شاخص بورس در مسیر 1.5 میلیون واحدی شدن

چطور با ریسک کمتر از رشد بازار سهام سود ببریم؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 117
  • 0
چطور با ریسک کمتر از رشد بازار سهام سود ببریم؟

در هفته‌ای که گذشت، بازار سهام به رشد خود ادامه داد و شاخص کل 78 هزار واحد افزایش پیدا کرد. بورس در پایان هفته گذشته کار خود را در یک میلیون و 406 هزار واحد به اتمام رسانده بود. این در حالی است که در این هفته شاخص به یک میلیون و 484 هزار واحدی رسید. از سوم خرداد تا 20 مرداد یعنی در یک بازه 80 روزه شاخص کل حدود 35 درصد رشد کرده است. بسیاری از کسانی که شرایط بازار را زیر نظر داشتند در این مدت سود خوبی کردند اما تجربه تلخ برخی سرمایه‌گذاران در سال گذشته آنها را از ورود به بازار می‌ترساند. در ادامه سعی می‌کنیم راه مناسبی برای افراد تازه‌وارد پیشنهاد کنیم و بگوییم چطور با ریسک کمتر می‌توانیم از رشد بازار سهام سود ببریم.

صعود مجدد دلار به کانال 26 هزار تومانی

دلار در این هفته روندی صعودی طی کرد و باز هم وارد کانال 26 هزار تومانی شد. همین موضوع باعث شد بازارهایی همچون بورس رشد کنند. در پایان چهارشنبه هفته گذشته قیمت دلار در بازار آزاد 25 هزار و 650 تومان بود، اما در چهارشنبه این هفته به 26 هزار و 600 رسیده است. این اعداد نشان می‌دهند دلار در طول هفت روز اخیر 3.7 درصد رشد کرده است. این افزایش قیمت دلار در کنار افزایش تورم ماهانه سیگنالی برای پیدا کردن یک سرمایه‌گذاری مناسب را نشان می‌دهد.

بیشتر بخوانید: افزایش نرخ تورم ماهانه سیگنالی برای سرمایه‌گذاری؟

برندگان این هفته بازار سهام چه کسانی بودند؟

همان طور که گفتیم در یک هفته اخیر شاخص کل بورس از حدود یک میلیون و 406 هزار واحد به یک میلیون و 484 هزار واحد رسیده است. این افزایش نشان دهنده رشد 5.6 درصدی بازار سهام در یک هفته اخیر است. با این حال، به نظر می‌رسد این رشد شامل حال کل بازار نبوده است. اگر به شاخص هم وزن بازار نگاهی بیندازیم نتیجه مهمی می‌گیریم. در این هفته، شاخص هم وزن بازار سرمایه به حدود 423 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته نزدیک به 20 هزار واحد رشد کرده است. به این ترتیب شاخص هم وزن بازار سرمایه در این هفته 4.9 درصد رشد کرده است. بنابراین، به نظر می‌رسد شرکت‌های بزرگ بورسی رشد بیشتری در این هفته داشته‌اند و سهامداران آنها بیشتر سود برده‌اند.

بیشتر بخوانید: بهترین روش‌های سرمایه‌گذاری با پول کم در سال 1400

چطور با ریسک کمتر از رشد بازار سهام سود ببریم؟

اگر به بازار سهام به دید بلندمدت نگاه کنیم، با تمام افت و خیزهای آن بهترین بازار از نظر بازدهی بوده است. مدتی است که بازار سهام از ریزش طولانی خود رها شده است و بسیاری از سرمایه‌گذاران بار دیگر به بازار بازگشته‌اند. از سوی دیگر، بسیاری از سرمایه‌گذاران نسبتا تازه‌کار در وارد شدن به بازار دچار تردید هستند. رقم فعلی شاخص بورس از 24 آذر سال 99 تاکنون، یعنی حدود 8 ماه اخیر، بی‌سابقه است. اما آیا راهی هست که از رشد بازار سهام با ریسک کم بهره برد؟

توصیه ما به شما خرید صندوق‌های سهام است. صندوق‌های سهامی که معتبر باشند، مدیران باکفایتی دارند که بازار را به خوبی تحلیل می‌کنند. در این صورت در شرایط افت بازار زیان بسیار کمتر و در شرایط صعود بازار سود بسیار بهتری به دست خواهید آورد. به عنوان مثال صندوق آوای سهام کیان که از معتبرترین و بهترین صندوق‌های سهام کشور است، در 3 ماه اخیر بیش از 37 درصد عایدی نصیب سرمایه‌گذارانش کرده که حتی از رشد شاخص کل هم بهتر است. خوبی دیگر این صندوق‌ها آن است که شما در صف فروش گیر نخواهید افتاد و هر وقت بخواهید می‌توانید صندوق خود را بفروشید. چند روز بعد پول خود را دریافت خواهید کرد. صندوق‌های سهام که با دید بلندمدت خریداری می‌شوند، می‌توانند سوددهی خوبی برای شما داشته باشند. مثلا ارزش صندوق آوای سهام کیان در فاصله تیر 96 تا 1400 حدودا 25 برابر شده است.

مقالات مرتبط
پربازدیدهای اخیر
تازه‌ترین‌ها