قیمت دلار در ماه‌های آینده چقدر می‌شود؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 295
  • 0
قیمت دلار در ماه‌های آینده چقدر می‌شود؟

یکی از مسائل مهمی که در یک تا دو سال اخیر روی اقتصاد ایران تاثیر گذاشته، افزایش قابل توجه قیمت دلار در بازار آزاد بوده است. قیمت دلار از آغاز سال 1398 رشد چشمگیری را شاهد بود و از 13 هزار تومان در پایان سال 97 به 32 هزار تومان در آغاز پاییز 1399 رسید. رشد قابل توجه قیمت دلار در بازار آزاد موجب شد بهای بسیاری از کالاهای دیگر، از کالاهای وارداتی مانند تلفن همراه و رایانه گرفته تا مواد خوراکی وارداتی افزایش چشمگیری پیدا کند. در حال حاضر نرخ دلار در بازار آزاد حدود 24 هزار تومان است اما زمزمه توافق برجام در هفته‌های اخیر بهای دلار را تا کانال 20 هزار تومان نیز پایین آورده بود. در تازه‌ترین اخباری که از سوی دولت شنیده می‌شود، اعلام شده است که قیمت دلار در بازار واقعی نیست و بهای آن در پایان کار دولت بین 11 تا 17 هزار تومان بود. اما این مساله چقدر امکان‌پذیر است و در این صورت چه اتفاقی در بازارها رخ خواهد داد؟ در ادامه به این موضوع می‌پردازیم.

آینده قیمت دلار چه می‌شود؟

در حالی سخنگوی دولت قیمت واقعی ارز را 11 تا 17 هزار تومان اعلام کرده است که مدت‌ها است دلار این محدوده قیمتی را شاهد نبوده است. افزون بر این، افت قیمت دلار در بازار در صورتی می‌تواند رخ دهد که توافق برجام صورت گیرد. بدون رسیدن به یک توافق سیاسی، آزاد شدن دارایی‌های ایران در کشورهای دیگر که بلوکه شده است، چندان ساده نخواهد بود. بدون ورود دارایی‌های ارزی و توانایی فروش و انتقال ارز به داخل کشور نیز امکان چندانی برای کاهش بهای دلار در بازار آزاد وجود نخواهد داشت. در صورتی که توافق عملی نشود، یا طول بکشد دلیل خاصی برای کاهش قیمت دلار در بازار وجود ندارد. در حال حاضر با وجود برقرار بودن مذاکرات، هنوز خبری قطعی در این حوزه به گوش نرسیده است.

علاوه بر این، تورم نیز موضوع مهم دیگری است که می‌تواند بر قیمت ارز در بازارهای داخلی تاثیر بگذارد. در سال‌های گذشته تورم در کشور بسیار بالا بوده است و امسال نیز گمان می‌رود اقتصاد ایران با تورم نسبتا بالایی روبرو باشد. این اختلاف تورم با اقتصاد کشورهای پیشرفته می‌تواند بر قیمت دلار بیفزاید.

یک نکته مهم در مورد آینده دلار

با وجود این دو نکته، یک موضوع هم هست که بازار ارز داخل ایران بسیار کوچک است و عمده ارز را دولت تامین می‌کند. بنابراین هر گونه تغییر در تامین ارز می‌تواند بازار ارز را تا حدودی تحت تاثیر قرار دهد. اگر دولت بخواهد هنگام دسترسی به منابع ارزی به سیاست ارزپاشی دست بزند، قیمت دلار در کوتاه‌مدت می‌تواند افت پیدا کند اما این که چنین مساله‌ای در میان‌مدت و بلندمدت چقدر دوام بیاورد، مبهم است.

دلار 11 تا 17 هزار تومانی چه تبعاتی دارد؟

با وجود آنچه گفته شد، اگر فرض کنیم قیمت دلار در بازار آزاد به این بازه مورد ادعا برسد، عمده تاثیر آن بر کالاهای وارداتی و کالاهایی که با مواد اولیه وارداتی تولید می‌شوند خواهد بود. به علاوه، بازارهای دارایی نیز از این موضوع متاثر خواهند شد. قیمت طلا در بازارهای داخلی در این صورت، حداقل در کوتاه‌مدت، کاهش پیدا می‌کند و بورس نیز تا حدودی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. اگر چنین شرایطی رخ دهد، گزینه‌های با درآمد ثابت بیشترین عایدی را خواهند داشت.

تازه‌ترین‌ها