سرمایه+>سرمایه‌گذاری>پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم خردادماه>

پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم خردادماه

امیر شاملویی
  • اشتراک‌گذاری
  • 93
  • 0
  پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری هفته دوم خردادماه

  مهمترین اتفاقی که در هفته اخیر در بازارها رخ داده، رشد دلار در بازار آزاد در 7 روز گذشته بوده است. رشد دلار در این هفته موجب شد بازارهای سرمایه‌گذاری با رشد ارزش روبرو شوند. این رشد ارزش در بازارهای بورس و طلا قابل مشاهده بود. در ادامه بازدهی بازارهای مختلف را ذکر می‌کنیم و به بررسی پرسودترین بازار سرمایه‌گذاری در هفته دوم خواهیم پرداخت.

  دلار؛ صعود و ابهام در خبرهای سیاسی

  در هفته‌ای که گذشت بهای دلار در بازار آزاد روندی صعودی طی کرد. دلار که در پایان پنجشنبه هفته گذشته به قیمت 23 هزار و 250 تومان رسیده بود، در پایان این هفته به قیمت 23 هزار و 720 تومان رسید. این اعداد و ارقام نشان می‌دهد دلار در بازار آزاد در مقایسه با هفته پیش 2.02 درصد رشد کرده است. نکته مهمی که در این میان وجود دارد، این است که دلار هنوز نسبت به احیای برجام واکنش خاصی نشان نداده است. باید منتظر ماند و دید در هفته آینده آیا خبرهای مثبت سیاسی از وین به گوش خواهد رسید یا خیر. این موضوع می‌تواند سمت‌وسوی بازارها را بیش از پیش تعیین کند.

  بیشتر بخوانید: صندوق‌های سرمایه‎‌گذاری در اردیبهشت چقدر سود دادند؟

  پرش کم‌ارتفاع بورس تهران

  بورس تهران در این هفته با رشد همراه بود و شاخص کل آن توانست بیش از 39 هزار واحد افزایش پیدا کند. این افزایش 39 هزار واحدی به معنای افزایش 3.5 درصدی بازار سهام در هفته اخیر است. با این حال، به نظر می‌رسد شاخص کل هم وزن یک نکته دیگر مهم را نشان می‌دهد. تغییرات شاخص هم وزن حاکی از آن است که این شاخص در یک هفته اخیر از 383 هزار واحد به 382 هزار واحد افت کرده است. این افت اندک به معنی این است که شاخص هم وزن نسبتا ثابت مانده و افت بسیار اندک 0.03 درصدی داشته است. این موضوع به معنی آن است که سهامداران شرکت‌های بزرگ بورسی برندگان این هفته بازار سرمایه بوده‌اند.

  بیشتر بخوانید: با احیای برجام کدام بازارها در کوتاه‌مدت سود می‌کنند؟

  رشد طلا و سکه با افزایش قیمت دلار

  قیمت سکه و طلا عموما تابع قیمت جهانی آن و نیز نرخ مبادله ارز آن کشور با دلار است. به این ترتیب تغییرات قیمت جهانی طلا و تغییرات نرخ ارز بر قیمت آن در بازار داخلی تاثیر می‌گذارد. بهای جهانی طلا در 7 روز گذشته تقریبا ثابت مانده و تنها 0.02 درصد رشد کرده است. از سوی دیگر، بهای هر گرم طلای 18 عیار در بازارهای داخلی در پنجشنبه این هفته به یک میلیون و 79 هزار تومان رسیده است که در مقایسه با هفته گذشته رشد 3.11 درصدی نشان می‌دهد. بهای هر گرم طلای 18 عیار در پایان هفته گذشته به حدود یک میلیون و 47 هزار تومان رسیده بود. از سوی دیگر، قیمت هر سکه امامی در بازار اکنون به بهای 10 میلیون و 748 هزار تومان مبادله می‌شود که نسبت به پایان هفته گذشته 4.18 درصد رشد نشان می‌دهد. این در حالی است که قیمت سکه در پایان هفته قبل 10 میلیون و 317 هزار تومان بود.

  بیشتر بخوانید: پرسودترین بازار اردیبهشت 1400

  برنده بازارهای این هفته

  با مقایسه ارقام و اعداد ارائه شده، به نظر می‌رسد برنده بازارها در این هفته سکه امامی با بازدهی 4.5 درصدی بوده است. با این حال، اگر صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سهام را نیز در این میان منظور کنیم، می‌بینیم برخی از این صندوق‌ها توانسته‌اند بازدهی بالاتری نسبت به این بازار به دست آورده باشند.

  مقالات مرتبط
  پربازدیدهای اخیر
  تازه‌ترین‌ها