4 نکته برای سرمایه گذاری بهتر روی خودمان

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 171
  • 0
  4 نکته برای سرمایه گذاری بهتر روی خودمان

  سرمایه گذاری نیز مانند بسیاری از فعالیت‌های دیگری که در زندگی‌مان انجام می‌دهیم دارای ابعاد مختلفی است. هر فردی با شنیدن عبارت "سرمایه گذاری" به یاد مسکن و ارز و بورس می‌‌افتد. اما یکی از مهم‌ترین ابعاد سرمایه گذاری که تا به حال کم‌تر به آن توجه کرده‌ایم، سرمایه گذاری روی خودمان است. سرمایه گذاری برای به دست آوردن مهارتی جدید و یا تقویت مهارت و تخصصی که به آن مشغول هستیم و یا به آن علاقه داریم. سرمایه گذاری روی خودمان نمونه بارز دوست داشتن خود و اهمیت به خویشتن است. واقعیت این است که تا زمانی که به خودمان توجه نکنیم نمی‌توانیم از دیگران انتظار توجه داشته باشیم. این نوع سرمایه گذاری باعث می‌شود شما پیغامی را به درون خود ارسال کنید و همه توان‌تان را به نیرویی مثبت و کارآمد تبدیل کنید. بیایید راه‌های شگفت انگیز این نوع از سرمایه گذاری را با هم مرور کنیم.

  زمانبندی اهداف شخصی و تجاری

  مشخص نکردن زمان برای رسیدن به اهداف شخصی و تجاری مانند رانندگی کردن در جاده‌ای تاریک و بدون استفاده از چراغ‌های خودرو است. به این ترتیب، نمی‌دانیم به کجا می‌رویم و چه موانعی سد راه‌مان است. در واقع، می‌توان گفت زمانبندی برای اهداف شخصی مانند در دست گرفتن چراغ راه است. اما برای این که بتوانیم برای اهداف‌مان به درستی زمانبندی انجام دهیم باید دقت داشته باشیم که اهداف ما باید چند ویژگی را داشته باشند. اهداف باید خاص، قابل اندازه گیری و مرتبط با آن چه واقعا می‌خواهیم باشند. گاهی فکر می‌کنیم که زمانبندی کاری بی اساس است. اما در بسیاری از مواقع این اهداف ما هستند که در قالب زمانی که در نظر گرفته‌ایم نمی‌گنجند.

  درک و شهود

  اعتماد کردن به خود یک ضرورت محض در زمینه سرمایه گذاری روی خودمان است. وقتی به خودمان اعتماد می‌کنیم، در واقع داریم به ندای درونی خود توجه می‌کنیم که از تمام پیام‌های بیرونی خالص‌تر و واقعی‌تر است. زمانی که به شهود و ندای درونی خود اعتماد می‌کنیم راه را بر افکار و احساسات و نظراتی که دورمان حلقه زدند می‌بندیم و تنها به ندای درونی خود توجه می‌کنیم. در گام‌های اول سخت به نظر می‌آید. اما بعد از مدتی که بتوانیم وجه درک و شهود را در خود نهادینه کنیم، دیگر هر آن چه که بخواهیم را به اجرا درخواهیم آورد.

  خلاقیت را فراموش نکنیم

  زمانی که سرمایه گذاری روی خود را آغاز می‌کنیم باید زمانی را هم برای پرورش خلاقیت در نظر بگیریم. مهم‌تر از نیروی خلاقیت در پیشبرد کارها و آفریدن ایده‌های ناب قدرت آن در فعال کردن مغز در یادگیری مستمر است. استمرار در افزودن مهارت از میزان هوشمندی فرد با اهمیت‌تر است. غشای چربی ویژه‌ای که در حین یادگیری مستمر در اطراف مغز ما شکل می‌گیرد باعث می‌شود نکات و مهارت‌هایی که آموخته‌ایم در حافظه ما پایدار بمانند.

  بیشتر بخوانید: سرمایه گذاری چیست؟ انواع سرمایه گذاری کدام است؟

  اعتماد به نفس

  افرادی که ارزش خود را می‌دانند همیشه حرفی برای گفتن دارند و البته به نظرات دیگران نیز با دقت گوش می‌دهند. سرمایه گذاری روی خود منوط به شهامت ما در پذیرش آن چه که هستیم نیز می‌شود. گفتن حقیقت و آن چه که واقعا ایده ما است باعث می‌شود هم اعتماد به نفس خودمان بالا برود و هم کسانی که ما را همراهی می‌کنند. به خاطر داشته باشیم که سرمایه گذاری روی توانایی‌های‌مان از هر عامل دیگری در پیشرفت‌مان مهم‌تر است.