آشنایی با 3 دسته متفاوت سرمایه گذاری

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 275
  • 0
  آشنایی با 3 دسته متفاوت سرمایه گذاری

  شناخت سرمایه گذاری یکی از مهمترین چیزهایی است که باید مورد توجه افراد قرار گیرد. به طور کلی 3 نوع سرمایه گذار وجود دارد. نوع سرمایه گذاری شما نشان می‌دهد چطور استراتژی خود را برای آینده ترتیب دهید و پیامدهای پیش آمده برای خود را بهتر می‌شناسید. این 3 نوع سرمایه گذاری عبارتند از پیش سرمایه گذار، سرمایه گذار منفعل و سرمایه گذار فعال. در ادامه با هر یک از این دسته‌بندی‌ها بیشتر آشنا می‌شوید.

  سرمایه گذار نوع اول: پیش‌سرمایه گذار

  «پیش‌سرمایه گذار» اصطلاحا به کسانی گفته می‌شود که اقدام به سرمایه گذاری نکرده‌اند. این دسته از مردم فاقد آگاهی زیاد یا هشیاری مالی حداقلی هستند. این افراد کمتر تفکرات سرمایه گذاری دارند و همگام با آن پس‌انداز کمی می‌کنند. در واقع می‌توان گفت سرمایه این افراد به نحوی غیرمعقول مصرف می‌شود و چندان برای آینده نمی‌ماند یا از حد بهینه آن کمتر می‌شود. دنیای مالی این افراد عمدتا بر پایه مصرف بنا نهاده شده است و این مصرف بر پس‌انداز و سرمایه گذاری غلبه دارد. این گونه افراد وقتی پول بیشتری درمی‌آورند، مخارجشان هم بیشتر می‌شود زیرا سبک زندگی را بر امنیت مالی مرجح و دارای اولویت می‌دانند.

  اگر از این دسته افراد هستید، به یاد داشته باشید که به خصوص در کشورهای دارای تورم بالا، سرمایه گذاری مناسب اهمیت زیادی دارد. تورم به خودی خود، شما را از قافله زندگی عقب می‌اندازد. آشنا نبودن با سرمایه گذاری و روش‌های درست پس‌انداز این عقب افتادن را بیشتر می‌کند.

  دسته دوم: سرمایه گذاری منفعل یا غیرفعال

  برخی از افراد در دسته دیگری قرار می‌گیرند. این گروه به نوعی منفعلانه با سرمایه گذاری برخورد می‌کنند. بسیاری از سرمایه گذاری‌های انجام شده در این دسته قرار می‌گیرند. بر این اساس، کسی که دست به سرمایه گذاری منفعل می‌زند، سعی می‌کند از اصول ابتدایی و دانشی در مورد سرمایه گذاری و گزینه‌های مختلف آن استفاده کند. این قبیل سرمایه گذاران توجه خاصی نسبت به نوسانات دارایی در کوتاه مدت ندارند و بیشتر به دنبال اهداف بلند مدتی هستند. در واقع یک گزینه را پیدا می‌کنند، روی آن سرمایه گذاری می‌کنند و پس از نگهداری آن، هنگامی که احتیاج ضروری پیدا کنند، آن را به فروش می‌رسانند. این کار اشتباه نیست اما می‌تواند پیامدهای منفی هم داشته باشد.

  سرمایه گذاری منفعل یا غیرفعال بیشتر به درد افراد پرمشغله یا کم‌اطلاع می‌خورد. این نوع سرمایه گذاری برای کسانی که نمی‌خواهند یا نمی‌توانند وقت زیادی برای سرمایه گذاری یا فکر کردن در مورد آن اختصاص دهند، مناسب است. ویژگی دیگر این سرمایه در ساده بودن آن است. این استراتژی در برخی موارد به «بخر و نگه دار» هم معروف است.

  دسته سوم: سرمایه گذاری فعال

  دسته سوم افراد به سرمایه گذار فعال معروف هستند. تفاوت اصلی میان این دو نوع سرمایه گذار این است که سرمایه گذاران فعال به دنبال نوسانات و استفاده از آنها در بازار هستند. این دسته از سرمایه گذاران معمولا دانش خوبی در مورد بازار دارند. آنها با پولشان زیاد کار می‌کنند و حتی شاید از بازاری به بازار دیگر بروند. این گونه سرمایه گذاری به دلیل پیچیده‌تر بودن آن به همه توصیه نمی‌شود.

  وارن بافت و بنجامین گراهام از مهمترین افرادی هستند که دست به سرمایه گذاری فعال زده‌اند. این دسته افراد به درستی از توانایی‌های تحلیلی خود استفاده می‌کنند. سرمایه گذاری فعال نیاز به دانش خوبی در زمینه تحلیل دارد.

  بیشتر بخوانید: 7 قانون مهم که هر سرمایه گذاری باید بداند

  جمع‌بندی

  سعی کنید نوع سرمایه گذاری خود را به درستی تشخیص دهید. در این صورت می‌توانید آینده خود را به نوعی تضمین کنید. از سوی دیگر با استراتژی مناسب از زیان دور خواهید ماند.