نگاهی به بازارها در هفته‌ای که گذشت

پرسودترین بازار هفته سوم فروردین 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 107
  • 0
پرسودترین بازار هفته سوم فروردین 1400

در هفته‌‌ای که گذشت بازارها با افت و خیز قیمت دلار مواجه بودند. این موضوع روی برخی بازارها نیز تاثیر مستقیمی داشت. در ابتدای هفته بهای دلار کاهش یافت اما در اواسط هفته بار دیگر شاهد افزایش آن بودیم و روزهای پایانی دوباره دلار روندی نزولی طی کرد. در بازارهای دیگر هم تحولاتی رخ داد که در ادامه بیشتر به این موضوع می‌پردازیم. اما پرسودترین بازار هفته سوم فروردین 1400 کدام بازار بود؟

رفت و برگشت دلار در کانال 25 هزار تومانی

در ابتدای هفته با شنیده شدن برخی اخبار در مورد احتمال ورود غیرمستقیم آمریکایی‌ها به مذاکرات احیای برجام یا گشایش‌های سیاسی، قیمت دلار به کانال 24 هزار تومان افت کرده بود. اما با نزدیک شدن به نشست ایران و قدرت‌های بزرگ در پایتخت اتریش، این انتظارات فروکش کرد و بهای دلار بار دیگر به کانال 25 هزار تومان بازگشت. آخر هفته مجددا دلار وارد کانال 24 هزار تومان شد و در نتیجه نسبت به پایان هفته پیش به قیمت پایین‌تری معامله می‌شود. در پایان پنجشنبه هفته گذشته، قیمت هر دلار در بازار آزاد 25 هزار و 600 تومان معامله می‌شد اما در پنجشنبه هفته جاری این عدد به 24 هزار و ۹۵۰ تومان رسیده که نزدیک به کانال 25 هزار تومان است. این تغییرات قیمت به معنی افت ۲.۵۴ درصدی دلار در این بازه زمانی است.

فرش قرمز بورس در فصل بهار

در این هفته، بازار سهام همچنان به شرایط نامطمئن خود ادامه داد و سرمایه‌گذاران اقبالی نسبت به آن نشان ندادند. شاخص کل بورس که در پایان هفته گذشته به کانال 1.2 میلیونی افول کرده و تقریبا به عدد یک میلیون و 295 هزار واحدی رسیده بود، در این هفته نیز تمام روزها را نزولی طی کرد و به مرز یک میلیون و 250 هزار واحد رسید. به این ترتیب، شاخص کل بورس در یک هفته اخیر شاهد افت 3.45 درصدی بود. اما اگر نگاهی به شاخص هم وزن بیندازیم می‌بینیم در همین بازه این شاخص از 442 هزار و 648 واحد به 437 هزار و 114 واحد افت کرده است. این نزول به معنی افت 1.29 درصدی شاخص هم وزن بورس در هفته جاری است. با این حساب به نظر می‌رسد شرکت‌های بزرگ بورسی در این بازه بازندگان بزرگ‌تری نسبت به شرکت‌های کوچکتر بوده‌اند، هرچند به طور کلی بازدهی هر دو منفی بوده است.

طلا و سکه روی ریل افت

همان طور که گفتیم دلار در این هفته بازدهی منفی داشت و در مقایسه با قیمت پایان هفته پیش با قیمت کمتری مبادله شد. طلا نیز در هفته جاری از این اتفاق پیروی کرده است. بهای هر گرم طلای 18 عیار که در پایان پنجشنبه گذشته به مرز یک میلیون و 85 هزار تومان رسیده بود، در پنجشنبه هفته جاری به مرز یک میلیون و ۵۱ هزار تومان رسید. این به معنی افت ۳.۰۹ درصدی هر گرم طلا در این بازه زمانی است. از سوی دیگر، هر سکه امامی نیز که در پایان هفته پیش به قیمت 11 میلیون و 148 هزار تومان معامله می‌شد، در پایان پنجشنبه این هفته به کانال 10 میلیون تومانی افول کرد و به قیمت 10 میلیون و ۵۶۲ هزار تومان خرید و فروش شد. این افت به معنی کاهش ۵.۲۶ درصدی سکه امامی در هفته اخیر است.

این در حالی است که قیمت طلای جهانی در بازه فوق از مرز 1754 دلار گذشته که نسبت به زمان مشابه هفته پیش رشد 1.52 درصدی داشته است. به نظر می‌رسد رشد قیمت جهانی طلا نتوانسته است حریف اثر کاهشی دلار و انتظارات مردم شود و قیمت طلا در ایران با افت همراه بوده است.

جمع‌بندی: بازار برنده هفته سوم فروردین 1400؟

نگاهی به بازدهی بازارها نشان می‌دهد در این هفته همگی شاهد افت بوده‌اند. به نظر می‌رسد در چنین شرایط نااطمینانی صندوق‌های درآمد ثابت توانسته‌اند برندگان این روزهای بازار باشند. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان در این روزها بازده مثبتی را شاهد بوده است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها