کدام صندوق سرمایه‌گذاری در شرایط فعلی مناسب‌تر است؟

سودآوری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اردیبهشت چقدر بود؟

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 188
  • 0
  سودآوری صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اردیبهشت چقدر بود؟

  در یک ماه اخیر، بازارهای سرمایه در ایران به علت افت قیمت دلار با افت همراه بوده‌اند. افت دلار که عمدتا نتیجه گمانه‌زنی در خصوص احیای توافق برجام است، بازارهایی همچون بورس را با افت روبرو کرده است. در این میان، صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیز که بخشی از دارایی خود را در این گزینه‌ها سرمایه‌گذاری می‌کنند، با افت روبرو بوده‌اند. صندوق‌ها معمولا به سه دسته صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام، صندوق‌های طلا و صندوق‌های درآمد ثابت تقسیم می‌شوند. در ادامه نگاهی به وضعیت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در اردیبهشت 1400 می‌پردازیم.

  افت دلار و روند نزولی بازارهای سرمایه‌گذاری

  در اردیبهشت 1400 بهای دلار با انتشار اخبار مربوط به احیای توافق برجام و تقویت احتمال آزاد شدن دارایی‌های بلوکه شده ایران در کشورهای شرق آسیا، با افت 4.88 درصدی روبرو شد و در انتهای ماه به قیمت 23 هزار تومان رسید و در میانه ماه حتی تا کانال 20 هزار تومان نیز افت کرد. این در حالی است که در پایان فروردین هر دلار در بازار آزاد بیش از 24 هزار تومان معامله شده بود. این افت بر دارایی‌های دیگر نیز تاثیرگذار بود که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

  بیشتر بخوانید: با احیای برجام کدام بازارها در کوتاه‌مدت سود می‌کنند؟

  صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام

  بازار سهام در اردیبهشت 1400 وضعیت چندان مساعدی نداشت. بررسی شاخص‌های بورس نشان می‌دهد شاخص کل بازار سهام در ماه دوم سال 5.3 درصد و شاخص هم وزن حدود 8 درصد افت کرده‌اند. صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام نیز با توجه به پورتفویی که داشته‌اند، دچار این ضرر و زیان شده‌اند. در این میان، صندوق آوای سهام کیان در این یک ماه حدود 2.47 درصد افت کرده است که با وجود آن که عملکردی منفی دارد، بسیار بهتر از شاخص کل و هم وزن عمل کرده و در میان بهترین صندوق‌های سهام این ماه قرار دارد. صندوق سرمایه‌گذاری آوای سهام کیان در یک سال منتهی به اردیبهشت 1400 حدود 20.5 درصد عایدی داشته است. صندوق سرمایه‌گذاری آهنگ سهام کیان نیز در این مدت 6.44 درصد افت کرده است، با این حال در یک سال اخیر، بازدهی این صندوق 20.8 درصد بوده است.

  بیشتر بخوانید: پرسودترین بازار اردیبهشت 1400

  بازدهی صندوق‌های طلا در اردیبهشت 1400

  صندوق‌های طلا نیز در یک ماه اخیر با افت بسیار اندکی روبرو بوده‌اند، به طوری که شاید بتوان گفت ارزش آنها تقریبا ثابت باقی مانده است. در حال حاضر اطلاعات مربوط به چهار صندوق طلا در مرکز پردازش اطلاعات مالی ایران ثبت شده است. این چهار صندوق عبارتند از: صندوق سکه طلا کیان، صندوق مفید، صندوق زرافشان و صندوق لوتوس. به طور میانگین، در اردیبهشت ماه، صندوق‌های طلا حدود 0.09 درصد کاهش ارزش داشته‌اند که مقدار تقریبا ناچیزی است. با این حال، ممکن است در صورت احیای توافق برجام این بازار با افت بیشتری روبرو شود. قیمت هر گرم طلا در اردیبهشت 0.34 درصد افت کرده است که عملکرد صندوق‌های طلا از آن بهتر بوده اما هر سکه امامی در بازه یک ماهه اردیبهشت حدود 0.35 درصد رشد کرده است.

  صندوق‌های درآمد ثابت، برندگان این روزهای بازار

  همان طور که دیدیم در اردیبهشت ماه بازارها روندی نزولی طی کردند و بازدهی منفی داشتند. اما این روند نزولی برای برخی از صندوق‌های درآمد ثابت رخ نداده است. این صندوق‌های درآمد ثابت در این ماه توانسته‌اند عایدی مثبتی داشته باشند. صندوق درآمد ثابت کیان در این ماه توانسته است 1.48 درصد سود عاید سرمایه‌گذارانش کند که از سود بانکی بالاتر است و در این روزهای بازار جزو بهترین گزینه‌ها بوده است.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها