ارز دیجیتال برتر به 45 هزار دلار افت کرد

بیت کوین بیش از این سقوط می‎‌کند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 46
  • 0
بیت کوین بیش از این سقوط می‎‌کند؟

هفته پیش بود که بهای بیت کوین در بازارهای جهانی رو به افزایش گذاشت و از مرز 58 هزار دلار نیز گذشت. اما از آن روز به بعد تحولاتی را پشت سر گذاشته و شاهد نوساناتی بوده است. این روند کاهشی باعث شده یک هفته پس از اوج‌گیری بیت کوین، این ارز دیجیتال با افت 13 هزار دلاری روبرو شود. ارزش بازار بیت کوین که هفته گذشته از هزار میلیارد دلار نیز گذشته بود، بار دیگر با این افت قیمت به 840 میلیارد دلار کاهش یافته است. اما چه تهدیداتی بر سر راه بیت کوین وجود دارد؟ آیا امکان دارد قیمت بیت کوین پایین‌تر بیاید؟ در ادامه به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

تهدیدات بیت کوین

در ماه‌های اخیر، سرمایه گذاران زیادی پس از شنیدن رشد قابل توجه بیت کوین وارد این بازار شده و اقدام به خرید آن کردند. با این حال، افت‌های قابل توجه این ارز دیجیتال نشان می‌دهد سرمایه گذاری و رشد این بازار چندان هم ساده نیست. تهدیدات بیت کوین برای سرمایه گذاران را در سه دسته می‌توان خلاصه کرد. اولین مورد ریسک‌های خود بیت کوین است. این ارز دیجیتال فاقد هر گونه نهاد متمرکز و پشتیبانی کننده از ارزش آن است و به دلایل زیادی ممکن است قیمت تحت تاثیر قرار گیرد. دومین دسته تهدیدات بیت کوین را می‌توان در مباحث قانون‌گذاری و احتمال ایستادن فدرال رزرو در مقابل آن دانست. اما سومین دسته مربوط به برجام و تغییر قیمت دلار است. از خطرات بالا دو دسته اول بین‌المللی است ولی مورد سوم به وقایع میان ایران و کشورهای بزرگ ارتباط دارد.

قیمت دلار در صورت احیای برجام یا آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای شرق آسیا، افت قابل توجهی پیدا کرد. در این صورت، خریداران ایرانی بیت کوین از محل کاهش نرخ دلار در بازار متحمل زیان خواهند شد، هرچند که قیمت بیت کوین حتی اندکی هم افزایش یافته باشد.

بیت کوین در یک هفته گذشته

بیت کوین در یک هفته اخیر علاوه بر افت قابل توجه دلاری و رسیدن از 58 هزار دلار به 45 هزار دلار، با رشد قیمت دلار نیز روبرو شده است. قیمت دلار در یک هفته اخیر از 24750 تومان به 25220 تومان رسیده است. این افزایش 1.9 درصدی از زیان خریداران ایرانی بیت کوین کاسته است. با این حال، ریسک افت قیمت ارز در ایران وجود دارد و نمی‌توان وزن اندکی به آن داد. در صورت محقق شدن احیای برجام، خریداران ایرانی بیت کوین با زیان ناشی از افت دلار روبرو خواهند شد.

همه چیز در مورد آشنایی با ارزهای دیجیتال

بیت کوین بیشتر ارزان می‌شود؟

برای اینکه چشم‌اندازی از قیمت بیت کوین داشته باشیم دو شاخص را مورد بررسی قرار می‌دهیم. شاخص «ترس و حرص» در حال حاضر روی عدد 55 قرار گرفته است. این عدد شوق خرید را نشان می‌دهد و هر چه به صد نزدیک‌تر باشد، موعد فروش و هر چه به صفر نزدیک‌تر باشد، موعد خرید خوبی است. این شاخص در هفته گذشته به 91 رسیده بود. بنابراین از دید این شاخص افت قیمت قابل توجهی در بیت کوین در کار نخواهد بود، همان طور که رشد قیمت قابل توجهی هم در کار نخواهد بود.

چگونه بهترین ارز دیجیتال را انتخاب کنیم؟

این در حالی است که شاخص «احساسات بیت کوین» در عدد 0.19 قرار دارد. این شاخص به معنی آن است که افت بیشتر قیمت بیت کوین کمی بعید است و حتی قیمت بالاتر می‌رود. با این حال، به نظر می‌رسد پیش‌بینی وقایع آینده در خصوص بیت کوین با توجه به ماهیت آن تا حدودی دشوار باشد. علاوه بر این، ریسک بازگشت به برجام نیز فعلا برای ایرانیان خریدار این ارز دیجیتال وجود دارد.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها