سرمایه+>ارز دیجیتال>بیت کوین از 50 هزار دلار فراتر می‌رود؟>

تحلیل از آینده ارز دیجیتال برتر

بیت کوین از 50 هزار دلار فراتر می‌رود؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 19
  • 0

  بیت کوین این روزها و پس از انتشار اخبار مبتنی بر خرید 1.5 میلیارد دلار از این ارز دیجیتال توسط ایلان ماسک، رشد قابل توجهی را پشت سر گذاشته است. بیت کوین در روزهای اخیر تا 50 هزار و 500 دلار هم صعود کرد اما اکنون در محدوده 49 هزار دلار معامله می‌شود. یک سوال اینجا است آیا این ارز دیجیتال خواهد توانست در قیمت 50 هزار دلار بماند؟ در ادامه به چند شاخص برای سنجش وضعیت قیمت بیت کوین می‌پردازیم و سعی می‎کنیم به احتمال افزایش قیمت یا کاهش ارزش بیت کوین پاسخ دهیم.

  دلیلی برای کاهش نیافتن ارزش بیت کوین

  چند روز پیش بیت کوین حدود 3 هزار دلار افت کرد اما به نظر نمی‌رسد این کاهش برخی سرمایه گذاران به خصوص سرمایه گذاران نهادی را نگران کرده باشد. ظاهرا آنها نسبت به رشد بلندمدت بیت کوین دید مثبتی دارند و معتقدند قیمت بیت کوین کمتر از 40 هزار دلار نمی‌شود. البته این موضوع هم نکته مهمی است که این ارز دیجیتال تاکنون ثابت کرده است که تحلیل سمت و سوی آن بسیار دشوار و شاید ناممکن است. اکنون سقف 50 هزار دلاری مرز جدید بیت کوین است که در صورت شکستن آن می‌تواند افق جدیدی برای رشد آن باز کند.

  شاخص‌ها در مورد قیمت بیت کوین چه می‌گویند؟

  یکی از شاخص‌های سنجش رونق و رکود بیت کوین که «شاخص احساسات بیت کوین» نامیده می‌شود، روی مکالمات و گفتگوهای صورت گرفته در شبکه‌های اجتماعی در خصوص این ارز دیجیتال متمرکز است. این شاخص بین صفر و یک قرار دارد که صفر بسیار کم‌رونق و یک بسیار پررونق است. این شاخص داده‌هایش را از توییتر، «ردیت» و «بیت کوین تاک» جمع‌آوری کرده و هر ساعت آن را بروزرسانی می‌کند. این شاخص در حال حاضر 0.58 را نشان می‌دهد که عددی کمی بیشتر از متوسط است. بر اساس این شاخص هنوز دلیل خاصی برای کاهش قیمت بیت کوین وجود ندارد. البته بر اساس این شاخص زمان خیلی خوبی هم برای ورود نیست و ممکن است بازار نوساناتی در همین محدوده داشته باشد.

  شاخص دیگری که برای سنجش وضعیت قیمت بیت کوین لحاظ می‌شود، از سوی «بیتس آنالیتیکس» انجام می‌شود. بر اساس این شاخص، در 6 ساعت گذشته گرایش به سمت بیت کوین به سمت و سویی حرکت کرده است که احتمال افزایش قیمت در بازار وجود دارد. البته این روش منتقدانی دارد و بسیاری این شاخص را چندان موثق نمی‌دانند.

  دلیلی برای افت قیمت بیت کوین

  بررسی شاخص «ترس و طمع» نشان می‌دهد این شاخص در حال حاضر روی عدد 95 قرار گرفته است. این شاخص از 0 تا 100 را دربرمی‌گیرد و مولفه‌هایی مانند نوسانات، گشتاور/ حجم بازار، رسانه‌های اجتماعی، پیمایش و نظرسنجی‌ها و در نهایت روندها را در خود مورد بررسی قرار می‌دهد. هر چه عدد به 100 نزدیک‌تر باشد، برای ورود به این بازار زمان ناخوشایندتری است و توصیه آن به خروج است. اما هر این شاخص به سمت صفر پیش برود زمان برای خرید مناسب‌تر است و توصیه به ورود به آن بازار است. این شاخص دیروز 93 و هفته گذشته 95 بود.

  بیشتر بخوانید: قیمت بیت کوین و اتریوم در هفته جاری چه می‌شود؟

  جمع‌بندی

  به نظر می‌رسد شاخص‌های قیمت در مورد بیت کوین موضع یکسانی ندارند. یکی از این شاخص‌ها نشان می‌دهد وضعیت قیمتی آن در شرایطی نزدیک به فروش قرار دارد. از سوی دیگر دو شاخص دیگر در شرایطی میانه قرار دارند و نشانه خاصی از کاهش قیمت نشان نمی‌دهند. به طور کلی فعلا به نظر می‌رسد بیت کوین در همین محدوده باقی بماند، رشد زیادی نکند و تنها اندکی نوسان داشته باشد. با این همه نباید به ریسک این بازار بی‌اعتنا بود. همچنین، دو ریسک در خرید بیت کوین برای ایرانی‌ها وجود دارد: یکی نوسانات خود بیت کوین و دیگری کاهش قیمت دلار در برابر ریال. به همین دلیل باید در مورد این بازار بسیار محتاط بود.

  مقالات مرتبط
  💬 نظرات
  برای نظر دادن وارد شوید
  هنوز نظری داده نشده است، شما اولین نفر باشید...