سرمایه+>افراد موفق>3 راهکار برای تاثیر گذاشتن بر دیگران>

چه عواملی در ارتباط موثر با دیگران نقش دارند؟

3 راهکار برای تاثیر گذاشتن بر دیگران

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 23
  • 0
  3 راهکار برای تاثیر گذاشتن بر دیگران

  تاثیر گذار بودن یکی از اساسی‌ترین مهارت‌هایی است که بسیاری از کسانی که در سطح مدیریت فعالیت می‌کنند یا مایلند موثر باشند، باید به دست آورند. بسیاری از مردم فکر می‌کنند لازمه تاثیر گذار بودن این است که کاریزما و هوش سرشار و اعتماد به نفس داشته باشند. اما ممکن است ویژگی‌هایی مانند داشتن یک حساب بانکی پر هم موجب تاثیرگذار بودن شود. خبر خوشحال‌کننده این است که همه ما به طور بالقوه از این امکان که می‌توانیم تاثیرگذار باشیم، بهره‌مند هستیم. تأثیرگذاری، یک استعداد طبیعی در تک تک ما است. اما کاری که ما باید انجام دهیم این است که برای شکوفا شدن این استعداد بالقوه تلاش کنیم. به قول نویسنده مشهور آمریکایی، دیل کارنگی؛ "تنها راه تاثیرگذار بودن روی این کره خاکی این است که در مورد چیزهایی صحبت کنیم و راهکار نشان دهیم که مردم دنبال به دست آوردن‌شان هستند! ". اما برای رسیدن به مرحله تاثیرگذار بودن به چه راهکارهایی نیاز داریم؟

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  جلب اعتماد

  اولین راهکار برای تاثیرگذار بودن این است که اعتماد افراد را جلب کنیم. برای این‌که بتوانیم اعتماد دیگران را به دست آوریم همیشه باید منافع آن‌ها را در نظر داشته باشیم. هر حرکتی که می‌خواهید برای کسب اعتماد انجام دهید را بر مبنای برد - برد بگذارید. همان‌طور که برای برآورده شدن نیازهای خود انتظاراتی را در نظر می‌گیرید برای طرف مقابل خود همان میزان حق را قائل باشید. اصالت در عمل داشته باشید؛ به این معنی که با تمام صداقت‌تان پیش بروید. بسیاری از افراد به بهانه سیاست داشتن، اقدام به دروغگویی و یا بزرگ‌نمایی می‌کنند و فکر می‌کنند به این شکل می‌توانند تاثیرگذاری بیش‌تری داشته باشند. اما غافل از این‌که افراد – دیر یا زود – از نیت ما باخبر می‌شوند و می‌فهمند رفتار ما صادقانه است یا خیر.

  حضور و ارتباط

  بی شک با این صحنه روبه‌رو شده‌ایم که یک فرد با تمام قوا ما را جذب خود می‌کند و در تاثیرگذاری اولیه بسیار پرقدرت ظاهر می‌شود. اما بعد از مدتی ناپدید می‌شود و به تماس‌ها پاسخ نمی‌دهد. تاثیرگذاری نیز مانند بسیاری از مهارت‌ها نیاز به ممارست و پیگیری و حضور مداوم در صحنه دارد. اگر به قصد تاثیرگذار بودن جلو می‌روید و از برنامه‌های خود مطمئن هستید پس باید به طور مداوم در صحنه حضور داشته باشید و ارتباط‌تان را با دیگران قطع نکنید. سعی کنید در ارتباط با دیگران بیش‌تر شنونده باشید. متکلم وحده بودن و این‌که صرفاً صحبت کنید و به کسی اجازه نظردهی و سوال پرسیدن ندهید باعث می‌شود ارتباط شما با مخاطبان‌تان قطع شود. شنیدن صحبت‌های افراد باعث می‌شود به درک بهتری از نیازهای آن‌ها برسید و احساسات و منطق آن‌ها را بهتر بفهمید.

  آموزش، کلید تاثیرگذاری

  اگر نیم‌نگاهی به زندگی انسان‌های تاثیرگذار بیندازیم متوجه می‌شویم که عده زیادی از آن‌ها برای اولین‌بار در مقام معلم ظاهر شده‌اند. آموزش به دیگران باعث می‌شود آن‌ها را تحت تاثیر خود قرار دهید. تجربه ثابت کرده است افراد، بیش‌تر در زمان آموزش دیدن به صحبت‌ها گوش می‌دهند. جو آموزش یک فرصت برای ارائه اطلاعات مهمی است که در اختیار دارید. استعاره‌ها و داستان‌هایی که برای توجیه یک مسئله استفاده می‌کنید – به طور ناخودآگاه – باعث جذب شنوندگان به سمت شما می‌شود. در زمان آموزش از تشبیهات و مثال‌های ملموس و باورپذیر که نمونه آن‌ها در اطراف‌مان اتفاق می‌افتد استفاده کنید. استفاده از شیوه بیان سخت و پیچیده، میان شما و مخاطب‌تان فاصله می‌اندازد.

  بیشتر بخوانید: با تاثیرگذارترین کارآفرینان تاریخ آشنا شوید

  نتیجه گیری

  اگر به راهکارهای ارائه شده خوب دقت کنیم می‌بینیم که برای تأثیر گذار بودن باید در همه احوال مخاطب‌مان را در نظر بگیریم و با او ارتباط برقرار کنیم. یادمان نرود که قرار است روی شخص یا اشخاصی تاثیر بگذاریم. با این حساب، ارتباط با آن‌ها از مهم‌ترین ویژگی‌های رسیدن به استعداد ذاتی مؤثر بودن است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها