سرمایه+>افراد موفق>10 شرکت‌ برتر دارویی جهان کدام هستند؟>

شرکت‌های تولیدکننده واکسن چقدر ارزش دارند؟

10 شرکت‌ برتر دارویی جهان کدام هستند؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 751
  • 0
  10 شرکت‌ برتر دارویی جهان کدام هستند؟

  شرکت‌های دارویی یکی از مهمترین بخش‌های تولیدی در جهان به شمار می‌آیند که در یک سال اخیر هم مورد توجه خاصی قرار گرفته‌اند. به ویژه اینکه شرکت‌هایی که در زمینه تولید واکسن کرونا فعالیت داشته‌اند، با رشد قابل توجهی در ارزش سهام و شرکت خود روبرو شده‌اند. نگاهی جایگاه این شرکت‌ها می‌تواند نشان دهنده برند شرکت‌های تولیدکننده واکسن نیز باشد. در ادامه نگاهی به معروفترین و ارزشمندترین شرکت‌های دارویی جهان می‌پردازیم.

  «جانسون و جانسون» در رتبه نخست

  ارزشمندترین شرکت دارویی جهان در حال حاضر شرکت «جانسون و جانسون» است. این شرکت در رتبه پانزدهم شرکت‌های ارزشمند دنیا قرار گرفته و ارزش بازار آن بیش از 438 میلیارد دلار است. ارزش این شرکت چندملیتی آمریکایی در طول دو دهه اخیر تقریبا 3.4 برابر شده است. از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون رشد قیمت این شرکت 6.44 درصد بوده است. این شرکت همچنین از جمله تولیدکنندگان واکسن کرونا به شمار می‌رود.

  «روش»، «نووآرتیس» و «الی لیلی» در رتبه‌های دوم تا چهارم

  دومین شرکت دارویی برتر جهان، شرکت «روش» است که در کشور سوئیس فعالیت می‌کند و ارزش بازار آن به حدود 301 میلیارد دلار می‌رسد. این شرکت در جایگاه 27 ارزشمندترین شرکت‌های جهان جای گرفته است و قیمت آن از ابتدای سال 2021 تاکنون 3.72 درصد رشد کرده است. این در حالی است که شرکت «نووآرتیس» سومین شرکت ارزشمند دارویی و 49مین شرکت ارزشمند دنیا است. ارزش بازار این شرکت که در سوئیس قرار گرفته است، به 207 میلیارد دلار می‌رسد و ارزش آن از ابتدای سال 2021 تاکنون، 1.4 درصد افت داشته است. شرکت «الی لیلی» نیز که شرکتی آمریکایی است ارزش بازاری در حدود 198 میلیارد دلار دارد و چهارمین شرکت دارویی ارزشمند دنیا و پنجاه و پنجمین شرکت ارزشمند دنیا است.

  «فایزر»، پنجمین شرکت ارزشمند دارویی دنیا

  در رتبه پنجم این فهرست، شرکت «فایزر» قرار دارد که امروزه به دلیل دستاوردهای آن در خصوص تهیه واکسن برای همگان شناخته شده است. این شرکت در رتبه 57 ارزشمندترین شرکت‌های جهان قرار دارد و ارزش بازاری آن به حدود 193 میلیارد دلار می‌رسد. ارزش هر سهم این شرکت از ابتدای سال جاری میلادی تاکنون حدود 5.7 درصد کاهش یافته است. ارزش سهام این شرکت در اواخر سال 2020 به دلیل خبر کشف واکسن رشد قابل توجهی یافت و به 42.5 دلار هم رسید، اما در حال حاضر به کمتر از 35 دلار رسیده است.

  رتبه‌های پنجم تا دهم دنیا

  رتبه‌های پنجم تا دهم شرکت‌های ارزشمند دارویی در دنیا به «مرک» از آمریکا، «نوو نوردیسک» از دانمارک، «آمگن» از آمریکا، «آسترازنکا» از بریتانیا و «بریستول میرز» از آمریکا تعلق دارند. این شرکت‌ها ارزش بازاری در حدود 134 تا 190 میلیارد دلار دارند. علاوه بر این، شرکت «سانوفی» فرانسه که تولید کننده واکسن سانوفی برای مقابله با کرونا است در رتبه 11 ارزشمندترین شرکت‌های دارویی دنیا و «مدرنا» هم در رتبه 16 ارزشمندترین شرکت‌های دارویی دنیا قرار دارد. بیون‌تک نیز در رتبه 26 و سینوفارم در رتبه 56 قرار دارند.

  بیشتر بخوانید: 7 قدم برای پولدار شدن در سنین جوانی

  جمع‌بندی

  به نظر می‌رسد برخی از شرکت‌های تولیدکننده واکسن کرونا در میان معروفترین و معتبرترین شرکت‌های جهان قرار دارند. چنین شرکت‌هایی با هزینه تحقیق و توسعه بالای خود می‌توانند تدابیری اتخاذ کنند که این مشکل در دنیا از بین برود. هرچند، هنوز هم مشکلات زیادی در این راه وجود دارد که باید رفع شود.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها