قیمت چه خوراکی‌هایی دو برابر شد؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 66
  • 0
  قیمت چه خوراکی‌هایی دو برابر شد؟

  در یک سال اخیر اثر تورم بر کالاهای خوراکی قابل توجه بوده است. گران شدن اقلام خوراکی خانوار به خصوص برنج روی هزینه و میزان پس‌انداز خانوارها موثر است. این موضوع در نهایت روی رفاه و سرمایه گذاری آنها نیز تاثیر می‌گذارد. علاوه بر این، برخی از اقلام مانند برنج نیز در سبد خوراکی خانوار مهم هستند و گران شدن آنها بر خانوارهای آسیب‌پذیر اثر زیادی دارد. اما اقلام خوراکی چقدر گران شدند؟ در ادامه به بررسی میزان تورم اقلام خوراکی در یک سال اخیر به ویژه برای اقلامی مانند برنج و میوه می‌پردازیم.

  صدرنشین تورم کالاهای خوراکی در دی ماه

  تازه ترین گزارش مرکز آمار نشان می‌دهد بیشترین رشد قیمت در دی ماه 1399 مربوط به موز، تخم مرغ و انار بوده است. موز در یک ماه 21 درصد گران شده، تخم مرغ 17.6 درصد افزایش قیمت یافته و انار هم 15 درصد نسبت به آذر گران شده است. البته قیمت برخی کالاها هم نسبت به آذر کاهش یافته است. از جمله این کالاهای خوراکی می‌توان به کاهش 23 درصدی قیمت مرغ و افت 17 درصدی قیمت گوجه فرنگی اشاره کرد.

  قیمت کدام خوراکی‌ها دو برابر شد؟

  با این حال، اگر بخواهیم ببینیم بیشترین میزان رشد قیمت از دی ماه پارسال دی امسال مربوط به کدام موارد بوده، خواهیم دید که پرتقال، عدس، برنج خارجی درجه یک، لپه و موز بیشتر از بقیه افزایش قیمت داشته‌اند. قیمت پرتقال و عدس در 12 ماه اخیر 1.6 برابر شده و برنج خارجی هم تقریبا 1.5 برابر شده است. قیمت لپه و موز هم بیش از 140 درصد در یک سال رشد کرده است.

  علاوه بر این کالاها که رشد قابل توجهی داشته‌اند، برخی کالاهای خوراکی هم نسبت به دی ماه پارسال دو برابر شده‌اند. خامه، تخم مرغ، کره، روغن نباتی جامد و برخی از حبوبات از این دسته‌اند.

  رشد قابل توجه قیمت برنج

  در میان اقلام خوراکی، قیمت برنج برای خانوارها اهمیت زیادی دارد. در یک سال منتهی به دی ماه 1399، قیمت برنج ایرانی درجه یک حدود 45 درصد افزایش پیدا کرده و به حدود کیلویی 34 هزار تومان رسیده است. پارسال این قیمت حدود 23 هزار تومان و ماه قبل تقریبا 33 هزار تومان بود. از سوی دیگر به دلیل رشد قیمت دلار در یک سال اخیر، قیمت هر کیلو برنج خارجی درجه یک به نزدیک 24 هزار تومان رسیده است. سال گذشته قیمت هر کیلو برنج خارجی حدودا 9500 تومان بود! در واقع به نظر می‌رسد با شرایط تورمی اخیر، قیمت برنج داخلی و خارجی به هم نزدیک شده است و هزینه‌های خوراکی خانوارهای ضعیف‌تر افزایش یافته است.

  میوه‌ها چقدر گران شدند؟

  از سوی دیگر، میوه‌ها اقلامی هستند که برای سلامت خانوار مهم هستند. نگاهی به افزایش قیمت میوه‌ها در یک سال اخیر نشان می‌دهد قیمت انار در مدت یک سال 98 درصد، قیمت سیب 99 درصد، قیمت لیمو ترش 97.5 درصد، قیمت پرتقال 164 درصد، قیمت موز 140 درصد و قیمت هندوانه 13 درصد رشد داشته است. به نظر می‌رسد با این حساب قیمت میوه‌ها در یک سال نزدیک به دو برابر شده است که بسیار بیشتر از تورم نقطه به نقطه 46 درصدی است.

  بیشتر بخوانید: گرانی 3 درصدی خانه نسبت به بهمن 99

  رشد 40 تا 85 درصدی قیمت آجیل

  در نهایت، بررسی‌های سرمایه پلاس از قیمت آجیل حاکی از آن است که در یک سال اخیر، قیمت مغز گردو 85 درصد و قیمت پسته 40 درصد رشد کرده است. در حال حاضر به طور متوسط قیمت هر کیلو مغز گردو 256 هزار تومان و قیمت هر کیلو پسته 224 هزار تومان است.