پرسودترین بازارهای سرمایه گذاری هفته دوم بهمن ۱۴۰۱

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 229
  • 0
  پرسودترین بازارهای سرمایه گذاری هفته دوم بهمن ۱۴۰۱

  قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در پایان این هفته به ۲ میلیون و ۱۷۸ هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته پیش ۲.۸۹ درصد رشد نشان می‌دهد.

  در هفته‌ جاری بازارهای سرمایه گذاری کارنامه متفاوتی داشتند. در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد کمی افزایش یافت و همگام با آن قیمت سکه نیز بالا رفت. از سوی دیگر، بورس در این هفته با افت روبرو شد.

  در ادامه به بررسی تحولات بازارهای سرمایه گذاری در هفته جاری می‌پردازیم و بازدهی بازارهای مختلف را محاسبه می‌کنیم. در نهایت نیز پرسودترین بازار هفته دوم بهمن را معرفی خواهیم کرد.

  تحولات دلار در بازار آزاد

  در هفته دوم بهمن ماه قیمت هر دلار در بازار آزاد با افزایش همراه بود. دلار که در پایان هفته گذشته به قیمت ۴۴۵۰۰ تومان معامله می‌شد در پایان هفته جاری به ۴۴ هزار و ۹۸۰ تومان افزایش پیدا کرد. این رشد نشان دهنده آن است که قیمت هر دلار در بازار آزاد ۱.۰۸ درصد رشد کرده است. نزدیک شدن دلار به سطح ۴۵ هزار تومانی تا حدودی ناشی از روشن نبودن آینده برجام و تداوم نااطمینانی های اقتصادی در کشور بوده است. بالا رفتن بهای دلار روی سایر بازارهای دارایی نیز اثر گذاشت.

  عقب نشینی بورس به کانال ۱.۵ میلیون واحدی

  در هفته‌ای که گذشت، بازار سهام وضعیت چندان مناسبی را تجربه نکرد. شاخص کل بازار سهام که در پایان هفته گذشته از ۱.۶ میلیون واحد گذشته بود، در پایان این هفته به کانال یک و نیم میلیون واحدی عقب‌نشینی کرد. در واقع شاخص کل بازار سهام در این مدت ۳.۴ درصد افت نشان می‌دهد. این در حالی است که شاخص هم وزن نیز هفته جاری را با افت سپری کرد. شاخص هم وزن بازار سهام در پایان این هفته به ۴۸۷ هزار واحد عقب نشست که در مقایسه با هفته قبل ۴.۸۷ درصد افت نشان می‌دهد. نکته مهمی که از مقایسه افت شاخص هم وزن و افت شاخص کل می‌توان نتیجه گرفت آن است که شاخص هم وزن در این هفته بیشتر افت داشته است. به علاوه به طور کلی شرکت های کوچکتر بورسی در هفته جاری بیش از شرکت‌های بزرگ بورسی زیان دیدند.

  رشد سکه و طلا در هفته دوم بهمن ۱۴۰۱

  همانطور که در ابتدا اشاره کردیم در این هفته قیمت دلار در بازار آزاد رو به افزایش گذاشت. هم راستا با این اتفاق قیمت طلا نیز در داخل کشور صعود کرد. قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار در پایان این هفته به ۲ میلیون و ۱۷۸ هزار تومان رسید که در مقایسه با هفته پیش ۲.۸۶ درصد رشد نشان می‌دهد. علاوه بر این قیمت سکه و طلا نیز افزایش قابل توجهی داشت بهای هر سکه امامی تک فروشی در مقایسه با هفته گذشته یک میلیون و ۶۱ هزار تومان بالا رفت تا به سطح ۲۴ میلیون و ۸۷۱ هزار تومان برسد. به این ترتیب هر سکه امامی در مقایسه با هفته قبل ۴.۴۶ درصد رشد کرده است.


  البته افزایش قیمت دلار تنها عامل رشد طلا در این هفت روز نبود. قیمت جهانی طلا در این هفته رشد چشمگیری داشت. بهای هر اونس فلز زرد در این هفته نسبت به هفته قبل ۱۳ دلار افزایش یافت و به ۱۹۴۴ دلار رسید. این به معنای آن است که قیمت جهانی طلا در این هفته ۰.۶۸ درصد رشد داشته است. بنابراین رشد طلا در داخل ایران را می‌توان نتیجه دو عامل افزایش قیمت جهانی طلا و افزایش قیمت دلار دانست.

  جمع‌بندی پرسودترین بازار هفته دوم بهمن ۱۴۰۱

  در بالا به بررسی بازارهای مختلف سرمایه گذاری پرداختیم و بازدهی هر یک از آنها را نیز مرور کردیم. آنچه مقایسه بازدهی بازارها نشان می‌دهد این است که سکه در این هفته بهترین رشد را در میان بازارهای مورد بررسی ما داشته است. این اتفاق با توجه به رشد قیمت دلار و طلا رخ داده است. با این حال نباید فراموش کرد در شرایطی که نااطمینانی اقتصادی بالا است، باید متنوع سازی سرمایه گذاری را مدنظر قرار داد. همچنین برای کسانی که دانش زیادی در مورد بازارهای سرمایه گذاری ندارند و نگران رشد ارز هستند، استفاده از صندوق های سرمایه گذاری و تخصیص سرمایه به گزینه‌های مانند صندوق طلای کیان یا صندوق آوای سهام کیان کمک کننده است. گزینه‌های مانند صندوق ندای ثابت کیان نیز برای افراد ریسک گریز بهتر هستند و بازدهی بهتر از بانک با همان محدوده ریسک دارند.