مقایسه بازدهی بازارهای مختلف با تورم در فروردین 1400

  • اشتراک‌گذاری
  • 377
  • 0
مقایسه بازدهی بازارهای مختلف با تورم در فروردین 1400

در فروردین امسال، بازارهای دارایی با افت روبرو بودند. کاهش قیمت دلار از یک سو و افزایش نااطمینانی در بازاری همچون بورس از سوی دیگر، روی بازارها تاثیر گذاشت و موجب خروج سرمایه از آنها شد. از سوی دیگر، تورم در نخستین ماه 1400 به سطح بالایی رسید به طوری که بنابر گزارش مرکز آمار، تورم نقطه‌ای در پایان فروردین 1400 به 49.5 درصد رسید. این به معنی آن است که اگر در فروردین 1399 یک میلیون تومان خرج خرید مجموعه‌ای از کالاها و خدمات می‌کردید، اکنون باید حدود یک و نیم میلیون تومان برای خرید همان کالاها و خدمات بپردازید. می‌دانیم سرمایه‌گذاری تنها راه مقابله خانوارها و افراد با تورم است. اما در شرایط فعلی این تورم و نوسانات با سرمایه‌ها چه کرده است؟ و آیا افراد در این ماه سود برده‌اند؟

افت دلار و زیان در بازارهای دارایی

یکی از عوامل مهمی که در بازارهای این ماه روی داد، افت دلار بود. کاهش قیمت دلار که به دلایل گمانه‌زنی از احیای توافق سیاسی بین ایران و کشورهای مهم دنیا رخ داد، بهای این ارز را تا کانال 23 هزار تومان کاهش داد. این افت، موجب شد بازارهایی نظیر بورس و طلا نیز با نزول روبرو شوند. دلار در ماه نخست بهار 3.7 درصد از ارزش خود را از دست داد. این در حالی است که تورم ماهانه اعلام شده برای فروردین 1400 حدود 2.7 درصد بوده است. به این ترتیب، بازدهی واقعی دلار در یک ماه اخیر 6.4- درصد بوده است، یعنی اگر از ابتدای سال پول خود را دلار کرده بودید، به طور واقعی 6 درصد زیان می‌کردید.

سرخ‌پوشی بازار سهام در بهار

بازار سهام در یک ماه اخیر با افت روبرو بوده است. گمانه‌زنی‌ها در خصوص احیای برجام یکی از مواردی است که باعث این افت شده است. بورس تهران در فروردین 1400 حدود 6.7 درصد افت کرده است اما اگر نرخ تورم ماهانه را نیز به آن بیفزاییم، می‌بینیم سرمایه‌گذاران این بازار 9.4 درصد به صورت واقعی زیان کرده‎‌اند. یعنی کسانی که از اول سال تاکنون پولشان در بازار سهام بوده، به طور اسمی 6.7 درصد و به طور واقعی (یعنی با حساب تورمی که باعث کاهش ارزش پول شده است) بیش از 9 درصد زیان کرده‌اند.

بازار سکه و طلا در مسیر نزول

سکه و طلا نیز در پی اتفاقاتی که در این یک ماه اخیر افتاد، با افت ارزش روبرو شد. آمار و ارقام نشان می‌دهد قیمت هر گرم طلای 18 عیار در ماه فروردین 1400 حدود 5.78 درصد کاهش داشته است که با احتساب تورم 2.7 درصدی نشان دهنده افت واقعی 8.5 درصدی است. از سوی دیگر، قیمت سکه امامی نیز در طول ماه نخست بهار بیش از 10 درصد کاهش یافته است که با احتساب تورم 2.7 درصدی، بیش از 13 درصد از سرمایه واقعی فرد را کاهش داده است.

جمع‌بندی

تورم قابل توجه فروردین 1400 نشان می‌دهد افت بازارهای دارایی در یک ماه اخیر در کنار تورم موجب زیان سرمایه‌گذاران شده است. البته بروز تورم در یک سال آینده می‌تواند روی میزان بازدهی بازارها تاثیر بگذارد و آنها را افزایش دهد. روشن شدن تکلیف بازارها و قیمت دلار نیز به این بازارها کمک زیادی می‌کند. باید منتظر بود و نتایج آینده توافق‌های سیاسی را نیز مشاهده کرد.در میان گزینه‌های موجود بهترین عملکرد ماه نخست بهار، مربوط به صندوق‌های درآمد ثابت بوده است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها