سرمایه+>سرمایه‌گذاری>رشد اقتصادی 9 ماهه 1.2- درصد اعلام شد>

با وجود رشد مثبت تولید ناخالص داخلی در پاییز:

رشد اقتصادی 9 ماهه 1.2- درصد اعلام شد

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 72
  • 0
  رشد اقتصادی 9 ماهه 1.2- درصد اعلام شد

  مرکز آمار در گزارش اخیر خود رشد اقتصادی 9 ماه نخست امسال را همچنان منفی اعلام کرد. این گزارش نشان می‌دهد میزان تولید ناخالص داخلی 9 ماه 1399 ایران به قیمت ثابت سال 1390 به 5231 هزار میلیارد ریال با احتساب نفت و 4546 هزار میلیارد ریال بدون نفت رسیده است. این در حالی است که در همین بازه سال گذشته تولید ناخالص داخلی ایران به ترتیب با احتساب نفت به 5295 هزار میلیارد ریال و بدون نفت به 4593 هزار میلیارد ریال می‌رسید. آمار و ارقام ذکر شده به معنی افت 1.2 درصدی با احتساب نفت و 1 درصدی بدون نفت است. این در حالی است که بر اساس همین گزارش، رشد اقتصادی پاییز امسال مثبت است. میزان رشد پاییز با احتساب نفت ۰.۸ درصد و بدون آن مثبت ٠.٢ درصد اعلام شده است.

  رشد اقتصادی ایران به کجا می‌رسد؟

  پیش از این، دو نهاد مهم جهانی به بررسی رشد اقتصادی ایران در سال 2021 پرداخته بودند. صندوق بین‌المللی پول در گزارشی پیش‌بینی کرده بود رشد اقتصادی ایران در این سال 3 درصد و تورم 30 درصد خواهد بود. البته این نهاد در تابستان امسال رشد اقتصادی ایران را 3.2 درصد اعلام کرده بود که در گزارش دی ماه خود 0.2 درصد از آن کاسته است. بانک جهانی نیز رشد اقتصادی ایران در سال 2021 را حدود 1.5 درصد تخمین زده است. این نهاد معتبر بین‌المللی معتقد است ایران در سال 2022 حدود 1.7 درصد رشد خواهد کرد. البته این پیش‌بینی با فرض این است که شرایط فعلی برقرار باشد. بنابراین، گشایش‌های سیاسی ممکن است موجب بهبود رشد اقتصادی ایران شود. در سالنامه اکونومیست نیز رشد اقتصاد ایران در سال آینده ۲ درصد پیش‌بینی شده است.

  وضعیت رشد اقتصادی ایران در سال آینده از نگاه اکونومیست

  سهم فعالیت‌های مختلف از تولید ناخالص داخلی 9 ماهه

  در 9 ماه نخست سال گذشته 54 درصد از تولید ناخالص داخلی ایران را خدمات تشکیل می‌داد که این میزان اکنون به 52 درصد کاهش یافته است. پس از آن، بزرگترین بخش‌های تولیدکننده در اقتصاد ایران عبارتند از صنعت و استخراج نفت و گاز طبیعی که هر یک 13 درصد از تولید ناخالص داخلی را به خود اختصاص داده‌اند. تامین آب، برق و گاز طبیعی و نیز گروه کشاورزی هر یک 8 درصد از تولید 9 ماه نخست اقتصاد ایران در سال 1399 را در اختیار دارند. در نهایت نیز گروه ساختمان با 4 درصد و معادن با 2 درصد جای گرفته‌اند.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  نرخ رشد ارزش افزوده 9 ماه نخست در میان گروه‌های مختلف

  بررسی آمار نشان می‌دهد بیشترین رشد ارزش افزوده در بخش‌های مختلف اقتصاد ایران متعلق به تامین آب، برق و گاز طبیعی با 4.7 درصد و پس از آن ساختمان با 3.9 درصد است. گروه کشاورزی نیز در مقایسه با 9 ماه نخست سال قبل حدود 3 درصد افزایش ارزش افزوده داشته است. این در حالی است که به دلیل مسائلی از جمله شیوع کرونا، از ارزش افزوده بخش خدمات کاسته شده است. ارزش افزوده بخش خدمات در ایران در 9 ماه نخست 1399 با 3.3 درصد کاهش نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو بوده و استخراج نفت و گاز طبیعی نیز 2.4 درصد کاهش یافته است. این در حالی است که صنعت 0.8 و سایر معادن 1.4 درصد رشد داشته‌اند. با این حال افت خدمات و استخراج نفت و گاز طبیعی که مجموعا حدود دو سوم اقتصاد ایران را تشکیل می‌دهند، باعث افت تولید ناخالص داخلی کشور شده است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها