پرسودترین بازار هفته سوم شهریور ۱۴۰۰

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 108
  • 0
  پرسودترین بازار هفته سوم شهریور ۱۴۰۰

  در هفته‌ای که گذشت، قیمت دلار در بازار آزاد با افزایش همراه بود اما اغلب رشد دلار از سه‌شنبه عصر شروع شد و در پنجشنبه نیز ادامه یافت. به همین دلیل اثرات این افزایش روی بازار سهام چندان زیاد نبوده است. در ادامه نگاهی به وضعیت دلار در هفته اخیر خواهیم انداخت و با مقایسه بازارهای مختلف، بهترین بازار سرمایه‌گذاری در هفته سوم شهریور ماه را معرفی خواهیم کرد.

  دلار در آستانه 28 هزار تومان

  همان طور که گفتیم بهای دلار در این هفته رشد کرد. از اواخر روز سه‌شنبه بود که با انتشار گزارش‌های مربوط به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و خبرهای پیرامون آن، دلار از آستانه 27 هزار تومانی کم کم رشد کرد و در پنج‌شنبه به 27 هزار و 910 تومان رسید. در واقع، در این هفته دلار 650 تومان افزایش قیمت داشت که به معنی رشد 2.38 درصدی ارزش دلار در این 7 روز است. این افزایش قیمت دلار در هفته جاری چندان روی بازارهایی مانند بورس تاثیر نگذاشت اما عدم افت دلار می‌تواند پتانسیلی برای رشد بازار در هفته پیش رو ایجاد کند.

  چرخش بازار به سمت سهام کوچک

  شاخص کل بازار سهام در هفته جاری دو سوی متفاوت داشت. شاخص کل بازار سهام در این هفته کمتر از 6 هزار واحد رشد کرد و به یک میلیون و 526 هزار واحد رسید. به این ترتیب شاخص کل در این هفته تنها 0.35 درصد رشد کرد. اما از سوی دیگر، شاخص هم وزن رشد خوبی را شاهد بود. شاخص هم وزن در این هفته توانست رشد 2.35 درصدی را تجربه کند. با این حساب، به طور کلی شرکت‌های متوسط و کوچک‌تر بورسی در این هفته عایدی بهتری در مقایسه با شرکت‌های بزرگ بورسی داشتند.

  عبور سکه از مرز 12 میلیونی

  قیمت طلا در بازارهای داخلی نیز در این هفته با رشد همراه بود. بهای هر گرم طلا که در هفته قبل یک میلیون و 162 هزار تومان بود، در این هفته 1.87 درصد افزایش یافت و به یک میلیون و 184 هزار تومان رسید. از سوی دیگر، سکه طلا نیز همین روند را طی کرد. قیمت هر سکه امامی که در پنجشنبه هفته گذشته 11 میلیون و 979 هزار تومان بود، در این هفته 1.88 درصد رشد کرد و به 12 میلیون و 204 هزار تومان رسید.

  افزایش قیمت داخلی طلا در حالی رخ داده است که قیمت جهانی فلز زرد در 7 روز اخیر با افت همراه بوده است. هر اونس طلا نسبت به 7 روز قبل حدود 16 دلار افت کرد و حدود 1796 دلار رسید. مقایسه افت 0.75 درصدی قیمت جهانی طلا و رشد طلا در بازارهای داخلی نشان می‌دهد که رشد ارزش طلا در داخل کشور ناشی از افزایش قیمت دلار است.

  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته سوم شهریور 1400

  مقایسه بازدهی بازارهای مختلف در هفته اخیر نشان می‌دهد که عایدی دارایی‌های مختلف تقریبا نزدیک به هم و حدود 2 درصد بوده است. با این حال، دلار با رشد 2.38 درصدی و شاخص هم وزن بازار سهام با رشد 2.35 درصدی در 7 روز اخیر بالاترین بازدهی را در میان بازارها داشته‌اند.

  تازه‌ترین‌ها