کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را در جهان دارند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 377
  • 0
کدام کشورها بیشترین ذخایر طلا را در جهان دارند؟

یکی از چیزهایی که از گذشته به عنوان قدرت بانک‌های مرکزی به حساب می‌آمده است، میزان ذخایر طلایی است که در اختیار داشته‌اند. آماری که به تازگی مجمع جهانی اقتصاد گردآوری کرده است، نشان می‌دهد 10 کشور بزرگ دنیا ذخایری معادل با 23702 تن طلا در دست دارند. آمریکا بالاترین ذخایر طلا را در جهان در اختیار دارد و پس از آن نیز آلمان و ایتالیا قرار دارند. در ادامه با این کشورها بیشتر آشنا می‌شوید.

چرا کشورها طلا نگهداری می‌کنند؟

بخش بزرگی از طلا در اختیار بانک‌های مرکزی کشورها قرار می‌‎گیرد و از آن به عنوان بیمه‌ای در برابر بحران‌های اقتصادی استفاده می‌شود. طلا در همه جای جهان ارزش ذاتی دارد، در حالی که ارزهای مختلف حتی دلار، باید از سوی دولت‌ها تضمین شوند. خرید طلا در طول همه‌گیری کرونا کمتر شده بود زیرا بانک‌های مرکزی بخشی از ذخایرشان را به منظور تزریق نقدینگی به اقتصاد کشورها به فروش رسانده بودند.

10 کشور دارای بیشترین ذخیره طلا

4 کشور صدرنشین

در میان کشورهایی که بیشترین ذخایر طلا را دارند، فرانسه با 2436 تن چهارم است که 100 تن از آن را سکه‌های طلا تشکیل می‌دهد. ایتالیا با 2452 تن طلا در رتبه سوم جای گرفته است و آلمان هم با 3362 تن در جایگاه دوم قرار دارد. آلمان از بحران مالی سال 2008 به این سو، به طور مداوم دست به خرید طلا زده است. در رتبه نخست هم ایالات متحده آمریکا قرار گرفته است که 8133 تن فلز زرد در اختیار دارد. ذخایر طلای این کشور به اندازه مجموع ذخایر سه کشور دوم تا چهارم همین فهرست است و ارزش تقریبی آن به 465 میلیارد دلار می‌رسد. بیشتر این طلا در «فورت ناکس» واقع در ایالت کنتاکی نگهداری می‌شود.

بیشتر بخوانید: مقایسه بازده صندوق های طلا در سه سال گذشته با تورم

روسیه و چین در رتبه‌های پنجم و ششم

چین با ذخیره 1948 تن طلا در دنیا رتبه ششم را در دست دارد. اغلب دارایی‌های ذخیره در چین بر اساس ارزهای خارجی نگهداری می‌شوند و نه به صورت طلا. با این حال چینی‌ها طلای زیادی در دست دارند. روسیه نیز با ذخیره 2295 تنی طلا در رتبه پنجم جهان جای گرفته است.

ژاپن و سوئیس

شاید جالب باشد که بدانید ژاپنی‌ها هشتمین کشور از نظر ذخایر طلا در جهان هستند. این کشور توسعه یافته شرق آسیا حدود 765 تن طلا در اختیار دارد. سوئیسی‌ها هم که یکی از معتبرترین مراکز مالی و بانکی در جهان را در دست دارند، 1040 تن طلا در کشورشان ذخیره کرده‌اند. سوئیسی‌ها بالاترین میزان طلا را از نظر سرانه دارند زیرا با جمعیتی اندک، میزان طلای قابل توجهی در کشور خود جای داده‌اند.

بیشتر بخوانید: خرید صندوق طلا بهتر است یا سکه و طلا؟

هند و هلند در رتبه نهم و دهم

شاید در نگاه اول بعید به نظر برسد اما هلند دهمین کشور از نظر میزان ذخایر طلا است. این کشور اروپایی 613 تن طلا در نهادهای مالی خود ذخیره کرده است. هندی‌ها نیز از جمله بالاترین دارندگان طلا در جهان هستند. علاقه سنتی آنها به نگهداری طلا در بین مردم، در کنار تعداد جمعیت بالای آنها باعث شده است این کشور در رتبه نهم بالاترین ذخایر طلا در دنیا قرار گیرد. هندی‌ها 658 تن طلا در دست دارند و دومین مصرف کننده بزرگ طلا در جهان به شمار می‎روند. مصرف طلا در ازدواج و مراسم عروسی هندی‌ها یکی از عوامل موثر بر ذخیره طلا در هند است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها