4 درس موفقیت از «نوآک جوکوویچ»

احسان والیان
  • اشتراک‌گذاری
  • 105
  • 0
  4 درس موفقیت از «نوآک جوکوویچ»

  شاید نام نوآک جوکوویچ را بیش‌تر در مسابقات تنیس شنیده باشید. جای تعجب ندارد. کسی که بیش از 300 هفته در کل دوران حرفه‌ای خود در رتبه 1 تنیسورهای جهان قرار داشته است و به‌عنوان یکی از بهترین تنیسورهای جهان در تمام دوران این بازی پرطرفدار شناخته شده است. نوآک جوکوویچ اهل صربستان است و می‌توان گفت که به‌تنهایی توانست نام این کشور کوچک را بر سر زبان جهانیان بیندازد. اما بیش از آن که این فرد، به عنوان یک مدال‌آور و نام‌آور ورزشی مورد توجه ما باشد، درس‌هایش برای موفقیت و حتی بهبود کسب و کار اهمیت دارد. از نوآک می‌توان درس‌های زیادی آموخت. در ادامه از زبان یکی از نزدیک‌ترین خبر نویسانی که چند وقت با نوآک همراه بوده موضوعاتی را بررسی خواهیم کرد که راه و روش نوآک برای دستیابی به موفقیت را به ما می‌آموزد.

  سرمایه گذاری آنلاین با کیان دیجیتال

  قدردانی از حمایت کنندگان

  متأسفانه، زمانی که در قله قرار داریم فراموش می‌کنیم چه کسانی در راه رسیدن و فتح کردن از ما حمایت کردند و قدردانی از آن‌ها را به‌طورکلی فراموش می‌کنیم. جوکوویچ جز معدود چهره‌های شناخته شده است که همیشه هوای طرفداران خود را دارد. نوآک معتقد است که طرف‌دارانش برای دیدن بازی‌ها و تلاش برای برقراری تماس به او ساعت‌ها از وقت باارزش‌شان را صرف می‌کنند؛ بنابراین او نیز – هرچند کم – برای ایجاد ارتباط با آن‌ها وقت می‌گذارد و به این طریق مراتب سپاسگزاری را به جا می‌آورد. متأسفانه در زندگی، فراموش می‌کنیم چه کسانی از ما برای رسیدن به هدف‌مان حمایت کرده‌اند. در کسب و کارها هم باید به نوعی قدردانی از مشتریان و حامیان تجاری را نشان داد تا موفق تر شد.

  بده و بستان

  یکی از شاهرگ‌های هر نوع تجارتی این است که بده‌وبستان داشته باشیم. تنها، گیرنده نباشیم. به سال‌هایی که از عمرمان گذشته نگاهی بیندازیم و ببینیم تا به این جای کار، جهان چقدر سخاوتمندانه منابع خودش را در اختیار ما گذاشته و ما در عوض چه چیزی به جهان اضافه کرده‌ایم. در سال 2007، نوآک جوکوویچ، بنیادی را برای کمک به مناطق فقیر راه‌اندازی کرد. نوآک به همراه همسرش تا به امروز توانسته به سی هزار کودک کمک غذایی و دارویی کند و همچنان با اصرار بر این تصمیم در حال پیشروی است. از نظر نوآک، خیرات هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد. او مایل است تا ریشه کن کردن معضل گرسنگی کودکان جهان پیش بتازد.

  هرگز تسلیم نشوید

  در عرصه حرفه‌ای ورزش، آسیب‌دیدگی یکی از معمول‌ترین موانعی است که پیش روی ورزشکاران در دوران حرفه‌ای کارشان پیش می‌آید. نوآک جوکوویچ بارهاوبارها در دورانی که رتبه 1 تنیسورهای جهان را به نام خود حفظ کرده بود دچار آسیب‌های شدید در مفاصل شد. اما هر بار بعد از آسیب‌دیدگی، هفته‌ها فیزیوتراپی و استراحت و مصرف دارو را تحمل کرد و در همین احوال توانست رتبه 1 را همچنان به نام خود نگه دارد. سخت‌کوشی و پشت سر گذاشتن موانع نوآک، در دوران تجارت او نیز به کارش آمد. ما به‌عنوان کارآفرین، در مسیر موفقیت خود همیشه با دست‌اندازهایی روبرو خواهیم شد که باید یک‌به‌یک همه را پشت سر بگذاریم و با همان سرعت همیشگی به مسیر ادامه دهیم. ذکاوت و تعهد می‌توانند دو محرک اصلی برای ادامه زندگی و رسیدن به اهداف برای ما باشند.

  بیشتر بخوانید: 5 پله تا موفقیت از نظر ری دالیو

  برای چیزی که می خواهید ثابت قدم بمانید

  جوکوویچ هرگز از ابراز عقاید و دیدگاهش نترسیده و برای رسیدن به اهدافش کوشیده است. در مورد کارآفرینان نیز همین موضوع صادق است. آنان نباید از بیان و آرزوی چیزی که می خواهند بترسند و باید در راستای رسیدن به آن تلاش کنند و ثابت قدم باشند.