سرمایه+>ارز دیجیتال>عبور ارزش بازاری ارزهای دیجیتال از 2 هزار میلیارد دلار>

عبور ارزش بازاری ارزهای دیجیتال از 2 هزار میلیارد دلار

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 114
  • 0
  عبور ارزش بازاری ارزهای دیجیتال از 2 هزار میلیارد دلار

  حدود یک سال پیش کمتر کسی از ارزهای دیجیتال اطلاع داشت و کسانی هم که در این زمینه فعالیت می‌کردند، چشم‌انداز دقیقی از آینده و رشد آن نداشتند. احتمالا کمتر کسی فکرش را می‌کرد که در سال 2020 با تلخی‌های زیادی که برای مردم دنیا داشت، چنین گزینه‌ای پیدا شود که با رشد قابل توجه کام سرمایه‌گذارانش را شیرین کند. اکنون خبرها حاکی از این است که ارزش بازاری ارزهای دیجیتال از مرز دو هزار میلیارد دلار نیز گذشته است. در ادامه بیشتر به این موضوع و رشد ارزهای دیجیتال می‌پردازیم.

  رشد خیره کننده ارزهای دیجیتال با اهرم بیت کوین

  ارزش بازاری ارزهای دیجیتال در حالی از مرز 2 هزار میلیارد دلار فراتر می‌رود که بیش از نیمی از آن یعنی 1.1 هزار میلیارد دلار متعلق به بیت کوین است. بیت کوین که نخستین ارز دیجیتال بود، در نخستین روز سال گذشته یعنی اول ژانویه 2020 حدود 7200 دلار معامله می‌شد. اما روند رشد چشمگیر آن در سال 2020 باعث شد در پایان سال 2020 میلادی، ارزش آن به مرز 29 هزار دلار برسد. ولی این پایان کار بیت کوین نبود. قیمت بیت کوین در کمتر از 100 روزی که از آغاز سال میلادی 2021 می‌گذرد به محدوده 60 هزار دلار رشد کرده است. این افزایش قیمت که نشان دهنده دو برابر شدن بیت کوین از آغاز سال 2021 است، بسیاری از افراد و سرمایه‌گذاران را وارد این ارز دیجیتال و سایر هم خانواده‌های آن کرده است.

  بیشتر بخوانید: بیت کوین چیست و چقدر برق مصرف می‌کند؟

  معروفترین ارزهای دیجیتال کدام هستند؟

  بر اساس گزارش بلومبرگ، برای نخستین بار است که رسیدن به این میزان ارزش بازار رخ می‌دهد و از حدود دو ماه قبل تاکنون با افزایش تقاضای سرمایه‌گذاران نهادی حدودا دو برابر شده است. پس از بیت کوین که ارزش بازاری آن حدود 1.1 هزار میلیارد دلار است، اتریوم با ارزش بازاری 243.5 میلیارد دلار در رده دوم قرار دارد. پس از این دو، باینانس کوین، ریپل، تتر و کاردانو بیشترین ارزش بازار را در میان ارزهای دیجیتال در اختیار دارند.

  بیشتر بخوانید:همه چیز در مورد آشنایی با ارزهای دیجیتال

  عوامل رشد بیت کوین

  بازار ارزهای دیجیتال پیش از نوسانات زیادی را شاهد بود. از جمله در سال 2017 و ابتدای 2018 شاهد رشد قابل توجه و افت سریعی بود. اما این بار این اتفاق نیفتاده است. یکی از دلایل آن هم به نظر می‌رسد این باشد که سرمایه‌گذاران نهادی از سال پیش وارد آن شده‌اند و چشم‌اندازی برای سرمایه‌گذاری خود تعیین کرده‌اند. این در حالی است که در سال‌های قبل این حمایت چندان زیاد نبود و بخش زیادی از خریدها را افراد حقیقی‌ تشکیل می‌دادند. علاوه بر این، به نظر می‌رسد پذیرش بیت کوین از سوی برخی شرکت‌ها و پرداخت‌کننده‌های خرید اینترنتی بر اقبال نسبت به آن افزوده‌اند. ایلان ماسک و شرکت تسلا در این میان نقش مهمی داشته‌اند. تسلا یک میلیارد دلار بیت کوین خرید و اعلام کرد بیت کوین را برای خرید خودروهای این شرکت خواهد پذیرفت. علاوه بر این، مورگان استنلی نیز به برخی از مشتریان ثروتمندش اجازه داده است این گزینه را به پورتفوی خود اضافه کنند. این گام‌ها، در کنار سخت شدن استخراج بیت کوین و هیاهو در مورد آن، از عوامل رشد بیت کوین بوده‌اند.

  بیشتر بخوانید:چگونه بهترین ارز دیجیتال را انتخاب کنیم؟

  ریسک‌ ارزهای دیجیتال

  بررسی بازار ارزهای دیجیتال نکته مهمی را نیز در مورد آنها نشان می‌دهد. درست است که این ارزها رشد و سودآوری قابل توجهی در یک سال اخیر داشته‌اند، اما ریسک سرمایه‌گذاری در آنها بالا است. این ارزها به دلیل این که نهاد پشتیبان و مرکزی ندارند، ممکن است نوسان‌های شدیدی را در بازه زمانی کوتاهی تجربه کنند. علاوه بر این، مخالفت برخی مقامات کشورها و قانون‌هایی برای استخراج آن می‌تواند آثاری بر آن داشته باشد. برای پرهیز از هر گونه زیان در این بازارها، توصیه ما این است که آشنایی خوبی را با سازوکار آن به دست آورید و علاوه بر آن بخشی از سرمایه خود را در آن قرار دهید و بقیه را به طور متناسبی در سایر گزینه‌ها توزیع کنید تا ریسک شما حداقل شود.

  بیشتر بخوانید:10 نکته که باید در مورد بیت کوین بدانید

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها