چطور از رشد بورس جا نمانیم؟

  • اشتراک‌گذاری
  • 145
  • 0
چطور از رشد بورس جا نمانیم؟

بورس تهران در ادامه رشد خود از ابتدای تابستان، هفته چهارم تیر را نیز با افزایش طی کرد تا وارد کانال 1.3 میلیون واحدی شود. این چهارمین هفته متوالی است که بورس روند رشدی طی می‌کند. در پایان هفته گذشته شاخص کل بورس تهران به یک میلیون و 282 هزار تومان رسیده بود و در پایان هفته جاری این شاخص از مرز یک میلیون و 305 هزار واحدی گذشت. بورس تابستان خوبی را آغاز کرده است. اما با توجه به تجربه‌های ناخوشایند سال گذشته، چه راهکاری وجود دارد تا از رشد بورس جا نمانیم و به سرمایه خود اضافه کنیم؟ در ادامه به این سوال جواب می‌دهیم و راهکاری به خصوص برای افراد ناآشنا به بازار سهام معرفی می‌کنیم. به علاوه، نگاهی به تحولات بازار سرمایه در هفته‌ جاری می‌اندازیم و بازدهی بورس را نیز بررسی می‌کنیم.

دلار در کش و قوس کانال 25 هزار تومانی

یکی از مهمترین اتفاقاتی که در هفته اخیر رخ داد، افت قیمت دلار در بازار آزاد از روز سه‌شنبه بود. بهای دلار که در پایان چهارشنبه گذشته 25 هزار و 100 تومان بود، تا پایان روز دوشنبه هم در نزدیکی 25 هزار تومان قرار داشت، اما از روز سه‌شنبه به تدریج دلار در بازار آزاد با افت روبرو شد و در چهارشنبه به حدود 24 هزار و 600 تومان نیز رسید. این افت 2 درصدی قیمت دلار در طول یک هفته، بر عملکرد بازار تاثیر کوچکی گذاشت. این افت دلار را می‌توان واکنشی نسبت به خبرهای منتشر شده در خصوص رفع برخی از تحریم‌ها تلقی کرد.

بیشتر بخوانید: برای سرمایه‌گذاری در بورس از کجا شروع کنم؟

شاخص کل رکورد 3.5 ماه اخیر را شکست

همان طور که گفتیم، بورس تهران در هفته‌‎ای که گذشت توانست به ارتفاع 1.3 میلیون واحدی صعود کند. به این ترتیب، شاخص کل بورس در یک هفته اخیر عایدی 1.83 درصدی برای سرمایه‌گذارانش داشت. شاخص کل از ابتدای تابستان تاکنون (یعنی 23 تیر ماه) حدود 137 هزار واحد افزایش یافته و در واقع 11.7 درصد رشد کرده است. مقدار فعلی شاخص کل بورس در 3.5 ماه اخیر (یعنی از 8 فروردین 1400 تاکنون) بی‌سابقه است. با این حال، تغییرات دلار در بازار آزاد در هفته‌های آتی را می‌توان مهمترین عامل در روند صعودی یا افت بازار دانست.

بیشتر بخوانید: آشنایی با روش های سرمایه گذاری در بورس ایران

شاخص هم وزن چقدر تغییر کرد؟

در طول یک هفته اخیر، شاخص هم وزن بازار سهام نیز رشد کرده است. در پایان هفته گذشته، شاخص هم وزن به 392 هزار و 585 واحد رسیده بود. اما در هفته جاری شاخص به 401 هزار و 620 واحد افزایش یافت. این افزایش 9 هزار واحدی به معنای رشد 2.3 درصدی شاخص هم وزن بورس در مدت یک هفته است. شاخص هم وزن بورس از ابتدای تابستان تاکنون حدود 32 هزار واحد افزایش یافته، یعنی 8.5 درصد رشد کرده است.

یک نکته قابل توجه در این میان وجود دارد. رشد شاخص هم وزن برای دومین هفته متوالی بالاتر از شاخص کل بوده است. این به معنای آن است که در این هفته نیز به طور کلی شرکت‌های کوچک‌تر بورسی بیش از شرکت‌های بزرگ بورسی سود عاید سرمایه‌گذاران خود کرده‌اند.

چطور از رشد بورس جا نمانیم؟

در این میان صندوق‌های سهامی نیز همگام با رشد بورس روند صعودی طی کرده‌اند. صندوق آوای سهام کیان در بازه 6 روزه منتهی به 22 تیر ماه 2.9 درصد عایدی داشته و از ابتدای تیر تا 22 تیر نیز حدود 17 درصد رشد کرده است. از سوی دیگر، صندوق آهنگ سهام کیان نیز در بازه 6 روزه فوق 3.48 درصد و از ابتدای تیر تاکنون 17.4 درصد عایدی داشته است. این اعداد و ارقام از رشد شاخص کل و هم وزن بورس در بازه مشابه بهتر است. به این ترتیب این صندوق‌ها را می‌توان گزینه خوبی برای سرمایه‌گذاری به حساب آورد. این صندوق‌ها راهی هستند تا افراد ناآشنا با بازار سهام نیز از رشد بورس جا نمانند و سود ببرند.

تازه‌ترین‌ها