سرمایه+>سرمایه‌گذاری>بازارهای جذاب بهمن ماه و برندگان جدال با تورم >

بررسی بازدهی بازارها در ماه یازدهم سال

بازارهای جذاب بهمن ماه و برندگان جدال با تورم

  • اشتراک‌گذاری
  • 37
  • 0
بازارهای جذاب بهمن ماه و برندگان جدال با تورم

در بهمن امسال قیمت دلار در بازار آزاد افزایش یافت و نتیجه آن رشد قیمت دارایی‌های دیگر از جمله طلا و بورس بود. از ابتدای بهمن ماه دوباره بازار پیچیدگی‌های بیشتری بر سر بازگشت به برجام مشاهده کرد و انتظار وقوع آن را به تعویق انداخت. از سوی دیگر، آمار منتشر شده از سوی مرکز آمار ایران نشان می‌دهد تورم ماهانه بهمن ماه 2.5 درصد بوده است. بنابراین، هر بازاری که بیش از 2.5 درصد عایدی داده باشد، حداقل توانسته است سرمایه شما را حفظ کند یا آن را بیشتر هم نماید. در ادامه به بررسی بازدهی بازارهای مختلف می‌پردازیم و عایدی آنها را با تورم ماهانه مقایسه می‌کنیم.

پیشروی دلار به کانال 25 هزار تومان

در پایان دی ماه قیمت هر دلار آمریکا در بازار، در کانال 22 هزار تومان قرار داشت. با این حال، در بهمن ماه، دلار حتی وارد کانال 26 هزار تومانی هم شد و در نهایت در قیمت 25 هزار و 800 تومان به کار خود پایان داد. همان طور که در ابتدا هم ذکر کردیم، این افزایش قیمت ناشی از انتظار به تعویق افتادن برجام و احیای توافق‌های سیاسی است. به این ترتیب در بهمن ماه، دلار 16.3 درصد در مقایسه با دی ماه 1399 رشد کرد.

برندگان تالار شیشه‌ای که بودند؟

شاخص کل بازار سهام در پایان بهمن ماه به حدود 1.24 میلیون واحدی رسید که نسبت به پایان دی ماه رشد 7.6 درصدی نشان می‌دهد. اما دو نکته در مورد بازار سهام وجود دارد. یکی این که نوسان در بازار در این یک ماه زیاد بود. دومین نکته این است که شاخص هم وزن بورس حدود 2 درصد رشد کرد که بسیار کمتر از شاخص کل است. این موضوع نشان می‌دهد شرکت‌های بزرگ بازار سرمایه در ماه بهمن، برندگان بزرگتری در این بازار بوده‌اند.

درخشش زمستانی طلا و سکه

در بهمن ماه، هر گرم طلای 18 عیار با رشد 18.6 درصدی روبرو شد و با 187 هزار و 700 تومان افزایش، به رقم یک میلیون و 141 هزار تومان رسید. از سوی دیگر هر سکه امامی در بازار، در پایان بهمن به 11 میلیون و 868 هزار تومان رسید که نسبت به یک ماه اخیر، حدود 16.5 درصد رشد نشان می‌دهد. در فاصله پایان دی 1399 تا پایان بهمن، هر سکه امامی یک میلیون و 680 هزار تومان افزایش یافت. عامل رشد طلا در بازار را می‌توان افزایش قیمت دلار دانست زیرا قیمت طلای جهانی در این بازه کاهش یافته و از 1841 دلار به ازای هر اونس، به حدود 1774 دلار افت کرده بود.

برنده رقابت بازارها در ماه بهمن

با حساب تمام آنچه گفته شد، طلا و سکه بیشترین بازدهی را در ماه بهمن داشتند و پس از آن دلار و بورس قرار داشتند. در نهایت نیز سود بانکی قرار می‌گیرد که چیزی در حدود ماهانه 1.5 درصد است. این در حالی است که مقایسه بازارها با تورم ماهانه نشان می‌دهد، عایدی بانکی حتی تورم ماهانه را نیز پوشش نداده است. به همین دلیل هم، با وجود ریسک پایینی که دارد، چندان گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری نیست و معمولا به جای بانک صندوق‌های درآمد ثابت پیشنهاد می‌شود.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها