای ساختن آینده ای مطمئن

  تنها با خرید چند سهم در بازار سهام نمی‌توانیم ادعا کنیم که وارد جهان سرمایه گذاری شده‌ایم. باید برنامه ریزی کنیم. برنامه ریزی در سرمایه گذاری شامل مواردی بیش از خرید و فروش سهم و یا حتی واحدهای سرمایه گذاری و اوراق سپرده بانکی است. بررسی وضعیت مالی فعلی، قرار دادن اهداف در سرمایه گذاری و تعیین جدول زمانی برای رسیدن به اهدافی که مشخص کرده‎ایم، همگی مواردی است که در برنامه ریزی باید مدنظر قرار داد. قبل از همه این گزینه‌ها، باید شخصیت سرمایه گذاری خود را با سنجش ریسک بررسی کنیم و ببینیم تا چه اندازه ریسک پذیر یا ریسک گریز هستیم. جدا از بر شمردن این گزینه‌ها، نیاز است تا گام به گام با نوع برنامه ریزی سرمایه گذاری آشنا شویم.

  سرمایه گذاری در آینده

  گام اول؛ ارزیابی وضعیت مالی فعلی

  اولین گام در تهیه یک برنامه ریزی سرمایه گذاری برای آینده این است که تعریف درست و واقعی از وضعیت مالی فعلی خود به دست آوریم. باید بدانیم که چه میزان پول برای سرمایه گذاری در دست داریم و به طور ماهیانه تا چه اندازه قادر به کنار گذاشتن پس انداز و تزریق آن به زمینه سرمایه گذاری‌مان هستیم. پس اندازهای اضطراری یا همان پول کنار گذاشتن برای روز مبادا، قسمتی از همین پس انداز است که بنا بر توان مالی‌مان انجام می‌دهیم.

  گام دوم؛ هدف گذاری در برنامه ریزی سرمایه گذاری

  گام دوم در برنامه ریزی سرمایه گذاری منوط به هدف گذاری‌های مالی می‌شود. تعیین اهداف در مسیر سرمایه گذاری به دو سوال اساسی در ذهن ما پاسخ می‌دهد؛ اصلا چرا می‌خواهیم سرمایه گذاری کنیم؟ درآمدی که داریم تا چه اندازه می‌تواند به ما در مسیر سرمایه گذاری‌مان امید دهد؟ رسیدن به پاسخ این دو سوال منجر به زمان بندی دقیق و منطقی برای رسیدن به اهدافی می‌شود که مشخص کرده‌ایم.

  گام سوم؛ سنجش ریسک

  مشخص کردن میزان ریسک پذیری به ما کمک می‌کند تا در مسیر برنامه ریزی سرمایه گذاری، راهی را برگزینیم که با حال و هوا و شخصیت سرمایه گذاری ما موازی باشد. متاسفانه بسیاری از افراد بوده‌اند که بدون در نظر گرفتن میزان ریسک پذیری شان وارد بازارهای مالی شده‌اند و به خاطر پر ریسک بودن زمینه‌ای که انتخاب کرده بودند ضرر کردند و دچار مشکلات روحی و جسمی شده‌اند. به یاد داشته باشیم که بزرگ‌ترین ثروت ما در زندگی، سلامت روح و جسم ما است. مشاوران سرمایه گذاری حرفه‌ای بعد از سنجش ریسک افراد سعی می‌کنند با پیشنهاد سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری، میزان اضطراب را در افرادی که تازه به حوزه سرمایه گذاری وارد شده‌اند، کم کنند. صندوق های سرمایه گذاری به خاطر داشتن تنوع در دارایی‌ها و تیم مجربی که دارند، بهترین و مطمئن‌ترین مسیر برای شروع یک سرمایه گذاری علمی و موفق به حساب می‌آیند.

  گام چهارم؛ تصمیم محل سرمایه گذاری

  در گام آخر باید محلی مناسب برای سرمایه گذاری خود انتخاب کنیم. حالا که خود را آماده سرمایه گذاری می‌بینیم و سنجش ریسک را انجام داده‌ایم باید محل سرمایه گذاری موفق، امن و قانونی را برای انجام این مهم انتخاب کنیم. طلا و سکه، سهام، مسکن و اوراق سپرده همگی جز بازارهای مالی قابل سرمایه گذاری هستند. اما متاسفانه عده‌ای از ما بی گدار به آب می‌زنیم و به هر جایی که مدعی سرمایه گذاری در این چند زمینه است اعتماد می‌کنیم. اولین موردی که باید در مورد محل سرمایه گذاری منتخب‌مان در نظر داشته باشیم این است که آیا محل موردنظر دارای مجوز از سازمان‌های رسمی هست یا خیر؟ به عنوان مثال صندوق های سرمایه گذاری کیان دارای مجوز رسمی از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار هستند و از این جهت هیچ مانعی برای سرمایه گذاری ندارند. نکته دیگر که باید در نظر داشت این است که بهتر است محل سرمایه گذاری را انتخاب کنیم که از تنوع در سرمایه گذاری برخوردار است. تنوع سرمایه گذاری در صندوق های سرمایه گذاری باعث می‌شود تا خیال ما در زمان افت بازار راحت باشد و اگر قسمتی از دارایی‌های ما دچار ضرر شد، در عوض قسمت دیگر آن با بازدهی مناسب، ضرر متحمل شده را جبران کند.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  نتیجه گیری

  هدف گذاری، تعیین مسیر سرمایه گذاری و سنجش ریسک و البته انتخاب محل سرمایه گذاری درست، همگی گام‌های برنامه ریزی سرمایه گذاری به حساب می‌آیند. قبل از هر اقدامی بهتر است این گام‌ها را یک به یک برداریم و با نگاه به آن چه که در واقعیت اوضاع مالی‌مان در حال رخ دادن است به هدف برسیم.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها