شمشیر دولبه زیان بیت کوین

خریداران ایرانی ارزهای دیجیتال در چه شرایطی ضرر می‌کنند؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 100
  • 0
خریداران ایرانی ارزهای دیجیتال در چه شرایطی ضرر می‌کنند؟

بیت کوین در یک سال اخیر، رشد قابل توجهی را پشت سر گذاشت و در چند روز گذشته نیز به شدت رو به صعود گذاشت. این رشد چشمگیر، توجه بسیاری از افراد را به خود جلب کرده و موجب حرکت سرمایه به سوی بازار ارزهای دیجیتال شده است. اما آیا این گزینه سرمایه گذاری واقعا مناسب است؟ خریداران ایرانی ارزهای دیجیتال در چه شرایطی ضرر ممی‌کنند؟ چه کسانی باید وارد این بازار شوند؟ دانستن چه چیزهایی برای ورود به این بازار لازم است؟ در ادامه قصد داریم به پرسش‌های بالا پاسخ دهیم.

درخشش بیت کوین از ابتدای سال

امروز بیت کوین پس از رشد قابل توجهی که در روزهای اخیر داشت و حتی تا بیش از 58 هزار دلار نیز افزایش یافت، به شدت کاهش یافت. در حال حاضر قیمت بیت کوین با افت بیش از 13 درصدی به کانال 47 هزار دلار وارد شده است. اگر بازدهی بیت کوین را از ابتدای سال 2021 در نظر بگیریم، این ارز دیجیتال برتر فعلا بیش از 65 درصد عایدی داشته است. اما نکته مهمی در این بین وجود دارد. قیمت بیت کوین بر اساس دلاری سنجیده می‌شود و رشد دلاری بیت کوین 65 درصد افزایش یافته است. این در حالی است که برای افرادی که در ایران زندگی می‌کنند، نوسانات ریال در برابر دلار نیز برای سنجش این بازدهی بسیار مهم است. در واقع علاوه بر پرنوسان و پرریسک بودن خود بیت کوین، نوسانات دلار هم دومین عاملی است که سرمایه خریداران ایرانی ارزهای دیجیتال را تهدید می‌کند.

ابتدای سال میلادی جاری، قیمت هر دلار در بازار آزاد حدود 25 هزار و 710 تومان بود. این در حالی است که فعلا این قیمت به 24 هزار و 750 تومان کاهش یافته است. این موضوع به معنی کاهش 3.7 درصدی دلار در برابر ریال است. یعنی اگر از ابتدای سال میلادی 2021 بیت کوین خریداری کرده بودید، سود 65 درصدی عاید شما نمی‌شد، بلکه عایدی شما کمتر از 62 درصد بود. فراموش نکنید که ابتدای ژانویه امسال هر بیت کوین 29 هزار دلار بود. اما بسیاری از افراد به تازگی بیت کوین خریده‌اند و شاید مدت خرید آنها کمتر از یک ماه باشد.

بیت کوین چیست و چقدر برق مصرف می‌کند؟

عایدی هفتگی و ماهانه بیت کوین برای ایرانی‌ها

اما اگر یک هفته پیش یا یک ماه پیش بیت کوین خریده بودید، چه؟ دقیقا یک ماه پیش قیمت بیت کوین حدود 33 هزار و 400 دلار و یک هفته پیش تقریبا 48 هزار و 100 دلار بود. با قیمت فعلی بیت کوین (47 هزار و 400 دلار)، سود دلاری شما از خرید یک ماه پیش حدود 42 درصد و زیان شما از خرید هفته پیش بیت کوین تقریبا 1.5 درصد بود.

از سوی دیگر، در یک ماه اخیر قیمت دلار از 23 هزار و 280 تومان به 24 هزار و 750 تومان افزایش یافته اما در یک هفته اخیر دلار از 25 هزار و 970 تومان به عدد فوق کاهش پیدا کرده است. بنابراین، به دلیل نوسانات ریال در برابر دلار، در یک ماه اخیر نزدیک به 17 درصد به سود دلاری فرد که در بالا اشاره شد (یعنی 42 درصد) اضافه شده و در مجموع افراد از خرید بیت کوین در ایران حدود 59 درصد سود کرده‌اند. اما این نوسانات در یک هفته اخیر موجب می‌شود سود ریالی با افت 6.2 درصدی روبرو شود.

همه چیز در مورد آشنایی با ارزهای دیجیتال

افت 13 درصدی یک روزه

وقتی متوجه شدت نوسانات و احتمال زیان در این گزینه می‎شویم که ببینیم در یک روز اخیر قیمت دلاری بیت کوین بیش از 13 درصد کاهش یافته ولی چون بهای برابری ریال و دلار تغییر نکرده، افراد همان 13 درصد را زیان کرده‌اند. وقتی موضوع جالب می‌شود که بدانیم آزاد شدن پول‌های دلاری ایران از کره جنوبی و هر گونه توافق مثبت سیاسی، می‌تواند قیمت دلار را در بازار به شدت کاهش دهد. این موضوع باعث زیان چشمگیر خریدارانی می‌شود که در کانال 50 هزار دلار خرید کرده بودند و این زیان می‌تواند حتی به کانال 40 هزار دلاری هم گسترش یابد.

چگونه بهترین ارز دیجیتال را انتخاب کنیم؟

وضعیت آتی بیت کوین

به نظر می‌رسد «شاخص آز و هراس» حاکی از این است که بیت کوین زیادی افزایش یافته است. شاخص «بیتس آنالیتیکس» هم به نظر می‌رسد حاکی از کاهش قیمت بیت کوین خواهد بود. در این میان اما تنها یک شاخص که «شاخص احساس بیت کوین» است، معتقد به روند صعودی قیمت بیت کوین در آینده است. با این حال این موارد تنها قیمت دلاری را پیش بینی می‌کنند. این در حالی است که احتمال کاهش قیمت دلار در بازار برای خریداران ایرانی بیت کوین بسیار مهم است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها