سرمایه+>موفقیت>زنان ایرانی در قاب اقتصاد >

موقعیت زنان در بازار کار کشور کجاست؟

زنان ایرانی در قاب اقتصاد

  • اشتراک‌گذاری
  • 29
  • 0

رشد اقتصادی ایران در سال‌ها و حتی دهه‌های اخیر رقم قابل توجهی را تجربه نکرده است. اما این مساله صرف نظر از تحریم‌های اقتصادی و مشکلات آن، عوامل دیگری نیز دارد. شاید یکی از مهمترین عوامل آن را بتوان عدم مشارکت کافی نیمی از اعضای جامعه، یعنی زنان در اقتصاد دانست. این موضوع در بلندمدت برای جامعه هم آثاری در پی داشته و بر بازار کار تاثیر گذاشته است. علاوه بر این، هنوز هم مشکلاتی در خصوص شکاف جنسیتی در حوزه اقتصاد و تفاوت در پرداخت پول بین جنسیت‌های مختلف در سراسر دنیا دیده می‌شود. اما شکاف جنسیتی در جهان چقدر است؟ وضعیت اقتصادی زنان ایرانی بر اساس آمار و ارقام چگونه است؟ در ادامه به این موضوعات می‌پردازیم.

آمار مشارکت اقتصادی در زنان ایرانی

در گزارش مجمع جهانی اقتصاد در سال 2020، کل نیروی کار مردان 21 میلیون نفر و کل نیروی کار زنان 5.3 میلیون نفر عنوان شده است. این در حالی است که نرخ بیکاری بزرگسالان در میان مردان 10.6 و در میان زنان 19.2 درصد اعلام شده است. از طرف دیگر، به نظر می‌رسد کارهای پاره‌وقت در میان زنان بیشتر است. حدود 27 درصد از مردان کار پاره‌وقت دارند، در حالی که حدود 56 درصد از کارکنان پاره‌وقت را زنان تشکیل می‌دهند.

اما گزارش‌هایی که در پاییز 1399 از سوی مرکز آمار ایران منتشر شده نشان می‌دهد مشارکت اقتصادی جمعیت 15 ساله و بیشتر در بین مردان حدود 69 درصد و در میان زنان تنها حدود 14 درصد است. نرخ اشتغال در پاییز 1399 برای مردان 63 درصد و برای زنان حدود 12 درصد است. علاوه بر این، بیکاری در میان مردان ایرانی در این بازه زمانی 8.1 درصد و برای زنان ایرانی نزدیک به دو برابر یعنی 15.9 درصد است. این اعداد و ارقام برای کشوری در حال توسعه خوشایند نیست.

ثروتمندترین زنان جهان چه کسانی هستند؟

شکاف جنسیتی در جهان چقدر است؟

بر اساس گزارشی که در سال 2019 از سوی مجمع جهانی اقتصاد منتشر شده است، بهترین کشورها از نظر اختلاف شکاف جنسیتی ایسلند، نروژ، فنلاند و سوئد هستند. در این گزارش بیشترین اختلاف در شکاف جنسیتی نیز در میان این 153 کشور، متعلق به سوریه، پاکستان، عراق و یمن است. اما این شاخص بر چه اساسی کشورها را رتبه‌بندی می‌کند؟

مواردی که در این شاخص نقش داشته‌اند، عبارتند از مشارکت و فرصت‌های اقتصادی، دستاوردهای آموزشی، سلامت و بهداشت و در نهایت قدرت سیاسی. در زیرشاخص اول، یعنی اختلاف در مشارکت و فرصت‌های اقتصادی بین مردان و زنان، رتبه اول در اختیار بنین قرار دارد که کشوری آفریقایی است و پس از آن ایسلند، لائوس و باهاما قرار دارند. بیشترین اختلاف هم مربوط به یمن، سوریه و عراق است. وضعیت ایران در شاخص‌های بهداشت و سلامت بهتر از مشارکت اقتصادی و نقش در سیاست‌گذاری است. در این گزارش از میان 153 کشور مورد بررسی ایران از نظر اختلاف مشارکت اقتصادی در رتبه 147، از نظر دستاورد آموزشی در رتبه 118، از نظر سلامت در رتبه 130 و از نظر نقش در قدرت سیاسی در رتبه 145 قرار گرفته است. برخی کارشناسان، پایین بودن مشارکت اقتصادی زنان به عنوان نیمی از جامعه را یکی از عوامل عدم افزایش رشد اقتصادی کشور در دهه‌های اخیر مطرح کرده‌اند.

از بین رفتن شکاف جنسیتی چقدر طول می‌کشد؟

بر اساس آمار و ارقامی که مجمع جهانی اقتصاد فراهم نموده است، پیش از شیوع کرونا انتظار می‌رفت 257 سال برای از میان بردن شکاف جنسیتی جهان در حوزه مشارکت اقتصادی زمان لازم باشد. حالا برآوردها نشان می‌دهند شیوع کرونا بر زنان تاثیر بیشتری گذاشته و احتمالا این زمان بیشتر طول بکشد. البته میزان زمان لازم برای از بین رفتن شکاف جنسیتی در مناطق مختلف جهان متفاوت است.

شاخص نابرابری سازمان ملل چه می‌گوید؟

شاخص نابرابری جنسیتی سازمان ملل متحد نیز ایران را در سال 2019 در رتبه 113 جهان قرار داده است. بر اساس این گزارش، در سال 2019 سهم کرسی‌های مجلس که به زنان ایرانی اختصاص داشته 6 کرسی و سهم مشارکت اقتصادی زنان 17.5 درصد ذکر شده بود. در کمتر کشوری از جهان تا این میزان مشارکت زنان در اقتصاد و سیاست پایین است.

جمع‌بندی

یکی از راهکارهای دستیابی به رشد اقتصادی، صرف نظر از رفع تحریم‌ها مشارکت موثر زنان در اقتصاد است. شواهد نشان می‌دهد میزان مشارکت اقتصادی زنان ایرانی یکی از کمترین مقادیر در سراسر دنیا است. این موضوع هم بر فرد و هم بر اقتصاد کشور تاثیرات اقتصادی منفی می‌گذارد. به همین دلیل نیز اگر به دنبال توسعه پایدار هستیم، باید برای افزایش مشارکت اقتصادی ایرانیان و از میان بردن شکاف جنسیتی تلاش بیشتری کنیم.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...