سرمایه+>سرمایه‌گذاری>برنده رقابت بازارها در هفته پایانی فروردین 1400>

بیشترین سوددهی 7 روز اخیر را کدام سرمایه‌گذاری داشت؟

برنده رقابت بازارها در هفته پایانی فروردین 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 48
  • 0
برنده رقابت بازارها در هفته پایانی فروردین 1400

در هفته‌ای که گذشت بازارهای دارایی نوساناتی را شاهد بودند. در این هفته احتمال احیای برجام و انتظارات آنها از افت قیمت دلار در آینده نزدیک نزد بخشی از فعالان بازار افزایش یافت و همین موضوع تاثیرات مهمی روی بازارها داشت. هرچند هنوز دستیابی به یک توافق نهایی محقق نشده و مشخص هم نیست دقیقا چه زمانی رخ دهد، اما برخی از فعالان اقتصادی از هم‌اکنون در خصوص آن نظر مساعدتری نسبت به هفته‌ها و ماه‌های گذشته پیدا کرده‌اند. باید منتظر بود و دید آیا انتظارات آنمحقق می‌شود یا خیر. در این مطلب به بررسی بازده دارایی‌های مختلف و تحولات قیمتی بازارهای گوناگون در هفته‌ای که گذشت، می‌پردازیم و بازار با بیشترین سوددهی را معرفی می‌کنیم.

افت فشار دلار به کانال 23 هزار تومانی

یکی از اتفاقات مهم این هفته کاهش قیمت دلار در بازار آزاد بود. قیمت دلار که در پنجشنبه هفته‌ گذشته به 24 هزار و 920 تومان رسیده بود، در پایان این هفته به 23 هزار و 720 تومان رسید. این افت دلار به معنی آن است که دلار 4.8 درصد از ارزش خود را در این هفته از دست داده است. این موضوع روی بازارهای دیگر نیز تاثیرگذار بود و به خصوص طلا و بورس را متاثر کرد.

تداوم نااطمینانی در بورس تهران

به نظر می‌رسد نااطمینانی همچنان در بورس تهران ادامه دارد. البته بورس در این هفته یکی از معدود روزهای مثبت خود را نیز تجربه کرد. با این حال، شاخص کل بورس تهران که در پایان هفته گذشته به یک میلیون و 243 هزار واحد رسیده بود، در پایان هفته آخر فروردین 1400 به یک میلیون و 207 هزار واحد افت کرد. در واقع با این حساب بورس در یک هفته اخیر با افت 2.92 درصدی روبرو بوده است. فروردین امسال کاملا مخالف فروردین سال گذشته عمل کرده است.

نگاهی به شاخص هم‌وزن بازار سرمایه نیز حاکی از آن است که بورس تهران در این هفته به 430 هزار و 77 واحد رسیده است که در مقایسه با هفته گذشته یک درصد افت کرده است. به این ترتیب در این هفته شرکت‌های کوچک‌تر بازار کمتر از شرکت‌های بزرگ بورسی زیان دیده‌اند که البته این موضوع می‌تواند به عدم نقدشوندگی آنها هم ارتباط داشته باشد.

طلا و سکه روی ریل افت قیمت

در این هفته با تداوم کاهش قیمت دلار در بازار آزاد، طلا و سکه نیز با افت ارزش روبرو شدند. در این هفته، قیمت هر گرم طلای 18 عیار در بازار به یک میلیون و 12 هزار تومان رسید که نسبت به هفته گذشته حدود 34 هزار تومان کاهش یافته است. به این ترتیب ارزش ریالی هر گرم طلای 18 عیار در این هفته 3.22 درصد افت کرده است. این در حالی است که قیمت هر سکه امامی در هفته اخیر به 10 میلیون و 76 هزار تومان رسیده است. این رقم نسبت به مقدار پایانی هفته گذشته 452 هزار تومان کاهش داشته است که به معنی افت 4.3 درصدی ارزش سکه در یک هفته اخیر است.

علاوه بر این، قیمت جهانی هر اونس طلا نیز در حال حاضر 1781 دلار است که نسبت به هفته گذشته 0.23 درصد رشد کرده است. با این حال، افت دلار اثر معنادارتری بر قیمت طلا در داخل کشور گذاشته و موجب کاهش آن شده است.

برنده بازارهای هفته پایانی فروردین 1400

با این حساب و مشاهده افت بازارها در هفته اخیر، کدام بازار بیشترین سوددهی را در هفته پایانی فروردین 1400 داشته است؟ به نظر می‌رسد گزینه‌های درآمد ثابت هنوز هم برنده بازارها هستند. صندوق‌های درآمد ثابت در یک هفته گذشته نیز توانستند صدرنشینی سوددهی بازارها لقب بگیرند و به دلیل نوع سرمایه‌گذاری خود از افت دلار متضرر نشوند. به عنوان مثال، صندوق درآمد ثابت کیان توانسته است در فروردین 1400 حدود 1.8 درصد و در این هفته نیز بازدهی مثبتی ثبت کند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها