آشنایی با 4 خطای بزرگ سرمایه‌گذاری

  • اشتراک‌گذاری
  • 90
  • 0
آشنایی با 4 خطای بزرگ سرمایه‌گذاری

بازارها نیز مانند صحنه زندگی هستند. هیچ قطعیتی وجود ندارد. کاری که سرمایه گذار در زمان سرمایه گذاری در بازارها می‌تواند انجام دهد این است که در کنار این که به فکر پیروزی است، به خوبی خطاهای خود را رصد کند. سرمایه گذار باید عادت کند که بیش از درگیری با موج‌ها و نوسانات بتواند تصویری واضح از خود را در تلاطمات و حتی زمانی که همه چیز خوب است داشته باشد. سرمایه گذارانی که مشکلات بزرگ در سرمایه گذاری – به ویژه در بازارهای پرنوسانی مانند سهام – را می‌شناسند به خوبی می‌توانند سال‌های سال سود بالایی برای خود کسب کنند. در ادامه با 3 خطا بزرگ در سرمایه گذاری آشنا می‌شویم.

سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

جنون در زمان سقوط

حدود سه قرن پیش، زمانی که آیزاک نیوتون میزان قابل توجه‌ای از سرمایه خود را در بازار دریای جنوب از دست داد گفت؛ "من می‌توانم حرکت ستاره‌ها را محاسبه کنم اما جنون مردمان را نه!". به این معنی که بازار سهام بسیار غیر قابل پیش بینی‌تر از این است که حتی یک دانشمند در حد نیوتون بتواند آن را پیش بینی کند. این غیر قابل پیش بینی بودن به دلیل ذات متغیر انسان است. از آن‌جایی که انسان گرداننده اصلی این بازار است پس همه چیز برای تغییر ناگهانی فراهم است. اشتباه بزرگ سرمایه گذار این است که در زمان سقوط دچار جنون از دست دادن سرمایه می‌شود و همه چیز را می‌فروشد. تنها توصیه‌ای که می‌توان کرد این است که بلندمدت و با جزییات بیشتر فکر کنیم.

مبادله مکرر

عده‌ای سوار بر امواج پرتکرار بازار سهام سعی دارند تا مانند موج سواران ماهر به خودنمایی و این که توانسته‌اند از نوسانات بازار سود به دست آورند، خوشحال باشند. اما همین کار یکی از خطاهایی است که سرمایه گذاران مرتکب می‌شوند. درست است؛ برخی از سرمایه گذاران با رصد روزانه برخی از سهام می‌توانند موج سواری‌های خود را انجام دهند و سود به جیب بزنند. اما سوال این جا است که این نوع مبادله به همان میزان که نیروی سرمایه گذار را می‌گیرد می‌تواند بازدهی داشته باشد؟ علاوه بر این، چنین کاری ریسک بیشتری دارد و تجربه و دانش بیشتری از شرایط بازار را نیز می‌طلبد. به طور کلی، ذات بازارهای سرمایه گذاری مانند بازار سهام این است بتوان در بلند مدت از آن نتیجه گرفت.

تمام تخم مرغ ها در یک سبد

چیزی به نام سرمایه گذاری بی‌عیب و نقص وجود ندارد. به همین دلیل همیشه در سرمایه گذاری پیشنهاد می‌شود که صرفا روی یک گزینه سرمایه گذاری نکنیم. یکی از خطاهای بزرگ در سرمایه گذاری این است که تمام تخم مرغ‌های‌مان را در یک سبد قرار دهیم. رکودهای شدید بارها و بارها به ما ثابت کرده‌اند که انتخاب یک گزینه می‌تواند ضرر جبران ناپذیری به سرمایه ما بزند. بسیاری از افراد برای این که جلو چنین ضررهایی را بگیرند قسمتی از سرمایه خود را در صندوق درآمد ثابت قرار می‎‌دهند.

خانه شخصی به عنوان سرمایه گذاری

هیچ وقت به خانه خود به عنوان یک گزینه برای شروع سرمایه گذاری در بازارهای مختلف مانند طلا و سهام نگاه نکنید. بسیار افرادی بوده‌اند که با این اشتباه تمام آن‌چه که داشته‌اند را از دست داده‌اند. فروش خانه و قرار دادن پول حاصل از فروش آن در بازارهای پرنوسان، درست مثل همان جنونی است که در اول بحث به آن اشاره کردیم. بهتر است معقول عمل کنیم و با هر آن‌قدر سرمایه مازاد که داریم اقدام به سرمایه گذاری کنیم.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها