سرمایه+>افراد موفق>حداکثر چقدر کار کنیم تا استرس نداشته باشیم؟>

در ستایش فراغت

حداکثر چقدر کار کنیم تا استرس نداشته باشیم؟

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 28
  • 0
  حداکثر چقدر کار کنیم تا استرس نداشته باشیم؟

  خیلی از افراد فکر می‌کنند با کار زیاد می‌توان به موفقیت رسید. این حرف البته درست است اما همه واقعیت‌ها را منعکس نمی‌کند. خیلی وقت‌ها کار زیاد بیشتر باعث خستگی و بریدگی افراد یا حتی بروز استرس در افراد می‌شود. در این شرایط، از بهره‌وری فرد کاسته می‌شود و سلامت جسمی و روانی او ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. پس حد بهینه کار کردن کجاست؟

  چند روز در هفته کار کنیم؟

  بر اساس تحقیقاتی که از سوی دانشگاه ملبورن در استرالیا صورت گرفته است، اگر سن و سال شما بیش از 40 سال باشد، 25 ساعت کار در هفته یا در واقع سه روز کاری بیشترین میزان سلامت را در پی خواهد داشت. محققان استرالیایی سه هزار مرد و 3 هزار زن را که بیش از 55 ساعت در هفته کار کرده بودند، مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها به این نتیجه رسیدند که این حجم از کار موجب خستگی، استرس، تاثیرپذیری فرآیندهای عصبی و اختلالات در کارکردهای شناختی می‌شود. این در حالی است که به عقیده آنان 25 ساعت کار در هفته موجب بهبود حافظه، استدلال انتزاعی و مواردی از این قبیل می‌شود.

  در ستایش بطالت یا ایجاد تعادل؟

  به رغم این که مطالعه صورت گرفته توصیه می‌کند میزان ساعات کاری کاهش یابد و به 25 ساعت برسد، نباید زود در این مورد قضاوت کرد. این مطالعه علاوه بر این نشان داده است که 40 ساعت کار در هفته آسیب کمتری نسبت به کار نکردن به مغز می‌زند. با این حال، آسیبی که کار کردن به مدت بیش از 55 ساعت در هفته، در بلندمدت مخرب‌تر از بیکار بودن است. اما نکته مهم در خصوص این مطالعه چیست؟ به نظر می‌رسد ایجاد تعادل و توازن بین کار و زندگی مهمترین نکته باشد که به نحوی سلامت جسمی و روانی ما را بهینه کند.

  برخی از کارشناسان معتقدند کار می‌تواند شمشیر دولبه‌ای باشد. در واقع کار کردن می‌تواند فعالیت مغز را تحریک کند، اما همزمان اگر کار خیلی زیاد و بی‌قاعده باشد، برعکس آن نیز می‌تواند محقق شود و موجب استرس و خستگی شود. این موضوع برای کارکردهای شناختی مغز انسان بسیار مخرب خواهد بود. بر اساس نظر متخصصان، کار کردن به نحوی که تعادل و توازن را حفظ کند، به خصوص پس از رسیدن به 40 سالگی، به بهبود سلامت و انگیزش بخش‌هایی از مغز که رو به افول می‌رود، کمک می‌کند.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  جمع‌بندی

  میزان ساعات کار در هر کشوری فرق دارد. تحقیقات صورت گرفته نشان می‌دهد کار زیاد برای افراد و سلامت جسمی و روحی آنها مضر است. اما کم کاری یا بیکاری نیز معایبی دارد. به همین دلیل هم حفظ تعادل در زندگی اهمیت زیادی دارد. سن و سال نیز در این زمینه اهمیت زیادی دارد. بعد از 40 سالگی اهمیت این موضوع بیشتر می‌شود. به طور کلی، 25 ساعت در هفته بهینه است، اما ممکن است به دلایل مادی یا شغلی شدنی نباشد. از سوی دیگر 55 ساعت کار در هفته برای انسان به خصوص بعد از 40 سالگی مضرات زیادی دارد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها