سرمایه+>سرمایه‌گذاری>بازار جذاب هفته پایانی سال کدام بود و چقدر عایدی داشت؟>

سوددهی بازارها در 7 روز گذشته

بازار جذاب هفته پایانی سال کدام بود و چقدر عایدی داشت؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 28
  • 0
بازار جذاب هفته پایانی سال کدام بود و چقدر عایدی داشت؟

در هفته‌ای که گذشت بازارهای دارایی با رشد همراه بودند. دلار در این هفته بار دیگر شاهد افزایش قیمت بود و در برخی لحظات حتی بار دیگر وارد کانال 25 هزار تومان شد. افزایش بهای دلار در بازار با رشد بورس و طلا نیز همراه بود. در ادامه به بررسی سوددهی بازارهای مختلف در هفته پایانی سال خواهیم پرداخت. در آخر هم بهترین بازار هفته اخیر را معرفی خواهیم نمود.

بازگشت دلار به کانال 25 هزار تومان

در هفته‌ای که گذشت دلار در بازار آزاد بار دیگر رو به افزایش گذاشت. اسکناس سبز که در پایان پنجشنبه هفته گذشته با قیمت 24 هزار و 700 تومان مبادله می‌شد، در پنجشنبه جاری به قیمت 25 هزار و 150 تومان رسید و در برخی از اوقات روز وارد کانال 25 هزار تومان نیز شد. یکی از علل افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر، گمانه‌زنی‌ها در مورد دشواری بازگشت به شرایط برجام و خبرهای سیاسی اخیر بوده است. افزایش قیمت دلار در روزهای اخیر بر قیمت سایر دارایی‌ها نیز تاثیرگذار بود. در این هفته عایدی دلار با توجه به تحولات اخیر 1.8 درصد بود.

ایستگاه پایانی بورس در شاخص 1.3 میلیونی

بازار سهام در هفته جاری رشد داشت و شاخص کل از یک میلیون و 208 هزار در پایان هفته قبل به یک میلیون و 308 هزار واحد در پایان این هفته رسید. رشد 100 هزار واحدی بورس در این هفته تا حدودی امید را به سرمایه گذاران این بازار برگرداند. این رشد به معنای افزایش 8.35 درصدی بورس در یک هفته اخیر است. از سوی دیگر، شاخص هم وزن بازار سهام در یک هفته اخیر از حدود 432 هزار واحد به حدود 440 هزار واحد رسید. این موضوع به معنای آن است که شاخص هم وزن تنها 1.85 درصد در یک هفته اخیر و پایانی سال رشد کرده است. نتیجه‌ای که از این مطلب می‌توان گرفت آن است که رشد بازار سهام در این هفته عمدتا ناشی از رشد قیمت شرکت‌های بزرگ بورسی بوده است. بنابراین، بورس و به خصوص شرکت‌های بزرگ بورسی را می‌توان برندگان بزرگ این هفته بازارهای سرمایه دانست.

فروغ دوباره طلا و سکه

همگام با افزایش قیمت دلار در بازار، سکه و طلا نیز بار دیگر با افزایش قیمت روبرو شدند. قیمت هر گرم طلای 18 عیار در پنجشنبه به حدود یک میلیون و 95 هزار تومان رسید که نسبت به هفته گذشته رشد 6.43 درصدی نشان می‌دهد. هر سکه امامی نیز در هفته جاری به 10 میلیون و 760 هزار تومان رسید. در واقع، هر سکه امامی در یک هفته اخیر حدود 2.32 درصد افزایش پیدا کرده است. این در حالی است که بهای طلا در بازارهای جهانی در 7 روز گذشته تنها 0.8 درصد افزایش داشته است. در حال حاضر هر اونس طلا در بازارهای جهانی 1737 دلار است.

بیشتر بخوانید: سوددهی صندوق‌های سرمایه‌گذاری در هفته منتهی به 21 خرداد 1400

جمع‌بندی

در آخرین هفته سال، صدرنشین سوددهی بازارهای مختلف بازار سهام بود که بیش از 8 درصد عایدی نصیب سرمایه گذاران خود کرد. به نظر می‌رسد این هفته برای صندوق‌های سهام مانند صندوق آوای سهام کیان و صندوق آهنگ سهام کیان هم هفته خوبی بوده است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها