بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته اول تیر 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 110
  • 0
بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته اول تیر 1400

در هفته‌ای که گذشت، بازارهای سرمایه‌گذاری و صندوق‌ها با نوساناتی روبرو بودند. بهای دلار در بازار آزاد در نخستین روز هفته گذشته و پس از انتشار نتایج انتخابات ریاست جمهوری، با افت روبرو شد و وارد کانال 23 هزار تومانی شد. اما این افت تنها یک روز طول کشید و پس از آن، بهای دلار رو به افزایش گذاشت، به طوری که در پنجشنبه هفته گذشته به همان قیمت 28 خرداد یعنی 24 هزار و 300 تومان بازگشت. این نوسانات قیمت دلار در بازار آزاد روی بازارهای دارایی مختلف و صندوق‌های سرمایه‌گذاری تاثیر گذاشت. در ادامه به بازدهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته‌ای که گذشت می‌پردازیم و آنها را با وضعیت بازارها مقایسه می‌کنیم.

نوسانات دلار در هفته گذشته

همان طور که گفتیم، دلار در هفته گذشته نوساناتی را تجربه کرد. با این حال روز جمعه برای دلار صعودی بود و به 24 هزار و 480 تومان رسید. در واقع دلار در فاصله دو جمعه 0.7 درصد رشد کرد. با این حال به نظر می‌رسد سیگنالی که فعالان بازارها از روند دلار گرفته‌اند، به معنی رشد بازارهایی مانند بورس بوده است. در ادامه به بررسی وضعیت سوددهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته گذشته می‌پردازیم.

عایدی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام در هفته‎ گذشته عملکرد خوبی را شاهد بودند. این صندوق‌ها معمولا با روند بازار سهام هم جهت حرکت می‌کنند، اما به دلیل داشتن مدیران خبره و آشنا به بازار در اکثر موارد حتی سود بالاتری نسبت به شاخص کل به دست می‌آورند. در هفته گذشته بالاخره بازار سرمایه نشانه‌های مثبتی از رشد از خود نشان داد و به نظر می‌رسد امید سهامداران بازار سهام به تابستان داغ بورس افزایش یافته باشد. با شدت گرفتن احتمال طولانی شدن احیای برجام و افزایش قیمت دلار در بازار آزاد، چشم‌انداز سرمایه‌گذاران این بازار نسبت به بهبود شرایط بازار، بهتر شده است.

صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان نیز دو صندوق معتبر سرمایه‌گذاری در سهام هستند. این صندوق‌ها در هفته گذشته از بازدهی شاخص کل نیز رشد بهتری داشتند. صندوق آوای سهام کیان در هفته قبل 5.9 درصد عایدی برای سرمایه‌گذاران خود داشت و صندوق آهنگ سهام کیان نیز بازدهی 6.2 درصدی برای سرمایه‌گذاران خود ایجاد کرد. این سود مناسب اهمیت سرمایه‌گذاری در صندوق‌های معتبر را نشان می‌دهد. در واقع کسانی که با بازار سهام و تحولات آن آشنایی زیادی ندارند با سرمایه‌گذاری در آن می‌توانند از سرمایه خود محافظت کنند.

مقایسه صندوق درآمد ثابت و بانک‌ها

صندوق درآمد ثابت کیان در هفته اخیر 0.81 درصد سود داشته است. این در حالی است که در هفته گذشته بازار طلا با افت روبرو بود و نرخ سود بانکی نیز در کل ماه 1.3 درصد است (با احتساب سود 16 درصد یک ساله). این سود در یک هفته اخیر و با توجه به این که صندوق درآمد ثابت از گزینه‌های مطمئن برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود، قابل توجه است. صندوق درآمد ثابت کیان از جمله صندوق‌های معتبر کشور است و در میان 10 صندوق پربازده در آمد ثابت کشور در یک سال اخیر قرار دارد.

صندوق‌های طلا در 7 روز گذشته

صندوق‌های طلا در هفته گذشته نتوانستند با افزایش همراه باشند. این صندوق‌ها به دلیل افت قیمت طلا و سکه در بازارهای داخلی در هفته پیش، با افت قیمت روبرو شدند. در هفته پیش، بهای سکه امامی در بازارها 4.81 درصد کاهش یافت و صندوق‌های طلا نیز از این اتفاق زیان دیدند. صندوق سکه طلا کیان در هفته پیش با 3.95 درصد زیان روبرو شد که بهتر از افت سکه در یک هفته اخیر است.

تازه‌ترین‌ها