سرمایه+>موفقیت>نرخ بیکاری زمستان 99 تک رقمی اعلام شد>

چرا نرخ بیکاری به نظر مردم بالاتر است؟

نرخ بیکاری زمستان 99 تک رقمی اعلام شد

  • اشتراک‌گذاری
  • 20
  • 0

  بر اساس نتایج اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران، بررسی نرخ بیکاری افراد بیشتر از 15 ساله حاکی از آن است که 9.7 درصد از جمعیت فعال ایران در فصل زمستان بیکار بوده‌اند. این در حالی است که طبق گزارش سال قبل این مرکز، آمار بیکاری زمستان سال 1398، 0.9 درصد کاهش یافته است. این عدد ممکن است با آنچه مردم از نرخ بیکاری در ذهن دارند، متفاوت باشد و بسیاری آن را بیشتر بدانند. اما شاید تا حدودی جواب این موضوع در نحوه محاسبه بیکاری باشد. چرا رقم بیکاری در ذهن مردم با رقم اعلام شده متفاوت است؟ در ادامه به این پرسش و نیز میزان بیکاری زمستان 99 می‌پردازیم.

  شمرده نشدن زنان خانه‌دار دانشجویان و دسته‌های دیگر در نرخ بیکاری

  شاید شما هم با شنیدن آمار بیکاری از خود بپرسید چرا میزان اعلام شده با ذهنیت شما از نرخ بیکاری فرق دارد. دلیل این موضوع می‌تواند متفاوت باشد و به موارد مختلفی ارتباط داشته باشد اما نکته مهمی که در اینجا مطرح می‌شود آن است که در محاسبه نرخ بیکاری و طبق تعریف آن، تنها افراد «فعال» به حساب می‌آیند. اما افراد فعال چه کسانی هستند؟ بر اساس تعریف، جمعیت به دو دسته فعال اقتصادی و غیرفعال اقتصادی تقسیم می‌شود. افراد فعال اقتصادی تمام افراد 10 ساله و بالاتر هستند که هفته پیش از آمارگیری در تولید کالا و خدمات شرکت کرده باشند یا قابلیت این را داشته باشند که وارد چنین کارهایی شوند. کسانی که این ویژگی را نداشته باشند، غیرفعال محسوب می‌شوند.

  اما نکته مهم آن است که بر اساس این تعریف کسانی که شاغل نباشند و به هر دلیلی نخواهند وارد بازار کار شوند، در محاسبه نرخ بیکاری مورد محاسبه قرار نمی‌گیرند. از جمله این افراد، دانشجویان، زنان خانه‌دار و نیز کسانی هستند که درآمدهای غیرکاری دارند.

  نرخ بیکاری زمستان 99 چقدر بود؟

  بر اساس جدیدترین گزارش مرکز آمار، در زمستان سال 99 حدود 40.9 درصد از جمعیت 15 ساله و بیشتر از نظر اقتصادی فعال محسوب شده‌اند. بر همین اساس می‌توان گفت 59 درصد جمعیت غیرفعال اقتصادی هستند و در محاسبه نرخ بیکاری به حساب نمی‌آیند. به همین دلیل هم چون برداشت مردم از بیکاری با مرکز آمار تفاوت دارد، ذهنیت مردم نرخ بیکاری بالاتری را درست می‌داند. در واقع از نظر بسیاری از مردم، بخش بزرگی از 59 درصدی که در مرکز آمار منظور نمی‌شوند بیکار هستند. بر اساس این گزارش، جمعيت شاغلين ١٥ ساله و بيشتر در زمستان 99 برابر با ٢٣ ميليون و ١٣٥ هزار نفر بوده است. این میزان نسبت به زمستان سال قبل ٣٠٠ هزار نفر كمتر شده است.

  بیشتر بخوانید: تورم و بیکاری امسال چقدر خواهد شد؟

  جمعیت شاغلین کشور در بخش‌های مختلف چقدر است؟

  طبق گزارشی که مطرح شد، از نظر اشتغال در بخش‌هاي عمده اقتصادي، بیشتر افراد در خدمات فعال هستند. آمار و ارقام این گزارش نشان مي‌دهد كه در زمستان ١٣٩٩، بخش خدمات با بیش از نیمی از اشتغال کشور (یعنی ٥٠,٤ درصد) بيشترين سهم اشتغال را در اختیار دارد. پس از خدمات نیز به ترتیب بخش‌هاي صنعت با ٣٣,٨ درصد و كشاورزي با ١٥.٨ درصد قرار گرفته‌اند.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...