مثبت شدن بازده هفتگی بورس برای هفتمین بار متوالی

  • اشتراک‌گذاری
  • 31
  • 0
 مثبت شدن بازده هفتگی بورس برای هفتمین بار متوالی

بازار سهام همچنان به رشد مثبت خود ادامه می‌دهد. از تیر ماه روند صعودی متوالی این بازار آغاز شد و تا میانه مرداد همچنان ادامه یافته است. بورس در ادامه روند صعودی خود امروز 13 مرداد ماه را با عبور از کانال 1.4 میلیون واحدی به پایان رسید تا بازده هفتگی بازار سرمایه برای هفتمین هفته متوالی صعودی باشد. آخرین باری که بورس در کانال 1.4 میلیون واحدی قرار داشت 9 دی ماه 1399 بود. به این ترتیب، بورس به بیشترین مقدار در 7 ماه اخیر رسیده است. در ادامه نگاهی به وضعیت بازار سهام وصندوق‌های سهام در این هفته خواهیم انداخت.

تغییرات قیمت دلار در هفته جاری

در طول این هفته اتفاقات سیاسی و اقتصادی متعددی رخ داد. تداوم ابهام در بازگشت به برجام همچنان باقی مانده و اخبار دقیقی در این خصوص در دسترس نیست. علاوه بر این، دولت در این هفته عوض شد و باید دید واکنش بازار به سیاست‌های جدید چه خواهد بود. افزون بر این، در روزهای اخیر تنشی نیز در مورد انفجار یک کشتی در دریای عمان به وجود آمد که به نظر می‌رسد فیصله پیدا کرده باشد. با تمام این حرف‌ها قیمت دلار از 25 هزار و 800 تومان در چهارشنبه گذشته به 25 هزار و 500 تومان در حال حاضر رسیده است. هرچند قیمت دلار اندکی افت کرده اما تداوم آن در کانال 25 هزار تومانی موجب شده بورس به آینده پررونق امیدوار باشد.

بیشتر بخوانید: آشنایی با روش های سرمایه گذاری در بورس ایران

جهش به ارتفاع 1.4 میلیون واحدی

شاخص کل بورس در آخرین روز کاری هفته جاری صعود خوبی داشت و توانست به سقف 7 ماه اخیر خود دست پیدا کند. در پایان هفته گذشته بورس توانسته بود به عدد یک میلیون و 316 هزار واحدی برسد اما در این هفته هم حدود 90 هزار واحد رشد کرد تا به عدد یک میلیون 406 هزار واحدی ارتقا یابد. به این ترتیب، بورس تهران در هفته جاری 6.8 درصد رشد کرد. این در حالی است که شاخص هم وزن بازار نیز در این هفته با افزایش روبرو بود. شاخص هم وزن در این هفته از حدود 397 هزار واحد به بیش از 403 هزار واحد رسید. این عدد به معنی آن است که شاخص هم وزن نیز با رشد 1.64 درصدی همراه بوده است.

با این حال بیشتر بودن رشد شاخص کل از رشد شاخص هم وزن به معنای آن است که شرکت‌های بزرگ بورسی برندگان بزرگ این هفته بوده‌اند و رشد شرکت‌های کوچک‌تر به طور کلی کمتر بوده است.

تازه‌ترین‌ها