سرمایه+>سرمایه‌گذاری>پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته منتهی به 20 خرداد 1400>

پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته منتهی به 20 خرداد 1400

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 84
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته منتهی به 20 خرداد 1400

  اگر پولمان را در یک هفته اخیر سرمایه‌گذاری کرده بودیم، کدام گزینه به ما بیشترین عایدی را می‌داد؟ این سوالی است که بسیاری از سرمایه‌گذاران و مردم از خود یا سایرین می‌‎پرسند. در هفته‌ای که گذشت، اخبار سیاسی پیرامون احیای برجام چندان مثبت ارزیابی نشد و به نظر می‌رسد این موضوع همچنان نیازمند کار بیشتری از سوی طرفین است. این خبرها موجب شد که تا روز پایانی هفته بهای دلار در بازار آزاد تا حدودی بالاتر برود و بر سایر بازارهای دارایی نیز موثر بود اما روز پنجشنبه دلار افت کرد. در ادامه عایدی بازارها را در هفته‌ای که گذشت بررسی کرده و به معرفی پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری یک هفته اخیر می‌پردازیم.

  روند حرکت دلار در بازار آزاد

  در هفته‌ای که گذشت، همان طور که اشاره کردیم، بهای دلار در بازار آزاد اندکی کاهش یافت. قیمت هر دلار در بازار که در پایان هفته گذشته حدود 23 هزار و 900 تومان بود، در پایان هفته جاری به ۲۳ هزار و ۷۰۰ تومان رسید. این افت اندک ۰.۸۴ درصدی تا حدودی نشان می‌دهد که فعلا بازار چشم‌اندازی نسبت به توافق خیلی سریع ندارد و از سوی دیگر چندان هم آن را دور از دسترس نمی‌داند. در هفته‌های پیش، هنگامی که خبرهای سیاسی احیای برجام مثبت بود بهای دلار تا کانال 20 هزار تومان هم پایین آمده بود. با این حال، اختلاف فعلی دلار امروز با قیمت بیش از 30 هزار تومانی در سال گذشته و تا پیش از انتخابات آمریکا، نشان می‌دهد از فضای آن روزها دور هستیم و امید به برقراری توافق وجود دارد. باید منتظر خبرهای بیشتر از مذاکرات وین در هفته‌های آتی بود.

  بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم

  بازار سهام و امیدواری به صعود

  در هفته‌ای که سپری شد، وضعیت بازار سهام مثبت و صعودی بود. شاخص کل بورس تهران در این هفته از حدود یک میلیون و 149 هزار واحد به حدود یک میلیون و 152 هزار واحد رسید و رشد 0.28 درصدی را تجربه کرد. این رشد هرچند اندک است اما برخی از سرمایه‌گذاران این بازار را نسبت به بازگشت بازار به روزهای خوش امیدوار کرده است. نکته مهمی که در بازار سرمایه این هفته دیده می‌شود، این است که شاخص هم وزن بازار در هفته جاری از 383 هزار به 382 هزار واحد کاهش یافت و حدود 0.34 درصد کاهش یافت. در واقع، رشد این هفته بازار به دلیل رشد شرکت‌های بزرگ‌تر بورسی در هفته جاری بوده است. در حال حاضر عده‌ای از تحلیلگران به آینده بازار خوشبین هستند و به خصوص به دلیل انتظار تورم و گزارش شرکت‌ها آن را صعودی می‌بینند، اما عده‌ای نیز هنوز به ریسک دلار و برخی نااطمینانی‌های موجود اشاره می‌کنند و دید چندان مثبتی در حال حاضر ندارند.

  بیشتر بخوانید: بهترین راه های سرمایه گذاری در ایران چیست؟

  افت ارزش فلز زرد در 7 روز گذشته

  بهای هر گرم طلا در هفته‌ای که گذشت با افت همراه بود و حدود ۰.۵۴ درصد از بهای آن در این هفته کاسته شد. در حال حاضر بهای هر گرم طلای 18 عیار در بازار داخلی یک میلیون و ۷۴ هزار تومان است. از سوی دیگر، بهای سکه امامی نیز در کشور با افت روبرو بود. قیمت هر سکه امامی در حال حاضر 10 میلیون و ۶۷۷ هزار تومان است که در مقایسه با هفته گذشته ۰.۶۶ درصد کاهش ارزش داشته است.

  بیشتر بخوانید: صندوق طلا چیست و چگونه در بورس طلا بخریم؟

  پرسودترین بازار هفته منتهی به 20 خرداد 1400

  اکنون به سوالی که در ابتدا پرسیدیم بازمیگردیم. اگر پولمان یک هفته در بازارهای مختلف بود، کدام بازار بیشترین سود را به ما می‌داد؟ اگر به ارقام و اعداد در بازارهایی که مورد بررسی قرار دادیم نگاهی بیندازیم، متوجه می‌شویم که شاخص کل بازار سهام در این هفته عملکرد مثبتی داشته‌ است. با این حال، دو نکته مهم وجود دارد. یکی این که اگر شما سهام شرکت‌های کوچک‎تر را داشتید، احتمالا در این هفته سود چندانی عاید شما نمی‌شد و حتی شاید زیان می‌کردید. از سوی دیگر دلار نیز فعلا با ریسک برجامی روبرو است.

  بیشتر بخوانید: بانک بهتر است یا صندوق درآمد ثابت؟

  آشنایی با یک گزینه سرمایه‌گذاری مناسب

  در این شرایط یک بازار مطمئن و کم‌ریسک با سود معقول صندوق‌های درآمد ثابت هستند. به عنوان مثال صندوق درآمد ثابت کیان که از بهترین صندوق‌های درآمد ثابت کشور است، در ۷ روز منتهی به ۲۰ خرداد سود حدودا ۰.۳۲ درصدی کسب کرده که بالاترین سود بازارها در این هفته است و ریسک اندکی هم دارد. این صندوق می‌تواند گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری باشد.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها