سرمایه+>سرمایه‌گذاری>پرسودترین سرمایه‌گذاری هفته سوم اردیبهشت>

هفته مثبت بازارهای دارایی چگونه گذشت؟

پرسودترین سرمایه‌گذاری هفته سوم اردیبهشت

  • اشتراک‌گذاری
  • 91
  • 0

در هفته‌ای که گذشت قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش همراه بود و این افزایش موجب شد بازارهای سرمایه‌گذاری مختلف با رشد همراه باشند. رشد شرکت‌های بزرگ بورس و افزایش قیمت طلا و سکه در این هفته از نتایج افزایش بهای دلار در این هفته بودند. در ادامه به بررسی پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری در هفته سوم اردیبهشت می‌پردازیم و بازار برنده را معرفی می‌کنیم.

رشد قیمت دلار در بازار آزاد

بهای هر دلار در بازار آزاد در هفته گذشته با افزایش همراه بود و از 21 هزار و 580 تومان به 22 هزار و 550 تومان افزایش پیدا کرد. این رشد 4.49 درصدی قیمت دلار موجب رشد بازارهای سرمایه‌گذاری دیگر نیز شد. این بازارها را بیشتر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

هفته مثبت بورس تهران

همان طور که گفتیم بورس تهران در این هفته با افزایش شاخص کل روبرو بود. بازار سرمایه که در پایان هفته دوم اردیبهشت کار خود را در عدد یک میلیون و 172 هزار واحدی به پایان برده بود، در این هفته با رشد مواجه شد و هفته گذشته را با رسیدن به مرز یک میلیون و 184 هزار واحدی به انتها رساند. این رشد شاخص کل نشان می‌دهد که بازار سرمایه در هفته‌ای که گذشت به طور کلی عملکرد مثبتی داشته است. در واقع، شاخص کل بازار سهام در یک هفته اخیر یک درصد عایدی داشته است. اما واکاوی دقیق‌تر بازار سرمایه نکته دیگری را نیز نشان می‌دهد.

نگاهی به شاخص هم وزن بازار سرمایه حاکی از آن است که این شاخص در هفته گذشته نه تنها رشد نکرده، بلکه کاهش نیز یافته است. شاخص هم وزن در پایان هفته گذشته به 417 هزار و 868 واحد رسید که در مقایسه با هفته پیش از آن افت 1387 واحدی پیدا کرده است. در واقع شاخص هم وزن بورس تهران در هفته گذشته 0.33 درصد نیز افت کرد. این مخوضوع دو نکته مهم را نشان می‌دهد. یکی این که در هفته گذشته برندگان بازار سهام، سهامداران شرکت‌های بزرگ بورسی بوده‌اند و دیگر این که در شرکت‌های کوچک‌تر هنوز هم نااطمینانی وجود دارد. علاوه بر این، عدم نقد شدن سهام در برخی از این شرکت‌های کوچک به چشم می‌خورد.

وضعیت طلا و سکه در هفته گذشته

مهمترین اتفاقی که در این هفته برای سکه و طلا افزایش بهای فلز زرد در بازار داخلی بود. بر همین اساس، قیمت هر گرم طلای 18 عیار به 966 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته پیش از آن رشد 3 درصدی پیدا کرده است. قیمت طلا در پایان هفته دوم اردیبهشت به کمتر از 900 هزار تومان رسیده بود. از سوی دیگر، قیمت هر سکه امامی نیز در پایان پنجشنبه هفته سوم اردیبهشت ماه (23 اردیبهشت) به 9 میلیون و 920 هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته پیش 4.5 درصد رشد کرده است.

بازار برنده سرمایه‌گذاری در هفته سوم اردیبهشت

همان طور که بازارهای سرمایه‌گذاری را در هفته پیش بررسی کردیم و مقایسه‌ای که از بازدهی آنها به دست آوردیم، نشان می‌دهد دلار و سکه امامی بیشترین رشد را در هفته اخیر داشته‌اند. با این حال، یک عامل مهم در این بین وجود دارد. اگر توافق برجام احیا شود، شاید با آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای شرق آسیا، قیمت دلار و بالطبع طلا و سکه تحت تاثیر قرار گیرد. به همین دلیل هم توصیه ما این است که در شرایط حاضر بیشتر در سرمایه‌گذاری دقت کنید و توزیع ریسک و متنوع‌سازی سرمایه را نیز رعایت کنید.

مقالات مرتبط
💬 نظرات
برای نظر دادن وارد شوید
هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...