4 توصیه مالی برای آموزش به کودکان

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 152
  • 0
  4 توصیه مالی برای آموزش به کودکان

  چه کسی از اطرافیان ما برای کوچک‌ترها از اهمیت پول می‌گوید؟ بی شک، پاسخ این خواهد بود که بسیاری از بزرگ‌ترها هر روز و هر دقیقه در مورد اهمیت این کاغذ مستطیلی حرف می‌زنند و در بسیاری از مواقع اوقات ما را تلخ می‌کنند. دلیل این ناراحتی از جانب کوچک‌ترها این است که صرفا جملاتی گفته می‌شود، جملات کلیشه‌ای هستند که هیچ مفهوم دقیق و کاربردی را ارائه نمی‌دهند. جملاتی مانند "قدر پول‌ت را بدان!" و یا "چرا انقدر پولت را برای چیزهای بیهوده هزینه می‌کنی؟!". این نارضایتی بی دلیل نیست. البته بزرگ‌ترها هم که از جملات و یا سوالات انتقادی استفاده می‌کنند، قصد و نیت بدی ندارند. مشکل از نبود و یا کمبود دانش مالی کافی آب می‌خورد. متاسفانه علم سرمایه گذاری و دانش مالی هیچ وقت جزو گزینه‌های نظام آموزشی نبوده‌اند. سعی کنیم با کسب دانش، به صورت دوستانه، توصیه‌های مالی خود را به جوان‌تر‌ها ارائه دهیم. مانند چند توصیه مالی دوستانه که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  الگو شدن با روش غیر مستقیم

  هیچ روشی مانند روش‌های غیر مستقیم نمی‌تواند توجه جوان‌ترها را به توصیه مالی دوستانه شما جلب کند. به جای استفاده از جملاتی که هزاران بار استفاده شده‌اند و نتیجه‌ای جز لجبازی نداشته‌اند به صورت غیر مستقیم به آموزش بپردازید. یکی از کارهایی که می‌تواند شما را به یک الگوی خوب در مدیریت مالی تبدیل کند این است که بعد از فهم یک توصیه مالی درست، آن را در زندگی روزمره خود به کار ببندید. این کار به صورت ناخودآگاه باعث می‌شود که جوان‌ترها عمل شما و نتیجه را ببینند و مشابه شما رفتار کنند.

  صورت دادن بازی هایی در مورد نقش مدیریت پس انداز

  در میان بازی‌های رومیزی و بازی‌های دیجیتال، بازی‌هایی هستند که بر مبنای کسب و کار و تجارت طراحی شده‌اند. این دست بازی‌ها می‌تواند هم سرگرم کننده باشند و هم فضایی ایجاد کنند که کوچک‌تر به راحتی بتوانند موقعیت‌هایی مانند پس انداز و صبر در خرید را یاد بگیرند. یکی از مزایایی که این دست بازی‌ها دارند این است که کل افراد خانواده می‌توانند سر یک میز بنشینند و از یکدیگر به عنوان الگوهای واقعی در داد و ستد بهره‌مند شوند.

  آشنا کردن بچه ها با امور اقتصادی خانه

  از این که کودک را با امور اقتصادی خانه آشنا کنید، نترسید. حتی این پیشنهاد هست که تا حدی، کودک را درگیر این امور – البته امور بسیار ساده مانند خریدهای روزانه – کنید و از او راهکار بخواهید. کوچک‌ترها را در هنگام خرید با خود همراه کنید و به آن‌ها پیشنهاد دهید که به عنوان مثال به دنبال به صرفه‌ترین بسته شوینده بگردند و آن را برای خرید انتخاب کنند. تجربه عملی بیش از هر توصیه نامه‌ای می‌تواند به کودک آموزش مدیریت مالی دهد.

  تشویق برای پس انداز

  متاسفانه بسیاری از کارگران و کارمندان هستند که در طول عمر کاری‌شان به فکر بیمه‌ها و یا برنامه‌های بازنشستگی و حتی سرمایه گذاری نبوده‌اند و حالا که کار از کار گذشته، تازه می‌خواهند وارد این عرصه شوند که البته کار سختی است. از همان آغاز مسیر زندگی کودک به او بیاموزید که پس انداز و سرمایه گذاری، راه حل اصلی برای نجات از تنگناهای مالی در آینده است. می‌توانید به کودک خود پیشنهاد دهید که اگر در پایان هفته، یک سوم پول تو جیبی‌اش را حفظ کرده باشد، شما به همان میزان یک سوم به اصل پول تو جیبی هفته بعد او اضافه خواهید کرد. این عمل را با باج دهی اشتباه نگیریم! با این کار باعث می‌شویم که این مفهوم در ذهن کودک نهادینه شود که هر چه پس انداز را بیش‌تر جدی بگیرد در عوض چیزی با ارزش‌تر دریافت خواهد کرد.

  بیشتر بخوانید: راه‌هایی برای آموزش مسائل مالی به کودکان

  نتیجه گیری

  توصیه مالی دوستانه به این مفهوم است که بدون استفاده از لفظ دستوری بتوانیم مفهومی را به صورت غیر مستقیم و قابل درک به کودک آموزش دهیم. دوستانه رفتار کردن در گام اول سخت به نظر می‌آید اما در بلند مدت باعث تفهیم مسائل مالی و ثبت مادام العمر در ضمیر و منطق فرزندان‌مان می‌شود.