سرمایه+>سرمایه‌گذاری>گزینه‌های جذاب سرمایه گذاری در هفته سوم بهمن>

کدام بازار در هفته اخیر سودده بود؟

گزینه‌های جذاب سرمایه گذاری در هفته سوم بهمن

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 78
  • 0
  گزینه‌های جذاب سرمایه گذاری در هفته سوم بهمن

  در یک هفته اخیر، بازارهای دارایی مانند ماه‌های اخیر شاهد نوسان بودند. دلار و طلا اندکی افت کردند و شاخص کل بازار سرمایه هم به کمتر از 1.2 میلیون واحد رسید. در این شرایط بسیاری این سوال را می‌پرسند که کجا سرمایه گذاری می‌کردیم تا عایدی و سود کسب کنیم؟ در ادامه نگاهی به وضعیت بازارها در یک هفته اخیر می‌اندازیم و گزینه جذاب سرمایه گذاری را معرفی می‌کنیم.

  افت دلار به کانال 23 هزار تومانی

  در یک هفته اخیر قیمت دلار اندکی کاهش یافت و از 24 هزار و 150 تومان در پایان پنجشنبه گذشته به 23 هزار و 950 تومان رسید. این افت 0.8 درصدی در دلار بر قیمت دارایی‌های دیگر از جمله طلا، سکه و بازار سهام نیز موثر بود. هنوز هم گمانه‌زنی‌های متفاوتی در خصوص احیای برجام به گوش می‌رسد و همین مساله نوسانات را در بازار حفظ کرده است. در صورت خبرهای مثبت سیاسی، احتمال کاهش قابل توجه قیمت دلار در بازار وجود دارد.

  بازار سهام، زیر کانال 1.2 میلیون واحدی

  بازار سهام در پی تشدید نااطمینانی‌های موجود در بازار، هفته تلخی را پشت سر گذاشت. شاخص کل بازار که در پایان هفته گذشته به عدد یک میلیون و 208 هزاری رسیده بود، با افت نزدیک به 35 هزار واحدی در یک هفته اخیر، در عدد یک میلیون و 173 هزار واحد کار خود را به پایان رساند. این بازار در دو روز ابتدایی هفته مثبت شد، اما پس از آن روزهای دشواری را شاهد بود. به این ترتیب، شاخص در یک هفته اخیر حدود 2.9 درصد از ارزش خود را از دست داد.

  این تغییر شاخص در شاخص هم وزن نیز قابل مشاهده بود. شاخص هم وزن بورس که بیشتر نشان دهنده وضعیت شرکت‌های کوچک‌تر در بازار است، از عدد 424 هزار و 623 واحد در پایان هفته پیش، به 423 هزار و 148 واحد رسید. این عدد به معنی افت اندک 0.35 درصدی در سهام شرکت‌های کوچک است. با این حال، به جز روز اول هفته، سایر روزها شاخص هم وزن کاهش یافت.

  طلا در گیرودار دلار

  قیمت طلا نیز در یک هفته اخیر شاهد نوسان و افت قیمت بود. هر گرم طلای 18 عیار در بازار بدون تغییر نسبت به پایان هفته گذشته، با رقم یک میلیون و 73 هزار تومان خرید و فروش شد. این در حالی است که بهای هر سکه امامی در بازار به 10 میلیون و 588 هزار تومان رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته افت اندک 26 هزار تومانی نشان می‌دهد. در واقع طلا در یک هفته اخیر بدون بازدهی و سکه با افت 0.25 درصدی روبرو بوده‌اند. در این میان، قیمت جهانی طلا نیز در یک هفته اخیر حدود 1.5 درصد کاهش یافت و به 1814 دلار رسید. به نظر می‌رسد هنوز بازار طلا افت دلار را خیلی جدی نگرفته است، اما خبرهای مثبت سیاسی می‌تواند روی کاهش آن اثر زیادی بگذارد.

  بیشتر بخوانید: 7 قانون مهم که هر سرمایه گذاری باید بداند

  جمع‌بندی: کدام بازار سودده است؟

  بررسی بازارهای یک هفته اخیر نشان می‌دهد بازارها در نوسانات اخیر با کاهش بازدهی روبرو بوده‌اند. در چنین شرایطی بهترین توصیه ورود به صندوق‌های درآمد ثابت است. این صندوق‌ها تنها گزینه سودده بازار در هفته اخیر بوده‌اند. تا زمانی که این نااطمینانی سیاسی و قیمت دلار وجود دارد، صندوق‌های درآمد ثابت گزینه مناسبی برای سرمایه گذاری هستند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها