بهترین صندوق طلا در هفته نخست خرداد 1400

حسام الدین قادری
  • اشتراک‌گذاری
  • 1105
  • 0
  بهترین صندوق طلا در هفته نخست خرداد 1400

  در روزهای اخیر بهای دلار بار دیگر در بازار افزایش یافته است. این افزایش به دلایل متفاوتی بوده است، از شرایط انتخاباتی گرفته تا رشد قیمت جهانی طلا و سکوت خبرهای سیاسی. صندوق‌های طلا نیز در این روزها از نوسانات قیمت طلا و دلار متاثر شده‌اند. هرچند برخی از افراد با صندوق طلا و سوددهی آن آشنا نیستند، اما این گزینه نیز از جمله گزینه‌های سودده در سرمایه‌گذاری است. در ادامه به معرفی بهترین صندوق طلا در هفته نخست خرداد 1400 می‌پردازیم.

  تغییرات قیمت دلار در هفته اول خرداد

  در هفته نخست خرداد، قیمت دلار بیش از یک درصد افزایش یافت و به قیمت 23 هزار و 250 تومان رسید. البته در روزهای اخیر این قیمت با رشد قابل توجهی روبرو شده و در حال حاضر حدود 24 هزار و 400 تومان معامله می‌شود. افزایش قیمت دلار روی بازار طلا تاثیرگذار است و احتمالا در روزهای اخیر شاهد رشد طلا و صندوق‌های طلا خواهیم بود. با این حال، تقویت احتمال احیای توافق برجام می‌تواند موجب افت قیمت طلا در بازارها شود.

  بیشتر بخوانید: مقایسه بازده صندوق های طلا در سه سال گذشته با تورم

  قیمت طلا چقدر تغییر کرده است؟

  افزون بر این، قیمت جهانی طلا نیز در روزهای اخیر با رشد روبرو بوده است. قیمت جهانی طلا در روزهای جاری صعودی بوده و حتی از مرز 1900 دلار نیز گذشته است. همچنین، بهای هر گرم طلای 18 عیار 2.69 درصد رشد کرده و قیمت سکه امامی نیز با افزایش 2.1 درصدی در هفته پیش همراه بود. با افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر، در روزهای شنبه و یکشنبه بهای طلا بیش از این مقادیر نیز افزایش پیدا کرده است.

  بیشتر بخوانید: طلا بخریم یا صندوق طلا؟ مقایسه بازدهی‌ها در سال منتهی به پاییز ۹۹

  صندوق‌های طلا در یک هفته اخیر چقدر سود دادند؟

  صندوق‌های طلا در یک هفته اخیر رشد خوبی را تجربه کرده‌اند و به طور متوسط 4.76 درصد به ارزش آنها افزوده شده است. البته چهار صندوق طلا در کشور وجود دارند که هر یک بازدهی متفاوتی دارند. این چهار صندوق عبارتند از صندوق سکه طلا کیان، صندوق مفید، صندوق زرافشان و صندوق لوتوس.

  بیشتر بخوانید: تورم و بیکاری امسال چقدر خواهد شد؟

  بهترین صندوق طلا در هفته نخست خرداد

  بهترین صندوق طلا در هفته‌ای که گذشت، صندوق سکه طلا کیان بوده است. این صندوق در مدت یک هفته بازدهی 4.96 درصدی کسب کرده و بیشترین بازدهی را در بین این 4 صندوق داشته است. پس از صندوق سکه طلای کیان، صندوق لوتوس با 4.81 درصد، صندوق مفید با 4.75 درصد و در نهایت صندوق زرافشان با 4.52 درصد قرار داشته‌اند. صندوق سکه طلا کیان در یک سال اخیر بیش از 41 درصد سود عاید سرمایه‌گذارانش کرده است.

  چشم‌انداز صندوق‌های طلا چگونه است؟

  صندوق‌های طلا به دلیل پورتفو و سبد سرمایه‌گذاری خود تا حدود زیادی وابسته به قیمت دلار و قیمت جهانی طلا هستند. به دلیل این که این صندوق‌ها نسبت به نرخ برابری ریال و دلار واکنش نشان می‌دهند، در صورتی که برجام احیا شود و دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای دیگر آزاد شوند، می‌تواند با افت قیمت روبرو شود. از سوی دیگر، چشم‌انداز تورمی سال جاری به نفع این صندوق‌ها عمل می‌کند. بنابراین به نظر می‌رسد در کوتاه‌مدت این صندوق‌ها شاید با ریسک نیز مواجه باشند اما در بلندمدت می‌توانند سودآوری خود را حفظ کنند. علاوه بر این، تشدید وضعیت کرونا یا سیاست‌های حمایتی در جهان می‌تواند پتانسیلی برای رشد تورم ایجاد کرده و در نتیجه قیمت جهانی طلا را افزایش دهد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها