سرمایه+>سرمایه‌گذاری>تورم فروردین در مرز 50 درصد>

وضعیت تورمی در ماه نخست بهار 1400

تورم فروردین در مرز 50 درصد

  • اشتراک‌گذاری
  • 35
  • 0
تورم فروردین در مرز 50 درصد

بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، نرخ تورم نقطه‌ای برای فروردین 1400 به 49.5 درصد رسیده است. این عدد به معنای آن است که اگر فروردین سال گذشته به ازای خرید مجموعه‌ای از کالا و خدماتی مبلغ مشخصی مثلا یک میلیون تومان پرداخت می‌کردید، اکنون باید حدودا یک و نیم برابر آن و مبلغ یک میلیون و 495 هزار تومان بپردازید. این تورم بسیار بالا است و روی سرمایه افراد تاثیر زیادی می‌گذارد. مهمترین آسیب تورم، از بین رفتن ارزش پولی است که به صورت نقدی نگهداری می‌کنیم. این پول‌های نقدی که سرمایه‌گذاری نشده باشند، با افت ارزش واقعی روبرو می‌شوند. در ادامه به بررسی تورم فروردین ماه و عوارض آن بر خانوارها می‌پردازیم و راه مقابله با تورم برای افراد را نیز ذکر می‌کنیم.

افزایش تورم ماهانه و عوارض آن

همان طور که گفتیم تازه‌ترین گزارش مرکز آمار حاکی از آن است که نرخ تورم نقطه به نقطه فروردین 1400 نسبت به اسفند 99 حدود 0.8 درصد افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که نرخ تورم برای خانوارهای روستانشین بیشتر از نرخ تورم خانوارهای شهرنشین است. نرخ تورم نقطه‌ای خانوارهای شهرنشین به 48.8 درصد و تورم خانوارهای روستایی به 53 درصد می‌رسد.

رشد قیمت خوراکی‌ها

در یک سال اخیر قیمت خوراکی‌ها رشد قابل توجهی داشته است. نگاهی به گزارش مرکز آمار ایران نشان می‌دهد میزان رشد قیمت برای کالاهای خوراکی در فروردین امسال نسبت به سال گذشته 63.1 درصد است که بالاتر از نرخ تورم کل 49.5 درصدی است. همچنین، نرخ تورم نقطه‌ای کالای غیرخوراکی و خدمات نیز به 43 درصد رسیده است.

نگاهی به نرخ تورم ماهانه و مشکلات آن

بر اساس همین گزارش، نرخ تورم ماهانه فروردین 1400 به 2.7 درصد افزایش پیدا کرده است. در یک ماه اخیر تورم کالاهای خوراکی 2.9 درصد و تورم کالاهای غیرخوراکی و خدمات 2.6 درصد رشد داشته است. تورم قابل توجه در کشور و به خصوص تورم در بخش خوراکی موجب می‌شود مخارج خانوارها افزایش یابد و بر میزان پس‌انداز و حتی مصرف آنان تاثیرگذار است. با این حال، یک نکته مهم در این بین مشخص است. این که نگه داشتن پول به صورت نقدی قدرت خرید شما را کاهش می‌دهد. تورم بلندمدت ایران 20 درصد است و در سال‌های اخیر بسیار بیش از این مقدار هم رسیده است. همین موضوع نشان می‌دهد اگر در گزینه نامناسبی سرمایه‌گذاری کنید چقدر سرمایه واقعی شما کاهش پیدا می‌کند.

چه باید کرد؟

برای مقابله با تورم، بهترین راه حل برای خانوارها و افراد، شناخت سرمایه‌گذاری‌های مناسب و ورود به آنها است. در این صورت از فشار تورم بر خانوارها کاسته می‌شود و حتی ممکن است برای آنها سودآور نیز باشد. به عنوان مثال تورم بلندمدت 20 درصدی ایران و تورم فعلی آن را با نگه داشتن پول نقد یا سرمایه‌گذاری در بانک مقایسه کنید. در صورت نگه داشتن پول نقد شما عایدی نخواهید داشت و با سرمایه‌گذاری در بانک نیز عملا سالانه 16 درصد سود به دست می‌آورید. این مقدار نمی‌تواند گزینه خوبی برای یک کشور تورمی باشد.

جمع‌بندی

همان طور که اشاره کردیم تورم در ایران سابقه زیادی دارد و تورم بلندمدت بالای 20 درصد است. سال‌های اخیر این تورم بالاتر رفته و امسال نیز پیش‌بینی‌های تورمی برای اقتصاد ایران از سوی نهادهای مهم بین‌المللی مطرح شده است. راه مقابله با تورم بالای کشور از نگاه اقتصاد کلان به سیاست‌های اقتصادی برمی‎‌گردد اما اگر خانوارها و افراد بخواهند کاری برای مقابله با تورم کنند، باید با بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری در ایران آشنا شوند و به این ترتیب از دسترنج و سرمایه خود حفاظت کنند.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها