سرمایه+>سرمایه‌گذاری>تهدید برجامی قیمت بیت کوین >

خرید سکه بیتی برای ایرانیان زیان ده است یا سودآور؟

تهدید برجامی قیمت بیت کوین

  • اشتراک‌گذاری
  • 41
  • 0

  چند هفته پیش بود که بیت کوین ورد زبان‌ها شد و بسیاری از رسانه‌ها از افزایش قیمت و نحوه سرمایه گذاری در آن صحبت می‌کردند. قیمت بیت کوین پس از رکوردشکنی‌های مختلف در اوایل سال میلادی جدید به مرز 42 هزار دلار رسید. با این حال، از آن به بعد بیت کوین به کانال 30 هزار دلاری افت کرده است. چند روزی است قیمت این ارز دیجیتال بین 31 تا 33 هزار دلار نوسان می‎‌کند ولی حتی در یک بازه کوتاه به کمتر از 30 هزار دلار هم رسید. این سوال برای بسیاری از علاقمندان مطرح است که پس از هیاهوی بسیار در خصوص خرید بیت کوین، بالاخره این کار سودده است یا زیان آور؟ در ادامه به این سوال پاسخ می‌دهیم.

  بیت کوین در 4 هفته نخست 2021

  نگاهی به تغییرات قیمت کوین در هفته های اخیر و مقایسه آن با قیمت دلار نکته مهمی را نشان می‌دهد. در تقریبا چهار هفته‌ای که از سال 2021 می‌گذرد، قیمت بیت کوین از 28 هزار و 900 دلار به 31 هزار و 500 دلار رسیده است. این عدد و نگاهی به اغلب سایت‌ها نشان می‌دهد شما با ورود به بیت کوین از ابتدای سال میلادی عایدی تقریبا 9 درصدی کسب کرده‌اید. اما آیا واقعا یک ایرانی با ورود به بیت کوین این قدر سود کرده است؟

  تقویت احتمال ضرر کردن با کاهش قیمت دلار

  یک نکته مهم که در مورد دارایی‌های جهانی از یاد می‌رود، تغییرات قیمت دلار است. در واقع اگر شما یک دارایی داشته باشید که قیمت آن در سطح جهان تعیین می‌شود، باید به تغییرات نرخ ارز هم توجه کنید. بیت کوین یک مثال از این موارد است. برای مثال توجه کنید که در پایان سال گذشته میلادی یعنی 11 دی ماه امسال، قیمت دلار در بازار آزاد 25 هزار و 710 تومان بود. در حالی که این قیمت در حال حاضر به 23 هزار و 800 تومان رسیده است. اما این موضوع چه ربطی به خرید سکه بیتی (بیت کوین) دارد؟

  زیان دهی سکه بیتی با افت فشار دلار

  همان طور که در بالا اشاره کردیم، تغییرات قیمت دلار در مورد دارایی‌هایی که قیمت گذاری آنها بین‌المللی است، اهمیت زیادی دارد. در روز 11 دی ماه 1399 یعنی پایان سال 2020، قیمت یک بیت کوین به تومان حدود 736 میلیون تومان بود. در حال حاضر قیمت یک بیت کوین به تومان حدود 753 میلیون و 500 هزار تومان است. این موضوع به معنی آن است که شما عایدی 9 درصدی از بیت کوین کسب نکرده‌اید، بلکه به دلیل افت قیمت دلار در 4 هفته اخیر، فقط حدود 2.4 درصد سود برده‌اید. حالا توجه شما را به نکته دیگری می‌کنیم.

  بیشتر بخوانید: حباب سکه و طلا یعنی چه؟ و چرا ایجاد می‌شود؟

  آینده کاوی قیمت بیت کوین: ضرر یا سود؟

  به نظر می‌رسد پس از اوج گیری یکباره قیمت بیت کوین فعلا تا حدودی این ارز دیجیتال آرامش خود را حفظ کرده است. به دلیل ماهیت این بازار معلوم نیست که سکه بیتی دوباره راه صعودی در پیش می‌گیرد یا افت قابل توجهی را تجربه خواهد کرد. با این حال، یک نکته مهم را باید در نظر داشت و آن هم احتمال احیای برجام است. اما برجام و بیت کوین چه ربطی به هم دارند؟ با احیای برجام، قیمت دلار به شدت افت می‌کند و برای مثال با رسیدن آن به قیمت 20 هزار تومان و ثابت ماندن قیمت بیت کوین در این محدوده، عملا بیت کوین زیان ده خواهد شد. در واقع اگر امروز دلار 20 هزار تومان بود، قیمت هر بیت کوین حدود 633 میلیون تومان می‌شد که نسبت به چهار هفته پیش افت و زیان قابل توجهی می‌یافت. موضوع تهدید برجامی بیت کوین برای ایرانیان صاحب ارزهای دیجیتال بسیار مهم است و برای ورود به این بازار باید موردتوجه قرار گیرد.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...