سرمایه+>صندوق‌ سرمایه‌گذاری>صندوق طلا، بیمه‌ای برای سرمایه گذاران طلایی>

صدرنشین‌ صندوق‌های طلا در هفته‌ دوم بهمن ماه

صندوق طلا، بیمه‌ای برای سرمایه گذاران طلایی

  • اشتراک‌گذاری
  • 98
  • 0
صندوق طلا، بیمه‌ای برای سرمایه گذاران طلایی

در یک هفته اخیر قیمت دلار در بازار آزاد دوباره رو به صعود گذاشت. این رشد قیمت دلار موجب افزایش بهای طلا و سکه در بازار نیز شده است. به همین دلیل، عایدی این بازارها افزایش پیدا کرده، اما نکته مهمی در مورد این افزایش قیمت وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرد. شاید از خود پرسیده باشید، با این افزایش قیمت چرا طلا نخرم و از سرمایه‌ام محافظت نکنم؟ پاسخ این است که قیمت دلار در حال حاضر به شدت به تحولات سیاسی ارتباط پیدا کرده است. در واقع در حال حاضر، ریسک بازارها کم نیست و هر خبر سیاسی مثبتی می‌تواند بازار را صعودی یا نزولی کند و سرمایه شما را تحت تاثیر قرار دهد. پیشنهاد می‌کنیم برای بهره‌مندی از مزایای بازار طلا و کم ریسک کردن سرمایه گذاری خود، ادامه مطلب را بخوانید.

صندوق طلا

ریسک بازار طلا در شرایط نااطمینانی

در دو سه سال اخیر، پس از خروج آمریکا از برجام، تشدید تحریم‌ها و شیوع کرونا، اقتصاد ایران روزهای سختی را پشت سر گذاشت. تورم چشمگیر، قدرت خرید مصرف کنندگان را کاهش داد و کاهش ارزش ریال در برابر دارایی‌های دیگر، بسیاری از افراد را به فکر گزینه‌های سرمایه گذاری مناسبی انداخت تا سرمایه خود را از دستبرد تورم حفظ کنند. با این وجود، تغییر رییس جمهور آمریکا در میانه پاییز امسال، تا حدودی بر دورنمای بازار تاثیر گذاشت (برای مقایسه تحولات بازار طلا و سود و زیان آن در 10 ماه نخست سال اینجا را بخوانید. همان طور که در نمودار زیر می‌بینید، از اواخر مهر 1399 به تدریج قیمت طلا در کشور کاهش یافت. به نمودار در اواخر دی ماه نگاه کنید. در این هنگام، با شنیده شدن خبرهای مثبت سیاسی، قیمت هر گرم طلا به کمتر از یک میلیون تومان نیز کاهش یافت و بسیاری را با زیان روبرو کرد. این موضوع برای سرمایه گذاران طلا مهم است و تکرار آن در شرایط فعلی دور از انتظار نیست.

همان طور که گفتیم، در ماه‌های اخیر قیمت طلا به شدت کاهش یافته است. با این حال، افت قیمت صندوق‌های طلا کمتر از طلا بوده است. چرا؟ چون صندوق‌های طلا به دلیل سبد سرمایه گذاری خود، در مجموعه‌ای از موارد از جمله گزینه‌های درآمد ثابت و گواهی سکه سرمایه گذاری می‌کنند. این نوع سرمایه گذاری هنگامی که احتمال افت قیمت دلار وجود دارد، بهتر است زیرا ارزش صندوق در این شرایط کمتر از خرید طلا و سکه فیزیکی، کاهش پیدا می‌کند. اما از سوی دیگر در شرایط صعود قیمت، صندوق طلا عموما کمتر از افزایش قیمت طلا و سکه رشد می‌کند. به همین دلیل هم برای افرادی که ریسک زیادی را نمی‌پذیرند، خرید صندوق‌های طلا توصیه می‌شود. اما برای ریسک‌پذیرترها شاید خرید طلا بهتر باشد. در شرایط فعلی که ریسک بازار با خبرهای سیاسی بالا است، روی آوردن به خرید صندوق طلا می‌تواند توجیه داشته باشد.

بهترین صندوق‌های طلا در هفته گذشته

در هفته‌ای که گذشت، بهای دلار تقریبا 9 درصد رشد کرد. طلا هم به این رشد واکنش نشان داده است. در این میان، بهترین عملکرد را صندوق سکه‌ طلا کیان و صندوق طلای مفید با عایدی 1.12 درصد در اختیار داشتند. سایر صندوق‌های طلا نیز در طول یک هفته بازدهی 1.09 درصد و 0.89 درصد رشد کردند. این میزان رشد البته کمتر از رشد طلا و سکه فیزیکی بوده است. هر گرم طلای 18 عیار در هفته پیش شاهد رشد 3.66 درصدی و هر سکه امامی شاهد افزایش قیمت 1.68 درصدی در بازار بود. اما نکته مهمی که وجود دارد، همان ریسکی است که در بازار برای دلار و طلا وجود دارد. علاوه بر این، برخی مزایای صندوق طلا مانند کارمزد پایین در مقایسه با اجرت طلای فیزیکی و امکان سرمایه گذاری در صندوق طلا با پول کم هم وجود دارد. مثلا شما می‌توانید با 500 هزار تومان وارد صندوق طلا شوید و در آن سرمایه گذاری کنید.

جمع‌بندی

همان طور که در بالا اشاره کردیم، نوسانات طلا در ماه‌های اخیر زیاد بوده و ریسک سرمایه گذاری در آن را بالا برده است. اما چه باید کرد؟ به نظر می‌رسد تا وقوع تحولات سیاسی جدی، قیمت طلا و دلار نوساناتی را شاهد باشد و در صورت توافق، بهای دلار و طلا افت کند. همین ریسک می‌تواند سرمایه گذارها را به خرید صندوق طلا ترغیب کند. در این صورت، علاوه بر سود بردن از افزایش احتمالی قیمت طلا، در برابر کاهش قیمت آن هم تا حدودی بیمه خواهید شد.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها