سرمایه+>افراد موفق>چطور هنگام استرس تمرکز ذهنی داشته باشیم؟>

چند راهکار برای حفظ آرامش روانی

چطور هنگام استرس تمرکز ذهنی داشته باشیم؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 35
  • 0
  چطور هنگام استرس تمرکز ذهنی داشته باشیم؟
  چند راهکار مهم برای از بین بردن استرس و تمرکز ذهنی به افراد توصیه می‌شود که مهمترین آنها انجام کارهای نیازمند خلاقیت در ابتدای روز کاری و دوری از انجام چند کار همزمان است.

  "همکارم که پشت میز کناری من نشسته بود هم‌زمان با زیر و رو کردن کاغذها، با انگشتان پاهایش مشغول بافتن ژاکتی برای فرزندش بود. همه چیز مهیا بود؛ از قهوه دم کرده تا تنقلاتی که در میان ساعات کاری می‌دادند...". قسمتی از داستان کوتاه «اقدام خواهد شد!» نوشته هاینریش بل، نویسنده شهیر آلمانی تبار را خواندیم. تصویری که در این چند خط ارائه شد به نظر اغراق آمیز است اما در واقعیت می‌توانیم ذهن بی‌نوای خود را تصور کنیم که در جهان مدرن با حجمی از کارهای همزمان اسیر استرس است. مطالعات اخیر نشان می‌دهند که روش‌هایی برای ایجاد تمرکز ذهن پر استرس‌مان در میان کارهای روزانه وجود دارد. بد نیست که در میان ده‌ها کار روزانه روش‌های تمرکز ذهنی در زمان استرس را با هم مرور می‌کنیم و انجام دهیم.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  دوری از انجام کارها به طور همزمان

  چندکاره بودن را فراموش کنید. سعی کنید یک کار را در زمان مشخص شروع کنید و به اتمام برسانید. پراکندگی کارها ذهن‌مان را تحت‌فشار قرار می‌دهد و همین امر باعث می‌شود تا کیفیت کارهایی که هم‌زمان انجام می‌دهیم پایین بیاید. شاید بگویید؛ "اگر همه کارها را هم‌زمان انجام ندهیم ممکن است در کار عقب بیفتیم! ". اما اگر فهرستی از کارهایی که باید انجام دهیم را تهیه کنیم چه؟ اگر برای هرکدام از کارها – بنا بر زمانی که داریم – زمان‌بندی مشخص انجام دهیم چه؟ مطمئن باشید که با فهرست‌نویسی به طور منظم می‌توانید تمام کارهای‌تان را به‌موقع انجام دهید.

  حذف آلودگی های صوتی

  پیش می‌آید که محل کار ما شلوغ باشد و سر و صدا، موجبات استرس و اضطراب ما را فراهم کند. در چنین فضایی که نه می‌توان از آن خارج شد و نه می‌شود با آن حجم از آلودگی صوتی و ذهن پر استرس کار کرد، بهتر است در همان جایی که نشسته‌ایم یک فضای ایزوله شده به وجود آوریم. استفاده از هدفون و یا گوشی‌های مخصوص باعث می‌شود ذهن ما از آلودگی‌های صوتی رها شود. البته سکوت مطلق هم ممکن است برای عده‌ای آزاردهنده باشد. در چنین شرایطی سعی کنید به موسیقی‌هایی با ریتم یکنواخت و آرام که به ایجاد تمرکز کمک می‌کنند گوش دهید. گوش دادن به پادکست‌‎ها و آلبوم‌های موسیقی موردعلاقه لذت‌بخش است اما به‌خاطر میزان علاقه‌ای که به آن‌ها داریم ممکن است تمرکز ما معطوف به آن‌ها شود و از کار باز بمانیم.

  استراحت در زمان کار

  نوشیدن یک لیوان قهوه، صحبت با همکاران و قدم زدن و انجام حرکت کششی در زمان‌های کوتاه اما زیاد می‌تواند کمک بسیار زیادی به رهایی ذهن از استرس کند. شاید عده‌ای تصور کنند که استراحت در زمان کار، نوعی شانه خالی کردن از مسئولیت است. این طرز تفکر به شدت اشتباه است. استراحت و رها ساختن ذهن از درگیری انجام یک کار جدی – حتی برای لحظاتی – می‌تواند میزان کیفیت و خلاقیت در افراد را بالا ببرد. قدم زدن و انجام حرکات کششی در میان کارها باعث جریان خون بهتر در بدن می‌شود و به این ترتیب، مواد مغذی بیش‌تری به مغز ما می‌رسد و در نهایت، کار با دقت بالاتری انجام می‌شود.

  مهمترین کارتان را همان اول انجام دهید

  به تعویق انداختن وظایف مهم یکی از بدترین عادات ممکن است. در پایان روز معمولا خسته‌اید و خلاقیت کمتری دارید. به همین دلیل هم کارهایی که نیازمند خلاقیت و تمرکز بالایی است را اوایل روز انجام دهید. این کار موجب استرس کمتر شما و تمرکز بیشتر بر کار می‌شود.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  جمع بندی

  مغز ما نیز از رشته‌های عضلانی با بافتی ویژه تشکیل شده است. این رشته‌های عضلانی مانند دیگر عضلات بدن ما هم نیاز به استراحت دارند و هم ورزش و تغذیه. پس به همان میزان که برای استراحت بعد از کار، ساعاتی را می‌خوابیم و بدن‌مان را در حالتی متعادل قرار می‌‎دهیم باید به ماهیچه‌های مغز هم فرصت استراحت بدهیم.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها